Novým ministrem kultury bude Vítězslav Jandák

Vítězslav Jandák, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Premiér Jiří Paroubek vybral nového ministra kultury. Zesnulého Pavla Dostála nahradí herec a ředitel zlínského filmového festivalu pro děti a mládež Vítězslav Jandák. Premiér mu dal přednost před dvěma dalšími kandidáty, Vladimírem Darjaninem a Jiřím Srstkou. Co bude patřit mezi Jandákovy priority během desetiměsíčního působení v čele resortu kultury? To se dozvíte od Martiny Lustigové.

Vítězslav Jandák,  foto: ČTK
Nový ministr, kterého prezident Klaus jmenuje ve středu odpoledne, bude hned na začátku svého úřadování stát před nemalým problémem - zbývá mu jen několik málo dnů k tomu, aby ze státního rozpočtu na příští rok získal pro kulturu více peněz. Jandák se podle svých slov bude snažit zastavit úbytek peněz a finance hodlá získávat i z alternativních zdrojů. "Miliardy tečou třeba do sportu. Já, chraň Bůh, nechci mít nic proti sportu, ale myslím si, že leckdy bychom si mohli uvědomit, že leckterý rozbitý renesanční dům má stejnou cenu jako kterýkoliv fotbalový klub," uvedl Vítězslav Jandák.

Vítězslav Jandák chce navázat na to, co začal jeho předchůdce Pavel Dostál. Poukázal například na nový zákon o kinematografii, který má přinést více peněz na nové české filmy. Věnovat se chce i ochraně památek. Premiér Paroubek dále doufá, že nový ministr za deset měsíců svého funkčního období stihne změnit vztahy státu a katolické církve: "Mám velký zájem zahájit určitý dialog i s katolickou církví. A myslím, že si v tomhle tom docela dobře rozumíme." Primas katolické církve kardinál Miroslav Vlk věří v konkrétnější spolupráci než s předchozím ministrem. Podobně reagoval i mluvčí České biskupské konference Martin Horálek: "My pana Jandáka vnímáme jako člověka velmi dialogického, který rozhodně netrpí nějakými předpojatostmi vůči církvi."

Podle premiéra Vítězslav Jandák splňuje všechna stanovená kritéria: je to člověk z kultury, pracoval v samosprávě, má zkušenosti s prací neziskových organizací a s regionálními projekty. To, že nemá příliš blízko k sociální demokracii, protože na pražském magistrátu zastupoval pravicové strany, premiérovi nevadí: "Já jsem pana Jandáka znal velmi dobře v té době, kdy byl zastupitelem za takzvanou Republikánskou unii. Pak se politicky přesunul trochu někam dál, možná, že byl začátkem 90. let chvíli v ODS. Já bych to nazval jako dětskou nemoc pravičáctví."

Při výběru nového ministra absolvoval premiér v uplynulých dnech sérii schůzek se zástupci uměleckých kruhů, kteří lobbovali pro některého z kandidátů. Co konečnému výběru i jeho průběhu říká publicista Jan Rejžek? "Já si myslím, že to je další důkaz velice svérázné personální politiky pana premiéra, který víceméně týden udržoval veřejnost - nebo tu část veřejnosti, kterou to zajímá - v jakémsi napětí, kohopak z těch tří nebo čtyř kandidátů vybere. Dokonce se ještě počátkem týdne sešel s jedním z nich, s panem Srstkou. Přitom se zdá, že měl dávno rozhodnuto, že vybrán bude jeho kamarád pan Jandák. Mě připadá velice nešťastné nejen to, jakým způsobem pan Paroubek už poněkolikáté mlžil, ale nešťastné jsou i snahy některých skupin, part, nazývejme to, jak chceme, tu volbu ovlivňovat, byť navenek působili jako rozvážní lidé, kteří mají zájem jenom o dobro naší kultury a chtějí s panem Paroubkem jenom konzultovat. Připadá mi to stejně absurdní, jako kdyby se vydala delegace, řekněme amerických filmařů a herců vedená Tomem Hanksem, navštívila Bílý dům a tam lobbovala za to, aby se nějakým významným politikem nebo ministrem v Bushově administrativě stal nějaký kolega. Nebo aby se naopak nestal. Takže je to zase taková specificky česká kocourkovská situace, která zapadá do toho obrázku kuriózního způsobu vládnutí pana Paroubka."