Hnutí STAN půjde do sněmovních voleb samostatně

Petr Gazdík, foto: Filip Jandourek

Jen necelé čtyři měsíce trvala koalice lidovců a hnutí Starostové a nezávislí (STAN), se kterou chtěla jít obě politická uskupení do říjnových parlamentních voleb. Předvolební průzkumy však opakovaně ukazovaly, že koalice zřejmě nezíská požadovaných deset procent voličských hlasů. Obě strany tak začaly z koalice couvat.

Petr Gazdík,  foto: Filip Jandourek
Nejprve začali o výhodnosti koalice pochybovat lidovci. Minulý týden nabídli STAN místa na své volební kandidátce, snížili by tak volební quorum na pět procent. Starostové se však v úterý večer rozhodli, že budou kandidovat samostatně. Po jednání celostátního výboru to oznámil předseda hnutí Petr Gazdík:

"Věřili jsme, že koalice má potenciál nad deset procent. Bohužel nejsme připraveni jít na kandidátku KDU-ČSL. Nejsme schopni vyměnit svou identitu tak, že budeme poslanci KDU-ČSL."

Gazdík také podrobněji vysvětlil, proč se nejvyšší orgán hnutí rozhodl pro samostatnou kandidátku:

"Odmítáme být součástí byznysu s průzkumy veřejného mínění, abychom byli osočování z toho, že naše hlasy propadnou a že tím hazardujeme s hlasy voličů."

Pro samostatnou kandidaturu byl také poslanec Jan Farský z klubu TOP 09 a Starostů.

"Po tom, co lidovci bohužel ukončili koaliční spolupráci, je to jediná důstojná a rozumná varianta, která je pro budoucnost Starostů i téhle země nejlepší. Myslím si, že máme zcela zásadní šanci uspět."

Starostové budou sami bojovat o Sněmovnu ve všech krajích. Informoval o tom první místopředseda hnutí Vít Rakušan:

"My jsme pro koaliční projekt udělali i dovnitř svého hnutí spoustu práce. Ovšem situace, jak se vyvíjela od minulého týdne, nebyla udržitelná a není přijatelná pro drtivou většinu naší členské základny a našich příznivců."

Samostatná kandidátka STAN podle lidovců znamená ale zbytečné tříštění sil. Přibližuje se tak hrozba monopolu jedné strany. Společná kandidátka by měla šanci získat víc hlasů. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka však spolupráce se Starosty pokračuje dál:

Pavel Bělobrádek,  foto: ČTK
"Příští rok jsou před námi senátní volby a minulé senátní volby KDU-ČSL jednoznačně vyhrála. My bychom byli rádi, abychom spolu se Starosty zbytečně netříštili síly. Senátní většinový systém znamená, že vítěz je jenom jeden. Ten druhý je poražený. A v tomto směru dohodu o tom, je lidovci a Starostové budou při kandidatuře do senátních spolupracovat, pokládám za velmi racionální."

Rozhodnutí starostů překvapilo lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka. Očekával, že hnutí nabídku lidovců přijme. Další spolupráce obou uskupení se podle něj bude odvíjet o toho, zda STAN ve volbách uspěje. Volby se uskuteční 20. 21. října. V polovině srpna musejí kandidující uskupení odevzdat kandidátky. Petr Gazdík řekl, že je hnutí schopné složit je včas.