Hlučín nabídl pohřbení ostatků německých vojáků

Hlučín nabídl pohřbení ostatků německých vojáků

Radnice v Hlučíně na Opavsku nabídla, že na svém hřbitově pohřbí ostatky 4000 německých vojáků, které jsou nyní provizorně uloženy ve skladišti v Ústí nad Labem. Návrh už schválilo zastupitelstvo, které starostu pověřilo, aby o této možnosti začal jednat s představiteli Lidového spolku pro péči o německé válečné hroby. ČTK to řekl místostarosta Pavol Kubuš. "Jde zatím o návrh a ještě nemáme žádnou odezvu," řekl místostarosta. Dodal, že ostatky by mohly být uloženy na novém hřbitově v Hlučíně-Březinách. "Současné řešení je nevhodné a neetické. Mělo by se s tím něco dělat. Proto jsme se rozhodli návrh schválit," vysvětlil Kubuš.

Ostatky vojáků v Česku exhumovala pro německý spolek pražská firma Pargent. Na evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích mělo vzniknout jejich pohřebiště, projekt ale zkrachoval kvůli nedostatku peněz. Od počátku 90. let firma vyzvedla ostatky zhruba 22.000 německých vojáků, zřejmě další desetitisíce na exhumaci ještě čekají. Asi 4000 krabic s ostatky nakonec skončilo ve skladišti v Ústí nad Labem. Do problému nakonec vstoupilo ministerstvo obrany, které nabídlo, že je dočasně uloží ve výcvikovém prostoru Brdy, pak se předpokládá jejich převoz na německý hřbitov v Mariánských Lázních.

Návrh hlučínskému zastupitelstvu předložil Mojmír Sonnek. "Hlučín byl ve své historii už dvakrát německým územím. Když v roce 1938 vznikl protektorát, Hlučínsko patřilo přímo k říši. Na místní muže se proto také vztahovala povinnost rukovat do německé armády. Řada mužů padla, ale nikdo z nich není pochován v Hlučíně," řekl ČTK Sonnek.

Na jižní Moravě začal boj s komáry

Na jižní Moravě začaly v sobotu ve větší míře postřiky, které by měly oblasti postižené povodněmi ochránit před hrozící komáří kalamitou. První místem, v němž bylo nutné rázně zakročit proti hmyzu, je Kančí obora u Břeclavi. "Zatím likvidujeme larvy ze země. Lze předpokládat, že od příštího týdne začnou v regionu letecké postřiky," řekl ČTK Oldřich Šebesta z břeclavského zdravotního ústavu, který se bojem s komáry dlouhodobě zabývá. Postřiky budou patrně nutné nejen na Břeclavsku, ale i na sousedním Hodonínsku a Znojemsku. Hygienici vývoj komářích larev sledují na všech tocích i v jezerech, která se vytvořila na polích. S postřiky nelze podle Šebesty dále otálet například u Mikulčic na Hodonínsku.

K postřikům je využíván prostředek BectoVac z USA. Spojené státy přispějí na obnovu po povodních v Česku částkou 30.250 dolarů (zhruba 720.000 korun). Peníze dají na přepravu 15 tun přípravku proti komárům ze státu Illinois do České republiky.

Při povodni bylo zaplaveno na jižní Moravě asi 60.000 hektarů půdy. I když voda opadává, v lužních lesích regionu zůstanou i několik týdnů tůně, v nichž se zabydlí komáři. Vše nasvědčuje podle odborníků tomu, že boj s komáry bude letos mnohem dražší než po povodních v letech 1997 a 2002.

Tisícovky lidí využily jednu z posledních šancí zalyžovat si

Tisícovky lidí využily v sobotu jednu z posledních příležitostí zalyžovat si. Hezké počasí a velikonoční prázdniny přilákaly mnoho návštěvníků například do Krkonoš. Lyžovalo se ale nejen v nejvyšších českých horách. Davy lyžařů se vydaly i do Jeseníků. Záchranáři i provozovatelé vleků hlásili velkou návštěvnost. Lidem, kteří se rozhodli velikonoční víkend strávit ve sportovním duchu, přálo i počasí. V Jeseníkách bylo polojasno a teplota nad nulou. Stovky lyžařů přijely i do lyžařského střediska na šumavském Zadově. Desítky nadšenců ale vyrazily i do běžeckých stop. Na Šumavě bylo polojasno, svahy pokrývalo kolem 70 centimetrů sněhu, taky zde se teplota držela nad nulou. Mnoho lidí přijelo také do největšího lyžařského areálu Krušných hor na severní straně Klínovce. Lidé zaplnili i sjezdovky v Orlických horách. Na svazích leželo od 40 do 110 centimetrů sněhu. Lyžování o tomto víkendu je v řadě středisek poslední v sezoně. V pondělí pojedou vleky naposledy například v Peci pod Sněžkou, v Janských Lázních, Deštném i Říčkách v Orlických horách. Areál ve špindlerovském Svatém Petru by měl být ale v provozu do neděle 23. dubna a v Horních Mísečkách až do posledního dubna.

