Hrad Roštejn bude patřit pohádkám a dětem

Na skalnatém vrchu v lesích nedaleko Telče na Vysočině se tyčí pozdně gotický hrad Roštejn. Hrad nechali v první polovině 14. století vystavět páni z Hradce, za dalších dvě stě let prošel Roštejn renesanční přestavbou na lovecký hrádek s rozlehlou oborou. V průběhu staletí hrad poničilo několik požárů, naposledy v roce 1915. Po rozsáhlé rekonstrukci je Roštejn už více než třicet let plně přístupný veřejnosti.

Roštejn
Hradu dominuje 48 metrů vysoká sedmiboká věž, která se dochovala ještě z dob gotiky. Díky svému nepravidelnému půdorysu je tak ojedinělou věží v celé střední Evropě. Další unikáty hradu Roštejn popisuje průvodkyně Lenka Kalinová.

„Jsou tady unikátní nástěnné malby, nástěnný herbář, který se zachoval bez toho, aniž by se musel restaurovat. Mohli by jste zde vidět přesně 492 různých rostlin. Pak nástěnná malba koně - jak nástěnný herbář, tak právě nástěnná malba koně s největší pravděpodobností sloužily jako učební pomůcka, což je taky taková zajímavost z hradu. Krásný Erbovní sál, kde si můžete prohlédnout erby. Máme zde například řezbářství, kde si můžete prohlédnout unikátní například hračky nebo nádherný betlém, jeden z největších zde vůbec na Vysočině."

Návštěvníci mohou vidět sbírku zbraní a loveckých trofejí, Rytířský sál s obrazy, přes 700 heraldických maleb v Erbovním sále, ukázku dobového stolování a lidových řemesel v Hodovní síni, výstavu kamenictví ve sklepení nebo řezbářskou výrobu v Sálu etnografie. Expozice jsou zpřístupněny ve dvou trasách. Pokračuje Lenka Kalinová.

„Máme tady trasu A, což je taková ta základní trasa, kde se dozvíte historii hradu a projdete si tu obytnou část paláce. Je to zhruba na těch 40 - 45 minutek. A pak trasa B, kde by jste si prošli ochozy, kapličku a Botanický sál. Právě ta trasa B je ideální pro rodiče s dětmi, protože v tom malém ochozu máme výstavu pohádkových bytostí, takže se tam dětem povídají pohádky. Trvá to asi jenom dvacet minut, takže většinou ty menší děti jsou zaujaté a je to tak akorát na těch dvacet minut."

Pro děti je připraveno ještě jedno lákadlo - výstava kostýmů z televizních pohádek. Roštejn jako jediné místo na Vysočině hostí výstavu od 3.května do konce června letošního roku. Podrobnosti dodává kastelánka hradu Zdena Vaníčková.

„Bude tam k vidění zhruba šedesát kostýmů asi z patnácti pohádek, které děti znají z televize. Bude tam třeba Zlatovláska, nebo Lotrando a Zubejda, Anděl páně, Královna Koloběžka. My těm dětem taky budeme vyprávět ty pohádky, bude tam z těch pohádek i hudba, a je to taková opravdu atraktivní výstava, která si myslím, že do toho prostředí hradu se hodí."

Půvabný Roštejn tvořil kulisu k pohádkám jako Z pekla štěstí režiséra Zdeňka Trošky nebo Jak se budí princezny od Václava Vorlíčka. Svou vlastní pohádkou hrad ožije v létě během nočních prohlídek. Více už kastelánka Zdena Vaníčková.

„Pro ty lidi je to atraktivní hlavně z toho důvodu, že vidí ten hrad v šeru. Večer i na tom nádvoří je jenom osvětleno, a přitom neprocházíme jenom tak hradem, ale vyprávím jim právě v kostýmu staré pověsti. Vždycky ta hlavní postava z té pověsti vystupuje a zatahuje i lidi do té hry. Noční prohlídky jsou v té hlavní sezóně, to znamená červenec-srpen, každý pátek, a začínáme 7.7."