Gorilám v pražské zoo hrozilo velké nebezpečí

Foto: Kveta Hla Shwe

Gorilám v pražské zoologické zahradě v úterý hrozilo velké nebezpečí - někdo jim do výběhu hodil jablka se zapíchanými hřebíky. Kdyby gorily jablka, která jsou jejich oblíbenou pochoutkou, pozřely, mohly zemřít. Více uslyšíte v příspěvku Martiny Lustigové.

Ošetřovatelé našli ve výběhu goril pět jablek se zapíchanými hřebíky,  foto: ČTK
Nebezpečnou nástrahu našel v úterý ráno při pravidelné kontrole výběhu ošetřovatel Marek Ždánský: "Vím, že do výběhu gorily nikdy žádné ovoce nedostávají. Když jsem se dostal pod vyhlídku, kam chodí návštěvníci, tak jsem tam objevil jablka. Začal jsem je sbírat. Když jsem si je prohlédl, zjistil jsem, že jsou probodaná hřebíky."

Co by se stalo, kdyby se jablka včas nenašla? "Za prvé bylo štěstí, že den předtím pršelo, tak ty gorily po celou dobu asi nešly ven, protože ani trus jsem tam nenašel. V tu chvíli bylo štěstí, že nešly ven. Samozřejmě v úterý bylo daleko lepší počasí a venku byly, tak by se stalo to nejhorší, protože jablka mají velmi rády.

Richard,  foto: www.rozhlas.cz/odhaleni
Rychlejší gorila, která by to našla, by si to jablko vzala, v rychlosti, protože rivalita, co se týká jídla, je mezi nimi velká, by si to strčila do pusy. V lepším případě by ty hřebíky propíchly tvář nebo jazyk, v horším případě by to putovalo do střev a žaludku, kde by mohlo dojít k protržení a následné smrti toho zvířete."

Pachatel měl celou akci zřejmě pečlivě naplánovanou. "Já to nemůžu ani popsat, co to je za člověka, protože ty gorily nikdy nikomu nic neudělaly. Co to je za individuum - a to používám hodně slušné výrazy. Naplánované to s největší pravděpodobností musel mít, protože ty hřebíky nekoukaly ven z jablka, ale dovnitř, takže ta gorila hned nemohla poznat, že tam něco je, jinak by si to samozřejmě mohla vyndat. V té rivalitě, když to nevidí, by si to hned strčila do pusy. Ke všemu byly hlavičky hřebíků uřezané, takže to už musel někdo udělat záměrně."

Pražská zoo začala okamžitě zvažovat trestní oznámení. "Můj trest by byl, že bych ho zavřel do místnosti s těmi gorilami. A myslím si, že Richard (gorilí samec) by si to s ním vyřídil po svém a nebylo by to nic pěkného,"říká Marek Ždánský.

Vedení zoo posílilo ostrahu objektu. Přesměrovány byly i kamery projektu zoologické zahrady a Českého rozhlasu Leonardo Odhalení, který monitoruje život goril - kamery nyní sledují nejen gorily, ale také návštěvníky. "Poprosili jsme Český rozhlas Leonardo, projekt Odhalení, aby lidé, kteří jsou fandové - nazývají se ´gorilí klan´ - a jsou 24 hodin denně u kamer, sledovali návštěvníky a pomohli nám v nejhorším identifikovat toho dotyčného." Zoo také apeluje na návštěvníky, aby byli všímavější a o případném nebezpečí informovali pracovníky zahrady. Podobný případ se v pražské zoo už stal, ošetřovatelé před časem našli jablka s hřebíky ve výběhu antilop.