Hloupé vtípky, za které mohou autoři vyfasovat až 5 let
Anonym, který v neděli nahlásil na policejní telefonní linku, že za čtyřicet minut explodují bomby v obchodních domech Tesko, Globus a Carrefour, byl zřejmě opilý muž. Naštěstí k žádným výbuchům nedošlo. O Vánocích podobné anonymy policie očekává, ale není prý možné se jim účinně bránit.
"Už je toho opravdu příliš, mám podobných vtípkařů dost," ozývali se lidé, kteří se několik hodin tlačili v obchodních domech, aby nakoupili dárky k Vánocům. Tisícům lidí zkazil nedělní podvečer opilý muž, který jen zvedl telefonní sluchátko a ohlásil, že v obchodních domech uložil bomby, které explodují za čtyřicet minut. Ovšem za čtyřicet minut jen těžko můžete evakuovat tisíce lidí. Evakuace obchodních domů se v centrech na Zličíně a Letňanech neobešla bez problémů. V Praze totiž začalo vpodvečer pršet, vozovky tak namrzaly a lidé z obchodních domů se svými auty ihned zablokovali výjezdy z parkovišť.
V předvánočním období policisté pravidelně zaznamenávají více anonymních výhrůžek o uložení bomby než obvykle. Výhrůžek je víc vždy před svátky a před konáním větších událostí, jako bylo například zasedání NATO nebo Mezinárodního měnového fondu, ale také před maturitami, řekla Ludmila Livancová z policejního prezidia. Jak se policie zachová například ve zmíněném případu? Postup popisuje policejní mluvčí Eva Miklíková.
"Do 17:40, kdy měly bomby explodovat, udělala policie maximum pro to, aby nebyl ohrožen život a zdraví přítomných osob v těchto prostorách. Opatření trvala do zhruba 18:15, kdy uvedené objekty byly postupně uvedeny do provozu, neboť nebyl nalezen žádný nástražný výbušný systém. Přesto policie stejně jako bezpečnostní agentury a ochranná služba zaměřila na objekty svou pozornost."
Ovšem zdaleka tento anonym nebyl ojedinělý. V pátek nahlásil někdo bombu v letadle, které bylo připraveno ke startu na lince Praha - Kodaň. 16. prosince v noci anonym vyhrožoval bombou uloženou přímo na letišti. Policie musela letiště vyklidit na dvě a půl hodiny. Před tím zažilo ruzyňské letiště evakuaci kvůli anonymní výhrůžce koncem října.
Naštěstí se žádný anonym nepotvrdil. I když policisté jsou schopni větší výskyt anonymních telefonátů předvídat, nemají možnost se na ně předem připravit. Preventivní opatření prováděna nejsou, neboť odposlech není zákonný. Policie ovšem zadržela muže, který uložení trhaviny na letišti nahlásil, a obvinila ho z šíření poplašné zprávy. Kolik těmto lidem hrozí? Není to málo, za tento hloupý žert mohou vyfasovat až pět let vězení. Ale co jsou tito lidé vlastně zač?
"Lidé, kteří vyvolávají falešné poplachy, si tím dodávají pocit moci. Působí jim rovněž potěšení vyvolávat v jiných strach,"řekl psycholog Karel Humhal. Podle něj jsou to především lidé, kteří měli těžké dětství, žili ve strachu a obavách. Předvánoční atmosféra na jejich psychiku zřejmě nemá zvláštní vliv, tvrdí psycholog.