Historickým městem roku 2016 je Jičín, město vévody z Valdštejna

Jičín, foto: Ben Skála, CC BY 3.0 Unported

Historickým městem roku 2016 se stal Jičín. Je známý jako město pohádky, loupežníka Rumcajse, ale také město vévody Albrechta z Valdštejna. Poslední dva roky byl Jičín v nejužším výběru tří nominovaných měst, letos zvítězil. Jako odměnu dostává milion korun na další péči o památky.

Jičín,  foto: Ben Skála,  CC BY 3.0 Unported
Do soutěže se přihlásilo 37 měst a obcí, ze kterých porota vybrala 14 krajských finalistů. Jičín zvítězil v Královéhradeckém kraji. Pokračuje v obnově letohrádku Valdštejnská lodžie, dokončena byla obnova lipové aleje a Libosadu, uvedl místostarosta Petr Hamáček:

"Podařilo se nám pozvednout Valdštejnskou lodžii, kde částou přes milion korun podporujeme Valdštejnské imaginárium, které se stává centrem alternativní kultury."

Pojízdné Valdštejnské imaginárium je divadelní vozík v podobě malé Valdštejnské lodžie na kolečkách. Ten slouží jako netradiční divadelní scéna, koncertní mini-podium a objekt pro hry a dílny.

Plány na monumentální město přetrhla vévodova vražda

Největší rozmach zažil Jičín právě za vlády Albrechta z Valdštejna, který tu začal budovat unikátní stavby, dodala Hana Fajstauerová z místního muzea:

"Valdštejn si představoval, že z Jičína bude opravdu obrovské monumentální město - budou tady univerzity, biskupství, kláštery. Bohužel téměř 90 procent jeho díla se nepodařilo."

Albrecht z Valdštejna,  autor: Anthonis van Dyck
Slibný rozmach Jičína přetrhla vévodova vražda v Chebu. Přesto tu Valdštejn po sobě zanechal řadu staveb i unikání lipovou alej dlouhou téměř 2 kilometry. Vede z města až do letohrádku Valdštejnská lodžie, uvedl její někdejší správce Petr Kábrt. Všechny lípy byly zasazeny najednou.

"Kdyby to měli dělat obyčejní zahradníci, tak by to trvalo několik let. Vévoda dal povel, a na první ránu z děla asi 1800 vojáků vykopalo díry, na druhou ránu z děla zasadili lípy, na třetí ránu zasypali a bylo hotovo."

Rozdíl mezi vítězem a ostatními městy je nepatrný

Soutěž o Historické město roku pořádají ministerstva a kultury a pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Nominovaná města pilně navštěvoval předseda Sdružení Libor Honzárek:

"Letos jsem měl možnost navštívit všechny krajské vítěze, kromě dvou. To byl Žatec a Karlovy Vary, ale tam jsem byl loni, takže mám svědomí čisté. Jsem rád, že tato soutěž, a naplňování Programu regenerace městských památkových rezervací a Městských památkových zón, začíná být čím dál více prestižnější. Bylo velmi těžké vybrat vítěze. Rozdíl mezi vítězem, a ostatními byl nepatrný."

Starosta Prachatic přijel na vyhlášení stopem

Krajští vítězové dostávají odměnu 100.000 korun. Dva z nich získali ještě tutéž sumu v podobě ceny ministryně pro místní rozvoj. Tentokrát si ji odnesli zástupci Štramberka a Prachatic. Jejich starosta Martin Malý cestou do Prahy píchl, ale přece jen stihl na Hrad přijet.

"Nechal jsem stát řidiče na dálnici s autem, a dojel jsem stopem. Nemohl jsem si to nechat ujít. Jsem tu za posledních sedm let po šesté. To znamená, že jsme šestkrát zvítězili v Jihočeském kraji. Určitě mi dají všichni za pravdu, že konkurence v Jihočeském kraji je obrovská. A teď krátce o našem městě. To bylo založeno jako kupecká osada před více než tisíci lety."

Jihočeské Prachatice leží na tzv. Zlaté stezce, která spojovala Čechy s Bavorskem. Po zlaté stezce se pomocí kolony soumarů dopravovalo nikoliv zlato, ale sůl.

O bydlení ve štramberských roubenkách je zájem

Štramberská Trúba,  foto: Michal Maňas,  CC BY-SA 2.5
Druhým městem, které získalo cenu ministryně pro místní rozvoj, je Štramberk, vítěz Moravskoslezského kraje. Díky pozoruhodným roubenkám v uličkách okolo náměstí se Štramberku někdy říká dřevěné město.

"Všichni znáte Štramberk, jeho věž Trúbu a pochoutku Štramberské uši. Byla tu nalezena také čelist neandrtálského dítěte. Štramberk je architektonickým unikátem. Bylo tu osídlení od pravěku přes středověk, až do dnešních dob. Na relativně malé ploše centra města, kde je městská památková rezervace, je 127 památek. 105 z nich je v majetku fyzických osob. Jsou to především dřevěné roubenky. Skoro všechny jsou obývané. To znamená, že lidé chtějí v těchto historických budovách bydlet i za cenu nižšího komfortu, který tyhle budovy nabízejí," představil Štramberk jeho starosta David Plandor.

Po získání titulu teď nemůže vítězný Jičín pět let soutěžit. Žádné město dosud nezískalo titul dvakrát, dvakrát už se ale stalo, že se po povinné pauze dostal vítěz znovu do finále, byly to Kutná Hora a Prachatice.

10
50.437000300000
15.351312600000
default
50.437000300000
15.351312600000