Hranická propast pokořila rekord, bylo zmapováno 373 metrů její hloubky

Hranická propast, foto: Já, CC 3.0 Unported

Hranická propast na Přerovsku patří k nejhlubším zatopeným jeskyním na světě. Teď pokořila další rekord. Bylo zmapováno 373 metrů její hloubky. Zasloužil se o to polský potápěč Krzysztof Starnawski. Potopil se do rekordní hloubky 225 metrů a při téměř devítihodinovém ponoru zmapoval pomocí měřicího zařízení propast až do hloubky 373 metrů. A v bádání chce pokračovat.

Hranická propast,  foto: Já,  CC 3.0 Unported
První průzkumy Hranické propasti se datují do roku 1900, o její existenci ale věděl už Jan Amos Komenský, který ji jako vůbec první krasový útvar zachytil na plánu Moravy. Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v přírodní rezervaci Hůrka. Hloubka její suché části je 69,5 metru, propast však pokračuje dál pod hladinou jezírka. Ponor byl extrémně náročný a zároveň nejhlubší v Česku. Lidé z České speleologické společnosti ho přirovnávají k prozkoumávání Měsíce.

Jak se zdá, Hranická propast je zřejmě nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světě. Co vše na potápěče v takové hloubce čeká, na to odpověděl Libor Čech z hranické pobočky České speleologické společnosti.

"My se při potápění pochopitelně snažíme veškerá rizika minimalizovat. Jsme na to cvičeni, máme za sebou spousty ponorů. Ale tento ponor byl neobvyklý pro svoji hloubku a náročný co se týče konfigurace terénu. V hloubce 205 metrů se nachází zúžené místo, kterým se Krzysztof Starnawski musel doslova proplazit směrem na severozápad asi 20 metrů, aby dosáhl studnu, ze které potom prováděl měření sondou."

Hranická propast se řadí k druhé nejhlubší zatopené propasti na světě. Dosavadní rekord drží italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů. Speleologové původně udávali, že je tam slaná voda. Obě však patří mezi minerální vývěry vody. Čeští speleologové věří, že je jen otázkou času, kdy Hranická propast svou italskou konkurentku překoná. Už jí k tomu chybí jen pár metrů. Zlom v objevování vodních zákoutí Hranické propasti přišel letos v létě, kdy potápěč Starnawski našel vstup do další jeskyně. Při více než sedmihodinovém ponoru se dostal do 217 metrů. Začátkem týdne se pod hladinu propasti spustil znovu.

Hranická propast,  foto: Fext,  CC 3.0 Unported
"Ukázalo se, že za poslední dva měsíce spadlo na dno studny hodně kamenů a dřeva a úzký průchod do nových částí jeskyně se ještě zúžil,"

uvedl v České televizi po ponoru Krzysztof Starnawski. Nejprve se potopil ke koncovému bodu fixní šňůry z minulého ponoru ve 217 metrech, odtud spustil sondu, která se zastavila v hloubce 373 metrů. Poté ještě sestoupil až do 225 metrů. Jak uvedl Libor Čech z hranické pobočky České speleologické společnosti, v plánu je další zkoumání:

"Na základě současného měření stanovíme další technické postupy. Pořád je ve hře úvaha o vyslání robota do tohoto prostoru, ale zatím se to příliš nedaří. Takže spoléháme především na Krzysztofa Starnawského. On si ty dva ponory vyhodnotí a potom stanoví další postup. Přislíbil, že se pokusí fyzicky dosáhnout hloubku kolem 250 metrů."

Starnawski má osobní rekord 280 metrů při ponoru v Egyptě. V Hranické propasti musel dělat při cestě zpět dekompresní zastávky. Speleologové pod hladinu už před pěti lety umístili dekompresní stan. Je v hloubce devíti metrů a potápěč v něm může trávit čas v suchém prostředí. Při minulém ponoru mu do něj kolegové zavezli i noviny, aby se potápěč nenudil. Podle odborníků má propast šanci stát se i absolutně nejhlubší zatopenou jeskyní na světě. Z dřívějších geologických průzkumů se udává, že je tam hloubka 700 až 1000 metrů.