Hip Hop Kemp - největší ve východní a střední Evropě

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Na letiště do Hradce Králové se o víkendu sjelo 16 tisíc příznivců hip hopové kultury z celé Evropy na 4. ročník přehlídky Hip Hop Kemp. Mumraj vyvrcholil po půlnoci ze soboty na neděli. Po velkolepém ohňostroji podle scénáře výtvarníka Pasty vystoupil americký raper Masta Ace. Na místě byl kolega Vilém Faltýnek:

"Hele hele hele hele hele! Vy se nám tady pěkně flákáte! Lidi lidi lidi lidi... takže co, půjdeme na další rap, co? Hip Hop kemp 2005, jo? My jsme vám totiž neřekli, že jsme romantický živly a proto máme rádi ohňostroje a chytání ryb. Tak co? Je tady Česká republika?"

Byla, nápor mnoha tisíc návštěvníků ale pořadatelé z Depo Crew zvládli. Mluvčí Hip Hop kempu Tereza Reindlová k organizaci uvedla:

"Jako organizátoři jsme tady už od minulé soboty, kdy jsme začali stavět areál, ploty a pódia. první návštěvníci sem začali jezdit už ve středu, přestože ta stanová městečka měla být otevřena až od čtvrtka, takže tady tak nějak přespávají už od středy. Areál festivalového městečka je otevřen od pátku a probíhá tady hudební produkce téměř 24 hodin denně až do pondělního časného rána. Máme tady celkem 10 míst, kde se něco děje. Je tady hlavní pódium, potom několik stanů pro DJ´s, jeden stan pro tanečníky, je tady i stan, kde se pouští filmy a vystupují tam divadelní soubory."

Kteří hudebníci sem přijeli ze zahraničí a které byste vyzdvihla z těch domácích?

"Každý z těch tří dnů tady byla nějaká velká hvězda ze Spojených států. První večer to byl Inspectah Deck z bývalého Wu-Tang Clanu. Ve chvíli, kdy on byl na pódiu, tak se celý areál, celé městečko přesunulo před hlavní pódium, na těch ostatních stejdžích bylo téměř prázdno. Tam byla kouzelná ta spolupráce s publikem. Druhý večer Masta Ace také z Ameriky a poslední večer, co se týče Ameriky, bude patřit kapele Non Phixion." (Ta ale nakonec nepřijela.) "Co se týče českých, a zmínila bych i slovenské kapely, tak je tady především klasika Indy&Wich, Orion a slovenský Kontrafakt."

Jak se na letišti líbí návštěvníkům?

- "Tak já myslím, že je to docela dobře zorganizovaný, že se mi líbí ty stany a tak všechno."

- "Nejvíc ty český kapely, dneska Orion a Indy&Wich, na to já jsem. Teďka bude za hodinku slovenskej Kontrafakt, takže úplně super."

- "Žádný exhibice jsem neviděla, nic takovýho, jenom Wu-Tang včera a dneska jsem chvilku koukala na Indyho&Wiche."

- "No líbí se mi tady, je to v pohodě!"

Hip hop je městská kultura, která vznikla v 70. letech ve Spojených státech. Její vyznavači hovoří o tom, že ji tvoří 4 elementy: dj-ing, rap, beat-box a grafitti. Podle šéfredaktora hip hopového časopisu Bbarák, který si říká Afro, je velký počet návštěvníků Hip Hop Kempu způsoben tím, že za posledních 13 let se jeho postavení v českém prostředí změnilo.

"Na začátku jsem znal každého na tom mejdanu a u každého jednotlivého člověka jsem věděl, proč tam je: protože tu hudbu má rád, protože to pro něj něco znamená, protože se v tom nachází. když se na to kouknu dneska, tak je tady spousta lidí, který nemám ponětí, proč tady jsou. jsou tady proto, že slyšeli od známých, že na Hip Hop Kempu to jede, že poslouchat hip hop je součástí bytí in."

Festival proběhl bez komplikací a také hradecká veřejnost přijímá mladé hiphopery s porozuměním. Taxikář, který zajišťoval noční spojení letiště s městem, mi řekl:

"Za ty poslední roky to jsou jedny z nejslušnějších lidí, co se týče zákazníků i všeho, nejsou s nimi absolutně žádné problémy. V loňském roce byl ten Hip Hop Kemp maličko problémový, co se týče kázně, ale letos je to úplně supr."

"My jsme vám totiž neřekli, že jsme romantický živly a proto máme rádi ohňostroje a chytání ryb. Ha ha ha."