Ministr Cyril Svoboda se chystá do Kanady a USA projednat vízové otázky

Ministr zahraničí Cyril Svoboda se příští týden chystá do Kanady a Spojených států. Hlavní část cesty, která začne 19. dubna, bude trávit v Kanadě, kde by mohl otevřít otázku kanadských víz uplatňovaných vůči Čechům. Premiér Jiří Paroubek v březnu prohlásil, že by souhlasil s případným zpřísněním vízové povinnosti pro občany USA, Kanady a Austrálie.

Česko již s Kanadou bezvízový styk mělo. To se změnilo v roce 1997, kdy v této zaoceánské zemi začali čeští Romové žádat o azyl. K recipročnímu opatření, tedy zavedení víz pro Kanaďany, se Praha odhodlala až o čtyři roky později. V roce 2004 ale česká vláda v souladu s politikou EU víza pro Kanaďany zrušila. Kanada chce příští rok vízovou povinnost pro české turisty důkladně přezkoumat. Česká republika by se jako člen EU měla do konce roku 2007 stát členem schengenského systému, což by Kanada podle svých představitelů vzala v úvahu. Vízová politika kanadské vlády je založena hlavně na posouzení možných rizik a přínosů pro tamní společnost. Kanada ale bere v potaz také politiku Spojených států, s nimiž má nestřeženou hranici.

MfD: Topolánek viní Paroubka, že rozpoutává kauzu s jeho bytem

Předseda ODS Mirek Topolánek obvinil premiéra Jiřího Paroubka, že rozpoutává kauzu s podezřelým financováním Topolánkova bytu v Praze na Hradčanech. Podle Topolánka jde o nepodložené podezření. "Viním z toho premiéra Paroubka, který tuto záležitost mediálně rozehrává přesto, že za tím vůbec nic není," řekl podle sobotní Mladé fronty Dnes Topolánek. Paroubek se od "rozpoutávání" aféry distancoval. "Je to lež," cituje MfD vládní mluvčí Lucii Orgoníkovou.

O financování Topolánkova bytu psaly tento týden deníky Blesk a Právo. Okolnostmi financování bytu se zabývá policie. Podle informací z anonymního udání doručeného obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 4 měla byt za 8,5 milionu korun z nemalé části finančně sponzorovat společnost ČEZ. Státní zastupitelství věc předalo policii.

Topolánkův byt se nachází v ulici Na Valech na pražských Hradčanech. Páteční Právo a sobotní MfD připomněly, že Topolánek si na byt o rozloze 120 metrů čtverečních vzal hypotéku ve výši 5,250.000 korun se splatností na 15 let. Zbytek prý zaplatil z prodeje akcií své bývalé firmy VAE, píše MfD. "Jsem schopen ukázat během pěti minut všechny doklady o koupi bytu a jednoznačně vysvětlit úkony s tím související," řekl podle MfD Topolánek. List ale dodal, že dodnes to předseda ODS neučinil. Právo v souvislosti s Topolánkovou hypotékou a jejím splácením napsalo, že jako předseda ODS pobírá měsíčně 90.000 korun hrubého a že měsíčně má splácet odhadem 35.000 až 40.000 korun.

Advokátní kancelář:ČSSD nesponzorujeme, nařčením se budeme bránit

Advokátní kancelář Jansta, Kostka & spol. ani její společníci sociální demokracii nesponzorují, tvrdí společník firmy Bohuslav Hubálek. Informace o spolupráci těchto právníků s Československou obchodní bankou, která podle některých informací měla zakrýt sponzorování ČSSD, označila kancelář za nepravdivé. Chce se proti nim bránit blíže neupřesněnými právními kroky.

Hubálek reagoval na informace, které v pátek uveřejnil zpravodajský server Aktuálně.cz. Ten uvedl, že policie začala vyšetřovat stamilionové odměny, které provázely prodloužení miliardových smluv státní České pošty a ČSOB. Právník blízký ČSSD dostal od ČSOB odměnu 100 milionů korun za to, že banka nadále může na přepážkách České pošty nabízet služby Poštovní spořitelny, napsal server Aktuálně.cz. Podle serveru se navíc údaje o celé transakci včetně důvěrných dat z banky objevily v rukou podnikatelského podsvětí, které nyní údajně tvrdí, že ČSOB prokazatelně uzavřela fiktivní smlouvy o provizi, aby vládní ČSSD pomohla před volbami získat peníze.

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek se od celého případu distancoval. ČTK řekl, že se ho netýká. "Jediné, co o tom vím, z toho serveru, že ta smlouva byla uzavřena někdy v listopadu 2004. V té době jsem nebyl ani premiérem," řekl na dotaz ČTK Paroubek. Nemůže prý sledovat všechny smlouvy, které uzavírají právní kanceláře, s nimiž je úřad vlády ve spojení. "To bych asi nedokázal. Platí něco, jako je obchodní tajemství. Kromě toho bych chtěl říci, že je to zřejmě opravdu dobrá právní kancelář, pokud dokáže pracovat za takovéto honoráře," dodal.

