Hledání ministra kultury pokračuje

Vítězslav Jandák, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Premiér Jiří Paroubek hledá ministra kultury. Ve hře jsou dva kandidáti režisér a šéf české expozice na výstavě Expo Vladimír Darjanin a herec a ředitel zlínského festivalu filmů pro děti Vítězslav Jandák. Jeden z nich vystřídá v čele resortu nedávno zesnulého Pavla Dostála.

Vítězslav Jandák, foto: ČTK
Nominaci provází řada sporů, po zveřejnění Darjaninova jména jako možného Dostálova nástupce zaznělo od umělců několik velmi kritických ohlasů: po ostrém výpadu od režiséra Jana Hřebejka, který Darjanina nazval arogantním i servilním člověkem, někteří umělci vyzvali Paroubka k uváženějšímu výběru. Paroubkovým kandidátem však nadále zůstal a s Darjaninem konzultoval některé priority. Od úterý je ve hře i herec a ředitel zlínského festivalu filmů pro děti Vítězslav Jandák, známý například z filmů Tankový prapor či Tři oříšky pro Popelku. I ten už svoje představy konzultoval s premiérem. Podle něj jsou hlavní tři priority: zákon o kinematografii, financování památek a vyřešení vztahu státu a církví. Jandák ale podotýká.

"Samozřejmě, že bych se staral o resort kultury. Nevím ale, zda se dá všechno za tři čtvrtě roku stihnout."

Nominace Jandáka ale překvapila samotné sociální demokraty. Více poslankyně Eva Nováková.

"Rozhodně se o to bude zajímat poslanecký klub i naše mediální skupina. O tomto kandidátovi jsme zatím neslyšeli."

Část sociálních demokratů, kteří v rámci koaličních dohod s lidovci a unionisty rozhodnou o obsazení postu, ale trvá na kandidátovi, kterého sice Paroubek navrhl, ale už i zamítl, totiž Františka Ringo Čecha.

Ve středu se premiér Paroubek sešel s několika zástupci umělecké obce, kteří se jej snažili přesvědčit, aby výběr nového ministra kultury ještě zvážil. Pro Zdeňka Svěráka, Ludvíka Vaculíka či Jana Krause není ani Darjanin ani Jandák vhodným nástupcem zesnulého Pavla Dostála a žádají premiéra o zahájení dialogu mezi kulturou a politikou. Ředitel Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík k tomu uvedl.

"Sice se objeví, že jeden z nich je nejlepší. Oba dva ale nejsou ideální. Chtělo by to ještě chvíli vyčkat a pokusit se diskutovat tak, abychom dospěli k nějakému závěru."

Výhrady proti oběma kandidátům nemá politická opozice. Zpěvák Karel Gott ale na otázku, co soudí o nominaci Jandáka na ministra kultury uvedl: "Zatím si o tom nemyslím nic. Osobně ho neznám. Ale znám herce, který se stal americkým prezidentem, a nebyl to nijak dobrý herec."