Hudební festival pronikne do málo známých míst Prahy

Kapela Gipsy Kings

Kolik je v Praze na Vltavě ostrovů? Ten kdo navštíví mezi 29. dubnem a 1. květnem festival United Islands of Prague, bude mít možnost si je spočítat, prochodit po svých, nebo se od jednoho k druhému svézt speciální festivalovou lodní linkou. Na všech bude hrát hudba. United Islands of Prague by se měly stát největším hudebním festivalem v Praze. Více Vilém Faltýnek.

Na deseti vltavských ostrovech, které symbolizují deset zemí přistupujících k Evropské unii, vystoupí ve dnech 29.4 - 1.5. téměř tisícovka hudebníků. Každý ostrov také bude věnován určitému druhu hudby. Například Císařský ostrov bude patřit současnému rocku, Veslařský ostrov se stane domovem dechovky, Dětský ostrov folku apod. Mezi největší hvězdy festivalu patří skupiny Levellers, Leningradští kovbojové, Gipsy Kings, progresivní jazzman Courtney Pine či španělská etno hvězda Mercedes Peón. Na program na ostrovech naváže v noci program v pražských klubech a divadlech. Mimořádně příznivé vstupné 1 Euro na koncert (s výjimkou závěrečných Gipsy Kings) umožní návštěvu prakticky každému. Mluvčí festivalu Marek Hlavica vysvětlil, zda se jedná o jednorázovou akci nebo se festival bude opakovat každý rok.

"V tomto okamžiku je to akce vyvolaná tíhou okamžiku, vstupujeme do EU poprvé a nedá se předpokládat, že bychom vstupovali opakovaně. Nicméně myšlenka opakovat takový festival je velice svůdná a záleží především na tom, jak bude navštíven, jak ho diváci přijmou. Od toho se pak samozřejmě odvíjí i to, jak bude k perspektivě dalších ročníků přistupovat Hlavní město Praha a sponzoři."

Je tedy míněn jako oslava vstupu republiky do evropské unie?

"Slovo oslava je snad příliš patetické, ale řekněme že je s ním spojen tím, že chce ukázat, do jakého kultruního prostředí vstupujeme, chce posluchačům objevit hudbu, kterou možná ani neznají a v jejímž kontextu se česká hudba náhle bude nalézat."

David Gaydečka z hudební agentury Jo´s Garage upřesnil, podle jakého klíče sestavovali program.

"Klíčů bylo několik. Ten nejdůležitěší byl ten, že jsme chtěli přivézt něco, co se tu běžně neděje, já bych řekl, že třicet, čtyřicet kapel kvůli tomuhle festivalu přijede do České republiky úplně poprvé. Nebo když už tak kapely, které tady hrály málo, Leningradští kovbojové tady byli jednou, Shall Sick Brass Band možná dvakrát, Courtney Pine jednou. Druhým klíčem bylo, jestli ty kapely hrají něco zajímavého, snažili jsme se přivézt to typické z těch zemí nebo to aktuální. Třeba Mercedes Peon, vycházející hvězda z Galície. Všcihni znají španělskou hudbu přes flamenco, ale ona flamenco nehraje, hraje tradiční galicijskou hudbu kombinovanou s moderními prvky. Pop je v programu nejslabší, i když zrovna Gipsy Kings jsou popová kapela, nejznámější romská kapela na světě, není to žádná alternativa, abych tak řekl, a stejně tak další kapely, které se tam objeví. Ale určitě jsme nešli tou cestou, že bychom vybírali celebrity, nebo kapely, které se často objevují v televizních pořadech, o to nám nešlo. Šlo spíš o tu muziku."

Organizátoři festivalu United Islands of Prague, který se koná ve dnech sportovních událostí či oslav začlenění do EU, se neobávají souběhu s jinými akcemi. Naopak se těší, že například hokejové mistrovství světa přiláká diváky i hudebnímu festivalu. Bezpečnost návštěvníků je podle Hlavici dostatečně zajištěna.