MfD: Vlka chtěla zatknout žena, která se vydávala za soudkyni

Kardinála Miloslava Vlka se v pátek pokusila zatknout žena, která se vydávala za soudkyni. Stalo se to v chórové kapli pražské svatovítské katedrály, kde se lidé na Velký pátek modlili. Žena Vlkovi sdělila obvinění z velezrady. Z kaple ji vyvedli Vlkovi asistenti, venku se jí ujala pořádková služba. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes. List napsal, že žena vstoupila do chórové kaple ve chvíli, kdy tam Vlk byl společně s kanovníky Metropolitní kapituly u Sv. Víta a s věřícími. Působila klidným a velmi seriozním dojmem. Představila se jako soudkyně přicházející s pověřením kardinála zatknout. Sdělila mu obvinění z velezrady, které se dopouští tím, že mate veřejnost svými prohlášeními, že Bůh existuje, popsala MfD událost. "Zatkněte mě, až se to domodlíme," reagoval Vlk. Poté jeho asistenti ženu odvedli. Bohoslužba pokračovala bez problémů dál. Incident se podle MfD dotknul starších kněží, kterým připomínal 50. roky.

Sokol a partneři protestují proti reportáži ČT; ta mění redaktora

Advokátu Tomáši Sokolovi a jeho partnerům se nelíbí reportáž České televize o údajně nevýhodné smlouvě, kterou uzavřel Dopravní podnik hlavního města Prahy s touto advokátní kanceláří o spolupráci při vymáhání pokut za jízdu na černo. Sokol a jeho partneři reportáž zpochybňují a navíc obvinili autorku reportáže Noru Fridrichovou z toho, že je "notorickou černou pasažérkou". ČT s postupem advokátů nesouhlasí, na příště však bude téma zpracovávat jiný redaktor.

Reportáž ČT zveřejnila ve čtvrtek. Podle autorů příspěvku je smlouva mezi Dopravním podnikem a advokátní kanceláří pro podnik nevýhodná a většina vysouzených částek získává Sokol a jeho partneři. Advokáti si nyní stěžují přímo generálnímu řediteli ČT Jiřímu Janečkovi, neboť s tvrzením reportáže nesouhlasí. Součástí jejich vyjádření, které má ČTK k dispozici, jsou i informace o tom, že po Fridrichové byla šestkrát soudně vymáhána pokuta za jízdu na černo v celkové výši téměř 18.000 korun. "Lze spekulovat o tom, zda ke zpracování tématu paní redaktorku neinspirovalo zaplacení poslední pokuty," uvedli advokáti s tím, že údaje zveřejnili se souhlasem Dopravního podniku.

Podle mluvčího ČT Martina Krafla ale prohlášení advokátní kanceláře neřeší podstatu reportáže a útočí na její autorku zveřejněním velmi osobních údajů. ČT proto dá prohlášení posoudit právníkům. "Nicméně v souvislosti s fakty v prohlášení ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal rozhodl, že se tématu bude od této chvíle věnovat jiný redaktor ČT. Tématu reportáže se budeme věnovat i nadále, ale Nora Fridrichová už na něm pracovat nebude, aby nebyla podezřívána z podjatosti," uvedl Krafl.

"Nejsem žádný asociální neplatič. Mně je to opravdu líto, stydím se za to a považuji to za svou velikou chybu," řekla ČTK Fridrichová k tomu, že před šesti lety - v době vysokoškolských studií - byla šestkrát přistižena při jízdě na černo. Problémy s neplacením pak vznikly mimo jiné z toho, že upozornění na dluh jí chodila na adresu matky, kde měla trvalé bydliště, ale nepobývala tam, a tak o dluhu nevěděla. Se samotnou reportáží to ale podle ní vůbec nesouviselo. Původně podle svých slov připravovala reportáž na poněkud odlišné téma, totiž jak vlastně advokáti zakázku od DP získali, neboť to nebylo formou veřejné soutěže. V roce 1993, kdy spolupráce podniku a advokátů začala, totiž ještě takový zákon neexistoval. Při zjišťování informací pak přišla na to, že dopravní podnik dostává ze soudem uložených několikatisícových pokut pouze 950 korun, zatímco Sokol a partneři tři tisíce; takových neplatičů předá ročně DP advokátům 114.000. "My jsme si to vynásobili třemi tisíci a vyšla nám opravdu veliká suma. Ta nám přišla neúměrná tomu, že Dopravní podnik je městem dotovaný, nemá peníze a zvyšuje jízdné. A vydělává na tom nejdražší, nejprominentnější nebo nejrenomovanější kancelář," dodala Fridrichová.

ČT uvedla, že okolnosti uzavření smlouvy prověří magistrát. Náměstek primátora Rudolf Blažek ČT řekl, že ředitel dopravního podniku do úterý předloží primátorovi zprávu o výhodnosti této smlouvy a jejích právních a ekonomických aspektech. Smlouvu chce přezkoumat i pražské městské státní zastupitelství. "Není možno vyloučit, že by mohlo dojít k porušení pravidel hospodářského styku nebo porušování povinností při správě cizího majetku," řekl ČT mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka

ČT: Dokumentarista Pavel Koutecký tragicky zahynul při natáčení

Jeden z nejznámějších českých dokumentaristů Pavel Koutecký tragicky zahynul. S odvoláním na informace z okruhu jeho přátel to uvedla Česká televize. Koutecký spadl z rozestavěného mrakodrapu v Praze na Pankráci při natáčení filmu. Případ vyšetřuje policie. Podle ČT zatím není jasné, kdy přesně Koutecký z mrakodrapu spadl. Policejní mluvčí ČT řekl, že policisté dostali oznámení o pohřešovaném v pátek večer s tím, že se ve čtvrtek pohyboval právě v okolí uvedené výškové budovy. Dramaturgyně Alena Müllerová uvedla, že Koutecký točil film o mladíkovi, který po takových budovách lezl. "Chtěl to natočit, aby on ho neviděl, a prostě někam spadl, do nějaké šachty," řekla ČT. Devětačtyřicetiletý scénárista, kameraman a režisér měl za sebou desítky filmů.

