Fresh Film Fest se stěhuje z Karlových Varů do Prahy

Fresh Film Fest je soutěžní přehlídka debutů a studentských filmů. Vznikla po boku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde se také dosud konala. Letošní sedmý ročník se však stěhuje do Prahy. O důvodech změny a také o programové nabídce letošního festivalu hovoříme s ředitelem Fresh Film Festu Martinem Poštou.

Pošta oznámil, že jedním z důvodů, proč se stěhují do Prahy, bylo snížení dotace od karlovarského magistrátu.

"Krize, která nastala v celém světě, měla velký dopad především na kulturu a ty sponzorské příspěvky a dotace měst a krajů se snížily a my jsme museli hledat pro festival lepší variantu."

Fresh Film Festu nabídlo podporu Hlavní město Praha a Městská část Praha 3. Přesto musí organizátoři pracovat s rozpočtem o třetinu nižším než loni.

Projekce budou v Praze probíhat v artových kinech Světozor a Aero, dále v divadlech zaměřených na ne-mainsteamové umění Divadle Ponec, v paláci Akropolis a na letních scénách Parukářka a Střelák.

Martin Pošta,  foto: www.freshfilmfest.net
K programu Martin Pošta říká:

"Určitě pro mě nejzajímavější bude soutěž Fresh Generation, kde jsou debutové filmy z celého světa. Je to šest soutěžních snímků a je to soutěž, ve které jsme se snažili skládat ty filmy podle nějakého klíče. Ve všech případech jsou to úplně první filmy a spojujícím tématem bylo hrdinství - od superhrdiny až po antihrdinství."

V soutěži bohužel letos nebude český zástupce. A jaká tématika nebo přístup se u mladých filmů nejčastěji objevují?

"Je to musím říct s podivem, protože bych čekal od těch mladých tvůrců, že budou hravější - samozřejmě je tam spousta filmů, které jsou hravé, které jsou zábavné - ale zároveň je tam hodně filmů, které jsou hloubavé, někdy až depresivní. Což by člověk u mladý tvůrců úplně nečekal."

'Bába'
Filmový festival je aktuální kulturní událost. Zároveň se ale jeho existence může dlouhodobě promítat do uměleckého života. Jedním z dosud největších úspěchů Fresh Film Festu je podle Pošty to, že se podařilo do soutěže v Cannes prosadit český středometrážní snímek Bába Zuzany Špidlové.

"To je věc, na kterou jsme nejvíce hrdí, že se podařilo ten film jednak doporučit. A to že ten film byl dobrý, že nakonec vyhrál, což je obrovské vítězství pro ten film i pro český film obecně, to už samozřejmě není úplně naší zásluhou, ale to první popostrčení je něco, na co jsme velice pyšní a budeme se to samozřejmě snažit dělat i nadále."

Foto: www.freshfilmfest.net
Dalším podobným adeptem by podle Martina Pošty mohl být český film Příznaky polského režiséra Tomasze Winskeho, který je studentem FAMU. Do soutěže se ho letos získat nepodařilo, protože nebyl včas dokončen. Členkou poroty bude česká herečka Martha Issová. Co si od účasti slibuje?

"Od účasti v jakékoli filmové porotě bych si vždycky slibovala, že uvidím spoustu krásných filmů. A zvlášť v této porotě filmů čerstvých!"

Fresh Film Fest proběhne od 25. do 29. srpna.