Fotbalový útočník Baroš si za kontroverzní gesto nezahraje tři zápasy

Milan Baroš, foto: ČTK

Pro fotbalového útočníka Milana Baroše končí sezóna dřív. Za Olympique Lyon si zahraje už jenom v jednom utkání. Poté si odpyká trest na tři zápasy, který mu udělila disciplinární komise francouzské ligy za gesto vůči kamerunskému obránci. Do konce francouzské ligy však zbývají jen čtyři kola a Barošův Lyon už má jistý titul.

Milan Baroš,  foto: ČTK
Gesto Milana Baroše nedávno plnilo stránky novin. V ligovém utkání si v blízkosti Kamerunce Stéphana Mbiy ucpával nos a mával před ním rukou, jako by rozháněl nepříjemný zápach. Jeho posunky vyvolaly ve Francii velké rozhořčení a podezření z rasismu. To český útočník hned po incidentu popřel. Soupeři prý chtěl dát pouze najevo, aby mu dal pokoj. Protože po přestupu z Aston Villy ještě neumí francouzsky, použil gestikulaci. Mbiovi se poté telefonicky omluvil. Po jednání disciplinární komise si mohl Baroš oddechnout. Její rozhodnutí považuje komentátor Petr Hartman za alibistické.

"Protože disciplinární komise rozhodla, že to nebyl výrok rasistický, že to byl pouze výrok nevhodný. Proto ten trest pro Milana Baroše byl velmi mírný na francouzské poměry. Hrozil mu daleko vyšší trest. Takže z tohoto úhlu pohledu z toho Baroš vyvázl ještě relativně dobře. Samozřejmě negativní reklama, kterou si udělal svým nevhodným chováním ve Francii, ta ho asi jen tak neopustí a je to možná pro něj větší trest, než to, že nebude moci tři zápasy hrát."

Může Barošovo gesto ovlivnit jeho kariéru?

"Já si myslím, že dočasně určitě, protože Francie je na podobné projevy citlivá. Na druhou stranu je to stále ještě relativně mladý hráč a pokud si to srovná v hlavě, tak by to mohlo ovlivnit jeho kariéru v pozitivním slova smyslu, že si uvědomí, že jako hráč se musí nějakým způsobem chovat a nemůže si podobná gesta dovolit."

Jednání disciplinární komise trvalo poměrně dlouho. Baroš i Mbia její pařížské sídlo opustili ještě před vynesením verdiktu. Baroš již dříve pro česká média prohlásil, že nikdy neposuzoval lidi podle barvy pleti, navíc se sám v minulosti stal terčem rasistických útoků.

Jak je na tom s rasismem český fotbal? Podle Petra Hartmana se projevy rasismu někdy vyskytují.

"Naštěstí věřím tomu, že doby rasismu, který se projevoval naplno, jsou pryč a už se nevrátí. Mám na mysli případy, kdy tribuny masivně hučely na hráče jiné barvy pleti. Stávalo se to nejen v české lize, ale i v evropských pohárech. Nebo mám na mysli případ, kdy kdysi dávno v lize hrála Viktoria Žižkov proti Spartě Praha a tam na hráče ze Zimbabwe sparťanští chuligáni házeli různé banány a podobně. Rozhodčí tomu přihlížel, místo aby ukončil zápas. Dokonce snad ani nic nezapsal do zápisu a nebýt tlaku médií, tak by se tím fotbalový svaz snad ani nezabýval. Ale to je doba minulá. Nyní samozřejmě některé projevy rasismu můžeme vidět na fotbalových stadiónech. Jsou i projevy antisemitismu, ale naštěstí už to není v tak velkém rozsahu, jako to bylo. Přesto rasismus v českém fotbale existuje."