Gross: Můj konec v politice chtěli i lidé spjatí s kriminalitou

Expremiér a bývalý šéf ČSSD Stanislav Gross je přesvědčen o tom, že o jeho konec v politice usilovali i lidé, kteří byli spjati s kauzou, v níž šlo o velkou hospodářskou kriminalitu spojenou s násilnými činy. Gross to bez bližších podrobností řekl v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes. Uvedl, že tato kauza "svým způsobem sahala i na některé lidi do politiky". Podle Grosse policie kauzu rozplétala několik let. Spis, který o tom vedla, nazvala Krakatice. Gross řekl, že na kauzu byl upozorněn, když nastupoval do funkce ministra vnitra. "Pořádně jsem tehdy nedohlédl, kam až ta věc mohla vést. To jsem vysledoval až dnes podle některých indicií. Jsem přesvědčen, že lidé, kteří v ní figurovali, se intenzivně starali o to, abych v politice skončil," uvedl.

Gross řekl, že se před svým odchodem z vysoké politiky dopustil i dalších chyb. "V souvislosti s mou osobou se objevilo mnoho velkých bublin, ale já jsem to nezvládl vysvětlit," řekl. Poznamenal, že život v politice vyžaduje až příliš ostré lokty. "Přestal jsem jednat v určitou dobu podle potřebného politického instinktu. Někteří lidé to začali vnímat ne jako velkorysost, ale jako slabost. To se mohlo odehrát už tak rok a půl před mým v uvozovkách pádem. Byl to chybný a naivní pocit," prohlásil.

Gross si myslí, že byl docela dobrým ministrem vnitra, "ale premiérský úřad skutečně nebyla povedená mise". Řekl také, že Jiří Paroubek je lepší předseda vlády než on. Gross dále uvedl, že nepřemýšlí o návratu do politiky. "Mám práci, která mě baví, a chtěl bych se jí věnovat," řekl Gross, který teď pracuje v advokátní kanceláři. Uvedl, že jeho manželka Šárka dělá pro firmu Amway a má malý krámek v pražské Vinohradské ulici, kde má dvě zaměstnankyně. Prodávají plavky.

Gross řekl, že ČSSD má šanci zvítězit v nadcházejících parlamentních volbách a zvítězí. "Pro většinu normálních lidí má ČSSD nejpřijatelnější a nejméně odpudivý program," vysvětlil. Myslí si také, že velká koalice ČSSD a ODS není po volbách pravděpodobná a nikdo ji nepreferuje.

Bývalý člen Strany zelených podal trestní oznámení na Bursíka

Bývalý člen Strany zelených Jaroslav Novák podal trestní oznámení na jejího nynějšího předsedu Martina Bursíka. Podezírá ho z podvodu a korupce, kterého se údajně dopustil při koupi domu na pražské Malé Straně. Chce také s ostatními nespokojenci diskutovat o založení nové strany "autentických zelených", sdělil Novák ČTK. Bursík nařčení jednoznačně odmítl.

"Trestní oznámení u nás může podat každý na každého, považuji to za úplný nesmysl," řekl Bursík. Jaroslava Nováka nezná. Bursík podle Nováka odkoupil ideální polovinu domu od tehdejšího bytového podniku Prahy 1 za až desetinásobně nižší cenu než je podle něj odhad realitních odborníků. Bytový podnik s prodejem souhlasil za "podezřelých" okolností, uvedl Novák.

Kvůli domu ve Sněmovní ulici se Bursík dostal nedávno do sporu i s pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS). Ten zpochybnil podle něj nestandardně krátkou dobu průběhu dvou správních řízení, při kterých v letech 1995 a 1996 Bursík žádal památkáře o příspěvek na opravu barokního paláce. Bursík byl tehdy pražským zastupitelem, ale odmítá, že by se dopustil střetu zájmů a ovlivňoval průběh řízení. Primátorovo zpochybnění považoval za součást předvolebního boje.

Hradecký krajský zastupitel Derner ukončil hladovku kvůli cenzuře

Zastupitel Královéhradeckého kraje Vladimír Derner (KDU-ČSL) ukončil v pátek o půlnoci hladovku, kterou sedm dní držel na protest proti údajné cenzuře v krajem vydávaném periodiku U nás v kraji. "Symbolickým protestem jsem chtěl poukázat na nedemokratické postupy na kraji, kde si demokracii pletou s bolševismem," řekl Derner. Proti cenzuře v krajském čtvrtletníku se poprvé ohradil v lednu, když mu redakční rada vyškrtla údajně nejdůležitější pasáž textu, v němž kritizoval hejtmana Pavla Bradíka (ODS). Úřad nařčení odmítl a krácení zdůvodnil nedostatkem prostoru. Kraj poté rozšířil redakční radu zpravodaje o dva zástupce opozice z ČSSD a KSČM. Lidovci místo nezískali a změny označili za komedii. K hladovce se Derner odhodlal poté, co se v březnu pokoušel publikovat svůj článek znovu. Text však ve zpravodaji vůbec nevyšel. Podle vicehejtmana Helmuta Dohnálka (SNK) se článek do periodika nevešel. "Krom toho byl minimálně nepravdivý, psal o rušení programu obnovy venkova, o čemž zatím rozhodnuto nebylo," řekl k tomu dříve Dohnálek, který slíbil zveřejnění textu. "Článek vyjde a já k němu napíši svůj text, utkáme se písemně," řekl. Hladovku Dohnálek označil za mediální zviditelňování. "Je jaro a já zřejmě taky budu držet hladovku. Ne kvůli cenzuře, ale kvůli svému tělu," řekl. KDU-ČSL ve věci podala stížnost ombudsmanovi Otakaru Motejlovi.

