Frikulín

Hodně mých známých tohle slovo nezná. Když jim vysvětlím jak vzniklo, zasmějí se a řeknou. "To je dobrý." Znáte tohle slovo vy? Ne? Slovo je složenina anglických slov: free - cool - in. Jakého člověka označuje?

Hodně mých známých tohle slovo nezná. Když jim vysvětlím jak vzniklo, zasmějí se a řeknou. "To je dobrý."

Znáte tohle slovo vy? Ne?

Slovo je složenina anglických slov: free - cool - in.

Jakého člověka označuje?

Podívejme se na jeho charakteristiku na základě následujících kontextů, které jsem našla na internetu.

- Čteš si ve speciálních časopisech? Hledáš nejnovější výkřiky a musíš si je hned pořídit?

- Pokud něco vyjde z módy, bez milosti to zahazuješ, protože je to OUT?

- V partě máte všichni pouze značkovou obuv a pokud přijde někdo v botách Prestige, vyštípete ho?

- Když jdeš ke známým na grilování, říkáš, že máte bárbeký?

- Když máš radost, říkáš že jsi "hepy", když jsi smutná, jsi "daun"?

- Přistihla ses, že jsi v komunikaci s kamarádkou schopna použít v průměru jedno "anglické" slovo v každé větě?

- Místo "Skvělý"říkáš "Super!" ?

Pokud jsi odpověděla sedmkrát ANO, jsi frikulín.

Jak se stát frikulínem.

Nakladatelství Stratosfera vydává čtrnáct časopisů pro frikulíny a pro frikulínky. Skutečně, kdo tyto časopisy nebude číst, nemůže doufat, že se stane skutečným frikulínem.

V časopisech se například dozvíme, co si pro své frikulínství prostě MUSÍME koupit. Záplava nejrůznějších foťáků, přehrávačů, velocipedů, šnorchlů a dalších serepetiček, které zaujmou zejména vzhledem a cenami. Všechny věci jsou rozhodně IN a řekl bych, že se tak trochu předpokládá, že se s nimi bude jejich majitel chlubit.

Frikulín je módně oblečený, ze široka našlapující a nadutě se tvářící chlapec, detaily jsou nepodstatné, ovšem kromě jediného: Frikulín mívá kolem krku machršňůrku a na ní zavěšený nějaký předmět, třeba klíče od stodvacítky nebo mobilní telefon Alcatel One Touch.

Nevíte, kdo je frikulín? Tak se tiše posaďte před jakýkoliv typ školského zařízení (snad vyjma jesle a mateřinku) a čekejte. Jakmile zazvoní zvonec, objeví se růžovo-bílé stádo. Když budete pozorně naslouchat jeho zvukům, uslyšíte po chvíli zcela jasně monotónní, často se opakující výraz free-cool-in základní to dorozumívací prvek frikulínů. Setkáte se s takovým pěkně rostlým růžovým stádem, držícím v jedné ruce nejkvalitnější ukázku českého časopisectví a v druhé mobilní telefon za cca 18 000 Kč s růžovým deklíkem,

Určitě jsme už v jazyce měli pro tenhle typ lidí označení. Snob, příslušník zlaté mládeže. V jednom kontextu dokonce znamená VIP, dnes už v češtině taky používaná zkratka. Zdá se, že slovo frikulín ještě přesný význam hledá. Při vymýšlení tohoto nového slova někdo použil velkou dávku vtipu. Nechci tvrdit, že slovo se stalo majetkem celého národa, ani pravděpodobně nepronikne do jádra slovní zásoby. Označuje nesympatické lidské vlastnosti. Ale po pravdě řečeno, velmi časté!


Písnička Ivana Mládka o "zapeklité češtině" předeslala o čem je projekt, který vám na tomto místě Radio Praha nabízí.

Nejedná se o kurz českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.

Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.

Seriál připravila Věra Schmiedtová - vědecká pracovnice Českého národního korpusu. O jakou instituci se vlastně jedná a o čem v novém seriálu uslyšíte, se dozvíte z následujícího rozhovoru, který s paní Schmiedtovou natočil Jaromír Marek..... Pozorování jazyka byla ověřena v Českém národním korpusu, podrobnosti o něm najdete na internetové adrese ucnk.ff.cuni.cz