Prezident pověří sestavením kabinetu Babiše. S kým bude vládnout?

Hnutí Ano, foto: ČTK

Volby do Poslanecké sněmovny skončily, hlasy jsou spočítány a rozjíždí se povolební vyjednávání. Případná vládní koalice je ale zatím nejasná.

Hnutí Ano,  foto: ČTK
Volby vyhrálo s výrazným náskokem před ostatními stranami hnutí ANO s Andrejem Babišem v čele. Získalo téměř 30 procent hlasů, zvítězilo ve všech krajích včetně hlavního města a ve Sněmovně jej bude zastupovat 78 poslanců. Druhá skončila ODS, třetí Piráti.

Koalice je zatím otázkou

Andrej Babiš,  foto: ČTK
Záhy po sečtení hlasů se začalo hovořit o případné budoucí koalici i premiérovi. Prezident Miloš Zeman už potvrdil, že sestavením vlády pověří právě Babiše. Předseda ANO hned v sobotu nabídl všem sněmovním stranám jednání. Otázkou ale nejsou jen programové priority jednotlivých stran, ale i trestní stíhání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo. Sněmovna je vydala ke stíhání ve starém složení, nyní, po volbách, získali opět poslanecký mandát a o případném vydání by se muselo hlasovat znovu.

Od několika stran už zaznělo, že trestní stíhání případných koaličních kolegů vidí jako problém. „Nepůjdeme do vlády s někým, kdo je trestně stíhaný,“ uvedl v debatě Českého rozhlasu místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.

První jednání s ANO ale už proběhla. V Průhonicích se s představiteli hnutí sešel předseda KSČM Vojtěch Filip, šlo podle něj o uspořádání nové Sněmovny a stranické priority. Podle ČTK jsou v plánu i obdobné schůzky se Starosty a nezávislými a sociálními demokraty.

Změní se vztah Česka k Evropě?

Tomio Okamura,  foto: ČTK
Otázkou je také budoucí směřování v zahraničí politice Česka. Lídr SPD Tomio Okamura v rozhlasové debatě uvedl, že ve volbách převládl euroskeptický hlas. „Z našeho pohledu změnu vítáme, a budeme se snažit tento proud podporovat a hájit zájmy občanů České republiky a ne Bruselu.“ Podle předsedy Starostů a nezávislých Jana Farského je si ale většina stran uvědomuje naše místo v Evropě. Podle šéfa vítězného hnutí ANO Babiše, musí Česká republika v Evropské unii hledat partnery i mimo visegrádskou skupinu. Řekl to v sobotu v rozhovoru s agenturou Reuters. Babiš také uvedl, že Česko musí usilovat o aktivní roli v EU a hledat spojence, se kterými bude mít společný cíl - například boj proti nelegální migraci a dvojí kvalitě potravin.

Češi v zahraničí volili nejčastěji TOP 09

K urnám přišlo o volebním víkendu 60,84 procent voličů, což je třetí nejmenší účast od sametové revoluce. Volilo se také na více než stovce míst v zahraničí – Spojených státech, Velké Británii, Austrálii... Největší zájem o volby byl v Londýně, na seznamech bylo zapsáno přes 800 lidí. Češi v zahraničí nejčastěji volili TOP 09, zvítězila s 26 procenty, následovaná Piráty a ODS.