Před rokem hořel Pernštejn, nyní se připravuje oprava jeho sýpky

V sobotu uplynul přesně rok od požáru, který zničil čtvrtou bránu a historickou sýpku hradu Pernštejn na Brněnsku. I v tomto objektu začala před dvěma týdny sezona. Méně pozorní návštěvníci si dokonce ani nevšimnou, ve kterých budovách hradního komplexu oheň řádil. Brána je opravena a sýpka provizorně zastřešena. Čeká ji rekonstrukce. "Ve čtvrtek jsme vybrali firmu, která objekt opraví. V nejbližších dnech odstraní provizorní střechu a na sýpce vytvoří kopii té původní," řekl dnes ČTK pernštejnský kastelán Zdeněk J. Škrabal. Obnova sýpky přijde podle odhadů na 45 milionů korun.

Přáním ministra kultury Vítězslava Jandáka je, aby měla novou střechu do začátku letní sezony. Celková rekonstrukce by měla skončit příští rok. V objektu byl původně jen depozitář. Nově v něm vznikne společenský sál pro koncerty a výstavy, obchodní pasáž a expozice o bydlení dřívějších prostých obyvatel hradu. Kastelán připomněl, že provizorní zastřešení sýpky je po technické stránce unikátní. Střecha byla vyrobena tak, aby ji bylo možné rozmontovat a umístit na jiný památkový objekt v Česku, který to bude kvůli havarijnímu stavu potřebovat. "Start letošní sezony považuji za úspěšný. Lidé přicházejí. I když budou práce na sýpce náročné, sezonu to neovlivní. Návštěvní hodiny rozhodně nebude třeba zkrátit," zdůraznil Škrabal.

Pernštejn je ukryt v lesích Českomoravské vrchoviny. Vznikl ve 13. století. Patřil pánům z Pernštejna, kteří po staletí ovlivňovali politický vývoj v zemích koruny české.

Pašijové hry na Kampě předvedli ochotníci z Hořic

Patřičný respekt budil v sobotu odpoledne na pražském Karlově mostě průvod Ježíše Krista s doprovodem v podání ochotnického divadelního souboru z Hořic na Šumavě. Stovky turistů se rozestupovaly před suitou, která za zpěvu sboristů směřovala na Kampu. Tam už na jejich představení úryvků pašijových her Ukřižování Krista vyčkávali diváci. Krista doprovázeli bíle odění pěvci s ratolestmi, přísně vyhlížející soudci ve vysokých oranžových čepicích, biřici i lidé. Zástup, který se jen na chvíli zastavil pod Karlovým mostem, byl ihned hlavním terčem pro fotoaparáty turistů. Zhruba půlhodinový fragment barokní hry o posledních dnech Ježíše Krista, který vrcholí jeho ukřižováním na pětimetrovém dřevěném kříži, měl divácký úspěch. Přilákal i mnohé z těch, kteří přišli do parku jen na velikonoční jarmark.

Pašijové hry měly loni v Praze právě v parku na Kampě premiéru po dvou stoletích. V hlavním městě se uváděly naposledy na konci 18. století. Výjevy ze závěru Kristova života předváděli tehdy jezuité v pražském Klementinu. Když byl tento řád v roce 1773 zrušen, nenašel se nikdo, kdo by se o veřejná představení staral. Starosta Prahy 1 Vladimír Vihan ujistil, že novodobá tradice pašijových her bude pokračovat i v dalších letech.

Písničkáři Redl, Janoušek a "Samson" Lenk vydali společné album

Nové společné album nazvané Barvy domova vydali písničkáři Vlasta Redl, Jaroslav "Samson" Lenk a Slávek Janoušek. Desku se 13 novými písněmi představí svým posluchačům 20. dubna na křtu v pražských Kbelích a při následující koncertní sérii. Trojici hudebníků k sobě přitahuje zejména větší svoboda, než jakou mají ve svých "domácích" souborech; Lenk hraje s trampskou skupinou Hop trop a Redl s vlastní kapelou, která se jmenuje Každý den jinak. "Tam si nemůžu dovolit zničehonic začít hrát nějaké techno nebo jazz, ale v tomhle triumvirátu je volnost největší, protože každý si pevnou linii drží jinde," konstatoval Redl.

