Hudební divadlo Karlín, které voda zaplavila do výše 7 metrů, začíná s rekonstrukcí

Divadlo po povodnich, foto: CTK

Z pražských divadel postižených povodní, nejdéle potrvá oprava Hudebního divadla Karlín, které loňská srpnová voda zaplavila do výše sedmi metrů. S rekonstrukcí objektu, zapsaného mezi národní kulturní památky, se začne v červenci. Na kompletních plánech obnovy se z rozhodnutí magistrátu podílel mimo jiné i nový ředitel divadla Egon Kulhánek. Se známým producentem úspěšného původního českého muzikálu "Dracula", který v únoru nahradil radnicí odvolaného bývalého šéfa karlínského divadla Ladislava Županiče, hovořila Evelina Himalová.

Divadlo po povodnich,  foto: CTK
Nejprve jsem se pana Kulhánka zeptala na záměry s touto scénou do budoucna. Divadlo samotné by mělo být po generální opravě otevřeno na podzim roku 2005. Do té doby nový ředitel převzal některé závazky předchozího vedení, to znamená některé inscenace a s nimi i soubor, tedy tu část členů, kteří se dobrovolně nerozhodli Hudební divadlo Karlín opustit na protest proti odvolání Županiče. Hraje se nadále v provizorních popovodňových podmínkách ve Společenském sále Kongresového centra Praha. A jaké jsou tedy ony výhledové plány?

"Zatím na tom pracujeme, ale ještě to skutečně není ve stádiu, abych teď řekl konkrétně kus, kterým otevřeme tohleto divadlo. V říjnu máme uvést 'West Side Story', a pravděpodobně ještě v roce 2004 uděláme jednu premiéru, která bude zase hodně přizpůsobená tomu prostoru v Kongresovém centru. Jako takový bod nula budeme vycházet z časového horizontu 2005, od kterého ta dramaturgie nějakým způsobem se změní. K souboru mohu říct tolik, že určitě v tuto chvíli nehodlám dělat žádnou revoluci. Na druhé straně se netajím názorem, že soubor by se měl částečně tvarovat podle dramaturgie divadla, nikoli naopak."

Karlinske divadlo po povodnich
Pokud jde o budoucí repertoár, zajímalo mne, zda muzikálový žánr, k němuž má Kulhánek obzvláště blízko, nevytlačí úplně klasickou operetu, na které si naopak velice zakládal Ladislav Županič?

"Já jsem názoru toho, že buď by se měla zrušit, nebo dělat pořádně. A já bych určitě chtěl tu operetu udělat se vším všudy, nějak moderně pojatou. Prostě chceme tady dělat divadlo s velkým D,"

uvedl pro Radio Praha Egon Kulhánek. Vzhledem k tomu, že se na veřejnosti proslýchají i takové "zaručené" informace, že nový ředitel i pražský magistrát "mlží", že odvolání Županiče byl záměr, Hudební divadlo Karlín jim bylo dlouho trnem v oku, hledala se záminka, až se konečně našla, a karlínská budova bude nakonec sloužit po celkové rekonstrukci úplně jiným, než divadelním účelům, požádala jsem o potvrzení nebo vyvrácení těchto a podobných spekulací přímo radního pro kulturu Igora Němce. A tady je jeho vyjádření.

"Naše ambice je, aby toto divadlo sloužilo těm původním účelům na podzim roku 2005. Samozřejmě se jedná o obrovskou částku, kterou musíme do toho investovat. Je to asi 400 až 700 miliónů korun, ale věřím, že město i stát pomůže. Letos máme připraveno 95 miliónů korun v rozpočtu tak, abychom rekonstrukci mohli zahájit,"

uvedl pražský radní Igor Němec a k historii a kulturním tradicím karlínského stánku na závěr našeho rozhovoru ještě dodal.

"Toto divadlo - což málokdo ví - je druhé nejstarší divadlo v Čechách a největší divadlo v Čechách. Začalo se zde hrát roku 1881, a i když to nebylo hned divadlo, ale varieté a cirkusy, jako divadlo funguje od roku 1897. Za druhé světové války zde hrálo Národní divadlo, a po válce začalo být známé operetou a muzikálem. Tak to trvá dodnes."