Historická Praha je už turisty přesycena

Karlův most

Prahu opět zaplavily davy turistů. Ještě před začátkem letní sezóny se ale v některých zahraničních médiích objevily chmurné zvěsti o tom, že magický duch staré dobré Prahy pomalu, ale jistě mizí a českému hlavnímu městu prý hrozí, že se z něj stane laciný šunt, kýč. Mimo jiné se to přičítá právě fenoménu masové turistiky. Co soudí o názoru amerického listu na pražském magistrátu, to zjišťoval Zdeněk Vališ.

Karlův most
Jedním z lidí na magistrátu, kteří nejlépe znají situaci v historickém centru hlavního města, je bezesporu první náměstek primátora Jan Bürgermeister. Skoro celá devadesátá léta minulého století stál přece v čele radnice právě na Praze 1 a dnes má také na starosti oblast územního rozvoje památkové péče. Co si tedy myslí o tvrzení, že kdyby se někdo ocitl v centru Prahy, aniž by věděl, kde je, klidně si může myslet, že se nachází v Římě nebo v Berlíně?

"Já si myslím, že v tomto hodnocení hodně záleží na úhlu pohledu. Nevím, jestli si turista myslí, že je v Římě, když stojí na nábřeží, na Malé straně, na Hradčanech nebo na Karlově mostě."

Jan Bürgermeister je pevně přesvědčen o tom, že Praze jen prospěl pád totalitního režimu, že úžasným způsobem zkrásněla.

"Určitě se mnohým, a někdy mezi ně také patřím, stýská po určitém klidu, tichu a nostalgii malostranských uliček. Na druhé straně, zaplať pánbůh, že to není klid a nostalgie někoho za ostnatým drátem, jak jsme si to čtyřicet let užili."

Náměstek pražského primátora ale na druhé straně uznává, že historické centrum Prahy je už turisty skutečně přesyceno a radnici se stále příliš nedaří nalákat hlavní turistický proud také do jiných oblastí hlavního města.

Staroměstské náměstí
"Oni chtějí prostě vidět tu klasickou Královskou cestu, a ta je přesycena jak turisty, tak nabídkou pro turisty. To je naše velmi bolavé místo. Podporujeme, jak jen můžeme, rozšiřování nabídky dalších tras pro turisty. Ty už existují, ale málo platné, světové cestovní kanceláře si zřejmě nedají práci objevovat něco nového. Čili naše snaha je nabízet více tras, aby lidé u nás zůstali déle a mohli přijít na to, že Praha je nejen Královská cesta."

Hodně si proto vedení města slibuje od světového veletrhu turistiky, který se podařilo získat pro Prahu v příštím roce.

"Lidé, kteří zodpovídají za kvalitu zájezdů, kteří je sestavují se v Praze shromáždí a třeba se zase lépe poučíme, jak lépe propagovat Prahu a její možnosti."

Nicméně většinu návštěvníků láká do hlavního města právě magická atmosféra staré Prahy. A ta se přece jen poněkud rozplývá v turistických davech a v různých necitlivých doprovodných akcích a jevech, které se nabalují na návštěvnický boom. Podle Jana Bürgermeistera se už město začalo bránit.

"Teď jsme třeba zasáhli radikálně novelou tržního řádu do možnosti vystavovat různé zboží a šunty na fasády domů. To přestane. Jde o první krůček."