Mladí hasiči vytvořili rekord v dálkové dopravě vody

Český rekord v dálkové dopravě vody pomocí hadicového vedení vytvořili v sobotu v Liberci - Machníně mladí hasiči dobrovolných hasičských sborů z Liberecka. Děti ve věku od osmi do 14 let vedly vodu z Lužické Nisy úsekem dlouhým 2200 metrů s převýšením 136 metrů. ČTK to řekl ředitel Českého červeného kříže v Liberci Martin Mergl. "Děti rekord vytvořily při cvičení s Mladými zdravotníky červeného kříže. Celkem se ho zúčastnilo 230 budoucích záchranářů," dodal Mergl. Děti si podle něj musely pro vytvoření rekordu zapůjčit hadice od dobrovolných hasičů z celého regionu. Vodu vedly od machnínské pošty strmým lesním porostem až k náspu vlakového nádraží v Karlově pod Ještědem. Jejich výkon však neskončí zápisem do Guinnessovy knihy rekordů, protože organizátoři nestihli včas připravit všechny formální náležitosti. "Jsme i tak spokojeni, příští rok to zkusíme znovu i se zápisem," dodal Mergl.

Rybářům se otevírají pstruhové vody

S oslavami Velikonoc si mohou své náčiní začít vybalovat také rybáři, milovníci pstruhů a dalších ryb žijících v pstruhových vodách. V neděli jim začíná rybářská sezona. Je to každoroční událost pro ty, kteří chtějí na své návnady ulovit například pstruha obecného, pstruha duhového nebo sivena amerického. Ukončení sezony se liší podle druhu ryb a typu revírů, řekl ČTK předseda Českého rybářského svazu Petr Semeniuk. Na ryby v pstruhových vodách se podle Semeniuka v ČR zaměřuje asi desetina organizovaných rybářů, tedy zhruba 35.000 lidí. Kvůli nedávným povodním je ale přístup k některým tokům obtížný. I úlovek bude pravděpodobně nižší než obvykle. "Někde se bude špatně chytat a do některých toků jsme chtěli dosadit jarní násadu ryb, což jsme ještě nemohli," řekl Semeniuk.

Pstruhovými revíry jsou převážně horní toky. Rybáři se tak v neděli setkají u podhorských říček, potoků, ale i u částí řek pod přehradami, které mají studenější a hodně provzdušněnou vodu. Tyto oblasti se vyznačují dobrými podmínkami pro výskyt lososovitých ryb a lipana. Loni jich rybáři organizovaní ve svazu ulovili přes 184.000 kusů. Úlovků pstruha obecného a lipana, který je hájený až do poloviny června, však v posledních letech ubývá.

V mimopstruhových vodách mohou rybáři lovit téměř po celý rok. Typický je pro ně například kapr, cejn nebo lín. I zde však platí řada omezení, především v době hájení ryb. Celoročně jsou v Česku chráněni například jeseter, losos, střevle potoční nebo hlavačka mramorovaná. Kromě toho také všechny druhy raků, perlorodky, škeble, mihule a obojživelníci.

V divokých peřejích v centru Prahy opět začala fungovat plavba

Po osmnáctidenní přestávce způsobené rozvodněnou řekou mohou Pražané i turisté od dnešního odpoledne opět využít k poznávání krás Prahy vyhlídkovou plavbu po Vltavě. Plout mohou po její části ke Karlovu mostu, a to v místech divokých peřejí. V uplynulých dnech to nebylo možné, protože zdymadla byla kvůli velké vodě uzavřena. ČTK o tom informoval výkonný ředitel společnosti První Všeobecná Člunovací společnost s.r.o. Štěpán Rusňák.

V Zahrádkách vykvetly tisíce bledulí

Břehy Robečského potoka v Zahrádkách na Českolipsku vypadají, jako by na ně napadl čerstvý sníh. Naštěstí je to jenom klam. Právě zde je totiž místo největšího výskytu bledulí jarních v Česku, a ty jsou v plném květu. Bílé kvítky tam tvoří souvislý nekonečný koberec. "Problém je v tom, že vykvetou každý rok v jinou dobu. Někdy již koncem února, jindy až v dubnu," řekla ČTK starostka Zahrádek Milena Brožová. Úřednice městského úřadu jsou podle ní už přes měsíc zavaleny desítkami telefonátů s dotazy na bledule a cestu k nim. Ani e-mailové dotazy se netýkají ničeho jiného. Husté plantáže bledulí rostou v chráněné oblasti Peklo u potoční nivy, v údolí posazeném do skalních stěn. Kolem asi 50 metrů širokého pásu bílých kvítků vede čtyřkilometrová naučná stezka. Peklo je národní přírodní památkou. Robečský potok využívala v minulosti šlechta k výletům na loďkách. Za třicetileté, prusko-rakouské i druhé světové války sloužilo Peklo jako úkryt pro obyvatele okolních vsí před vojenskými oddíly. Dnes mohou do Pekla jen pěší turisté. Malebný kout přírody si vybralo za svůj domov 250 druhů hmyzu, ale i velké množství ptáků, ryb a savců. Z chráněných druhů ptáků tam hnízdí například výr velký, ledňáček říční a skorec vodní.

