Hokejová extraliga nabírá na obrátkách

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Další ročník extraligy ledního hokeje se už rozběhl na plné obrátky. Oproti tomu loňskému v něm chybí většina hvězd zámořské NHL. Zatím se však nezdá, že by se to výrazně projevilo na kvalitě hry jednotlivých klubů. Možná je to i tím, že několik hráčů zvučných jmen doma zůstalo a další se vrátili z jiných zahraničních angažmá. V dnešní sportovní rubrice se mimo jiné podíváme za některými z nich.

Největší letní posilou Plzně se letos stal brankář Roman Málek, kterému pro mrštnou lapačku novináři jednu dobu neřekli jinak než "čaroděj". Největší slávu získal během svého působení v pražské Slavii, ale zahrál si i za ruský Magnitogorsk či reprezentační výběr. Tento bezmála osmadvacetiletý ochránce hokejové svatyně si v létě odpočinku příliš neužil a na otázku, jaká byla dovolená, Vám řekne:

"Krátká. Musím říct, že to strašně uteklo a ani jsme nikde nebyli. Já jsem akorát jezdil se synem na výlety. Určitě bych ještě nějaký ten den dovolené bral, protože vím, že teď mě čeká osm měsíců jenom hokej."

A co nakonec rozhodlo, že si Roman Málek jako své další působiště vybral právě Plzeň?

"Já jsem byl vlastně rozhodnut. Líbilo se mi tu a už dříve jsem říkal, že bych se sem rád vrátil. Šel jsem do známého prostředí a to asi rozhodlo."

Na západě Čech se od Romana Málka hodně očekává. Dokonce se tam říká, že dostala Plzeň místo dvou golmanů jednoho supergolmana.

"Já to tak neberu. Poslední dobou nečtu noviny a ani mě to nezajímá. Snažím se podávat co nejlepší výkon a doufám, že jak já, tak celé mužstvo budeme hrát to, co od nás lidé čekají. Prostě to záleží na mužstvu, ne na jednotlivcích, a když tady bude dobrá parta a mužstvo potáhne za jeden provaz, tak se dají dělat velké věci."


Dvaatřicetiletý útočník Jan Čaloun v létě výrazně posílil mistrovský celek Pardubic. S hokejem začínal v Ústí nad Labem, hrál extraligu v Litvínově, reprezentoval Českou republiku, ochutnal hokejový chlebíček v kanadsko-americké NHL i v nižních soutěžích, hrál ve Finsku i v Rusku. Letní přípravu s Pardubicemi mu na začátku zkomplikovalo zranění, ale natržený sval si úspěšně doléčil a do nové sezóny vstoupil zcela fit. "Pernikáři", jak se také pardubickým hokejistům přezdívá kvůli výrobě slavných perníků v tomto městě, jsou čerstvými mistry extraligy, a tak se od nich, potažmo od takové posily, jakou je Jan Čaloun, hodně očekává.

"Samozřejmě musím vždy začít tím, že se na sezónu dobře připravím. To je základ. Vím, že se tady budou očekávat velké výsledky, ale vždy je obhajoba titulu těžší než jej získat, a tak tomu bude i tady v Pardubicích. Myslím si ale, že tu všichni zažili něco krásného a určitě by to chtěli zažít znovu. Já jsem ve své kariéře vyhrál olympiádu, mistra světa, finskou ligu, ale doma je můj největší úspěch druhé místo s Litvínovem. Vybral jsem si toto mužstvo i proto, že bych chtěl třeba vyhrát titul tady."

Jan Čaloun by měl v celku Pardubic nahradit vynikajícího střelce a svého kamaráda Milana Hejduka, který se po roční přestávce vrátil do NHL.

"Musím říct, že Milan je velký střelec. Dát padesát gólů v NHL, to se jen tak někomu nepovede, a jemu se to povedlo. Nerad mluvím o tom, kolik dám gólů a že budu dávat strašně moc gólů. Já jsem sem přišel pomoct mužstvu jak defenzivně, tak ofenzivně, a když dám v sezóně 30 gólů, tak to bude jedině plus pro mně i pro mužstvo. Když se s Milanem vidíme, tak samozřejmě zabrousíme na hokej - pardubický, litvínovský či NHL. O hokeji se bavíme, ale i o jiných věcech. Základní poznatky jsme si řekli ještě v době, kdy se nevědělo, zda začne NHL. Dokonce jsme si říkali, že by bylo krásné, kdybychom si tu spolu zahráli, ale dnes už víme, že NHL začne a Milan odejde."

Na zahájení nového ročníku extraligy i na pověstné pardubické hokejové fanoušky se Jan Čaloun už před sezónou opravdu těšil.

"Já se těším a už jsem to řekl mnohokrát. Ať sem přijede Sparta, Litvínov nebo Jihlava, je tady 8-9 tisíc diváků a na to se strašně těším, až bude zase taková ta hokejová atmosféra."


Opětovné nastartování kanadsko-americké Národní hokejové ligy a odchod špičkových českých hráčů do zámoří ale přece jen přidělává vedením domácích extraligových klubů vrásky na čele. Jeden z pardubických trenérů, bývalý vynikající hokejista a reprezentant Jiří Šejba vidí za této situace šanci pro mladé hráče.

"Máme tady pět pětek plus jednoho nebo dva hráče a těch mladých hráčů tady podle mně bude dost. Mohli by do týmu vnést nějaký elán, ale také by mohli okoukat něco, co by se jim mohlo v příštích letech hodit."

Extraligové týmy se dají rozdělit na ty, kterým odchody hráčů do NHL ublížily víc, a na ty, které tím až ta moc poznamenány nejsou. A do které z těchto kategorií počítá svůj celek jeden z plzeňských trenérů Radim Rulík?

"Já si myslím, že jsme taková ta střední skupina. My jsme neměli tolik hráčů z NHL, jako třeba Slavia nebo Pardubice, ale na druhou stranu hrál v týmu Martin Straka, což si myslím byl obrovský přínos pro mužstvo. A to je pro nás velmi citelná ztráta."

O tom, že odchody hráčů do zámoří mohou znamenat pro naši nejvyšší ligovou soutěž značnou ujmu, nepochybuje ani generální manažér libereckých Bílých Tygrů Ctibor Jech.

"To v každém případě, protože odejde kvalita. A týká se to prakticky většiny týmů z čela tabulky, to znamená i nás. Měli jsme tu mladé hráče, ale udělali pro nás velkou službu. Nejen tím, jak hráli na ledě, ale i tím, jak působili v kolektivu. Určitá mezera po nich v každém případě bude. Jak říkám, týká se to všech mužstev z čela tabulky a každý se s tím bude muset poprat po svém. Neočekávám však nějaké výrazné přeskupení sil v tabulce."

Bude záležet nejen na trenérech, ale i na hráčích, kteří z domácí extraligy neodešli nebo se do ní naopak vrátili, aby se nový rozjezd NHL neodrazil na kvalitě nejvyšší domácí hokejové soutěže.