Buchlovický zámek zkrášlily květinové vazby v jarních barvách

Květinové vazby z živých květin ve svěžích jarních barvách v sobotu zkrášlily interiéry zámku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku. Komnaty provoněly irisy v modré, žluté a bílé barvě, kamélie či pomněnky. Návštěvníci si od soboty do pondělí mohou prohlédnout také velikonoční pečivo, kraslice ze Slovácka či slavnostně nazdobenou velikonoční tabuli, řekla dnes ČTK kastelánka zámku Ivana Syslová. Čtyři desítky květinových vazeb připravili studenti střední odborné školy z Brna-Bohunic. "Trvalo jim to jeden den," poznamenala kastelánka. Kromě vazeb ozdobily zámek také jarní hrnkové květiny ze zámeckého skleníku. V pondělí se návštěvníci mohou kromě květinově laděné prohlídky těšit také na program v celém zámeckém areálu, v parku vystoupí například soubor Marynka z Vracova či soubor klepáčů z Traplic. Velikonoční výzdobu dostal zámek již posedmé. Květiny však návštěvníkům zpříjemňují prohlídku několikrát do roka, například i v zimě, v obdobní Vánoc.

Barokní zámek Buchlovice nechal v italském stylu v letech 1701 až 1710 postavit Jan Dětřich z Petřvaldu. Zámecký komplex tvoří dva objekty. Součástí areálu je také rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami. V bývalé jízdárně se nyní nachází galerie, ve sklepení zámku je vinotéka. Součástí parku je také záchranná stanice volně žijících živočichů.

Stovky lidí chtěly po kouzelném stromu splnit tajná přání

Přes dvě stovky lidí přilákal v sobotu do Dolní Řasnice na Liberecku kouzelný strom Vajíčkovník. Plní prý tajná přání, na která člověk u něj v duchu pomyslí nebo je napíše do vyfouklého vajíčka a pověsí do jeho koruny. Milan Maršálek z občanského sdružení Český svět ČTK řekl, že jde o obnovený prastarý krkonošský zvyk. Podobně vítají jaro i v Horní Lužici a v Bavorsku. "Dříve si lidé přáli hlavně dobrou úrodu, zdraví nebo bohatého ženicha, a ani dnes nejsou jejich tajné tužby o moc jiné," podotkl Maršálek. Od osmimetrové břízy vztyčené u kapličky dnes lidé chtěli třeba lepší bydlení nebo práci. Nějaké dítě tam pověsilo vajíčko s nápisem "chci, aby na mne byla maminka hodná", jiné si přálo nového tatínka. Zvláště důchodci brali celý obřad nesmírně vážně a vajíčka věšeli na strom s mimořádnou opatrností a zodpovědností. Zázračný strom se zase za odměnu dočkal oslavné básně od známého básníka Jiřího Žáčka, který má blízko Dolní Řasnice chalupu. O její první veřejný přednes se postaraly děti z Dětského domova ve Frýdlantě. Zdobení Vajíčkovníku předcházel průvod, v jehož čele důstojně kráčel obrovský kohout Jaro-slav. Jeho úkolem, stejně jako několika dalších masek, bylo vypudit konečně zimu ze vsi a přivést do ní jaro. S jejím vyháněním obětavě pomáhalo i několik desítek dětí a dospělých hlasitými výkřiky, řehtačkami a řinkotem, který vyluzovali píšťalami, pokličkami, hrnci a plechovkami.

Kajmánci z olomouckého palmového skleníku dorostli do půl metru

Návštěvníky z celé republiky těší malí kajmánci, kteří se před půl rokem vylíhli v drůbežím inkubátoru v palmovém skleníku v Olomouci. Zatímco deset malých krokodýlků se rozprchlo do světa, čtyři jejich sourozence mohou obdivovat lidé v rámci letošního ročníku mezinárodní přehlídky květin Flora. Z deseticentimetrových mláďat však dorostli do úctyhodné půlmetrové délky a stejně jako jejich otec František obývající vedlejší terárium už i obstojně cení zuby.

V malý Jurský park se palmový skleník na výstavišti Flora proměnil na začátku listopadu. Ze 16 vajíček se za postupného kvákání vylíhlo 14 mláďat. "Kajmánci mají nyní zhruba 45 centimetrů. Jsou to docela velcí gurmáni, pochutnají si na hovězím i vepřovém," řekl ČTK chovatel mláďat Alexandr Faigl. Zatímco jako mláďata připomínala roztomilá stvoření, nyní již vzbuzují zasloužilý respekt. "Zuby jim jdou vidět už i v klidu. Už by dokázali kousnout až do krve," popisuje chovatel.

Čtyři kajmánci, kteří v palmovém skleníku zbyli, obývají pro jistotu terárium oddělené od jejich třímetrového otce Františka. Podle chovatele by se sice jako rodina snesli, horší by to však zřejmě bylo při dělení potravy. "Asi by to nedělalo dobrotu, František by jim mohl ublížit. Jinak je to ale dobrák. V teráriu žije společně se 12 želvami, které se mu dokonce při žrádle věší na maso. S želvami si ale rozumí a neublíží jim. Jenom je z masa setřese," popsal Faigl.

S chovem kajmanů hodlají chovatelé v palmovém skleníku pokračovat. Nejprve se však musí pustit do hledání vhodné adeptky, která by se zasloužilému otci Františkovi zalíbila. "Uvidíme, jak Fandovi sedne, je poměrně vybíravý," dodal s úsměvem chovatel.

Sparta v Olomouci opět neprohrála, vítězství zajistil Lustrinelli

Fotbalisté Sparty Praha i po osmi letech udrželi neporazitelnost na stadionu Sigmy Olomouc. V dnešním úvodním utkání 25. kola první ligy vyhráli na trávníku svého soupeře 2:1, přestože v poločase po Chmelíčkově gólu prohrávali. V rozmezí deseti minut po pauze však Loučka se Švýcarem Lustrinellim vstřelili dvě branky a zápas otočili ve prospěch pražského klubu.

Kouč Růžička pořád věří, že se ke Slavii přikloní štěstí

Trenér hokejistů Slavie Vladimír Růžička bude přes víkend se svými asistenty přemýšlet, jak na Velikonoční pondělí vyzrát na Spartu. Druhý tým základní části se bude snažit oživit zlatý extraligový sen, který se začíná za stavu 1:3 rozplývat. I když tomu spíše napovídá průběžný poměr zápasů, než mysl bývalého skvělého útočníka a kouče, který loni dovedl k titulu na mistrovství světa ve Vídni i českou reprezentaci. Růžička si ani tak nechce připomínat úspěšný obrat z 1:3 na zápasy ze semifinále proti Spartě z roku 2004. Spíše ze svých bohatých zkušeností ví, že dobojováno je až se sirénou posledního duelu sezony. "Dokud někdo neudělá poslední krok, tak budeme bojovat. Já našim hráčům věřím. Poperou se o to. Slavia už byla několikrát v situaci, že už jí málokdo věřil, ale vždycky se zvedla. Věřím, že slávistický prapor zvedneme i teď," burcuje Růžička.

Slavia ztrácí finálové zápasy v závěru, Sparta zná na soupeře recept v třetích třetinách či nastavení. Podle Růžičky by se tím jeho svěřenci neměli přes víkend moc zabývat. "My trenéři se v tom babrat budeme, ale hráči to musí hodit za hlavu. Budeme hrát dál a teď se ukáže síla mužstva," řekl novinářům. S týmem je za celou sezonu maximálně spokojen, chyby mu nevyčítá. "Já hráčům nemám co vytknout. Hrají na doraz. Někdo říká, že je nepochopitelné, že můžeme ty zápasy prohrát. Ale je to hokej, který se hraje na góly. My musíme jít více za štěstím v koncovce. Navíc nás ani ve třetí třetině Sparta nijak nepřehrává," uvedl.

Podle Růžičky jeho tým ve čtvrtfinále přešel přes Třinec (4:0 na zápasy) i v semifinále přes České Budějovice (4:1) snadněji než odpovídaly výsledky. "Měli jsme i štěstí, které se teď odklonilo, ale musíme mu jít zase naproti. Pokud to zvládneme v pondělí, tak budeme ještě hodně zlobit. Je možné to otočit z 0:3 na zápasy, natož z 1:3," prohlásil.

Kozlíková skončila v bodovačce na MS šestá, ostatní neuspěli

Lada Kozlíková se postarala šestým místem o nejlepší český výsledek na mistrovství světa v dráhové cyklistice. Na oválu ve francouzském Bordeaux sice nenavázala na stříbro ze šampionátu v roce 2002, ale suverénně předčila ostatní kolegy z reprezentace. V posledním závodu na kilometr s pevným startem se jí výsledkově přiblížil Alois Kaňkovský, ale sedmým místem a hlavně časem zaostal podle vlastních slov daleko za očekáváním.

Čeští sprinteři na MS dráhařů nepostoupili z kvalifikace

Ani jeden z trojice českých sprinterů neprošel v sobotu na světovém šampionátu v dráhové cyklistice v Bordeaux z kvalifikace do vyřazovacích jízd. Na trati letmých 200 metrů opět prokázal svoji rychlost vítěz keirinu Theo Bos z Nizozemska, který zajel čas 10,100 sekundy a o jedenáct tisícin zdolal Craiga MacLeana z Británie. Třetí Polák Lukasz Kwiatkowski byl pomalejší o dalších pět tisícin. Ve vyrovnaném startovním poli byl z českých závodníků nejlepší Adam Ptáčník, který na 31. místě dosáhl času 10,657. K posunu mezi 24 postupujících by však potřeboval být ještě o desetinu sekundy rychlejší.

Čeští házenkáři v čele s Filipem porazili v Paříži Německo

Čeští házenkáři porazili na čtyřčlenném turnaji v pařížské hale Bercy tým Německa a po páteční porážce o tři góly s domácí Francií si udrželi šanci na celkové vítězství. O sobotní výhru 34:25 se zasloužili především bundesligoví legionáři Jan Filip a brankář Martin Galia. Kanonýr Filip z celku Nordhordn zaznamenal deset branek, Galia v německé lize hájí barvy Göppingenu. Češi porazili německé soupeře poprvé po třinácti vzájemných zápasech. Kvalitně obsazený turnaj zakončí čeští házenkáři nedělním duelem s Dánskem. V červnu je čeká klíčové play off se Srbskem a Černou Horou o postup na mistrovství světa, které se bude hrát za rok právě v Německu.

Počasí:

V neděli má být přechodně polojasno, jinak bude převládat oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, odpoledne ojediněle i bouřky. Teploty vystoupí na 14 až 18 stupňů Celsia, na západě a jihozápadě při trvalejších srážkách jen 12 stupňů, na horách bude kolem 10 stupňů.