I letos přijedou na MFF do Karlových Varů filmové hvězdy

Jiří Bartoška a Eva Zaoralová, foto: ČTK

Za necelé tři týdny, 30. června, začne v Karlových Varech už 41. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V soutěžních i informativních sekcích nabídne přes 230 hraných a dokumentárních filmů, z toho patnáct uvidí návštěvníci ve světové premiéře. Festival zahájí snímek Čas proslulého korejského režiséra Kim Ki-duka, který se světové premiéry svého filmu osobně zúčastní.

Jiří Bartoška a Eva Zaoralová,  foto: ČTK
Jedním z největších lákadel letošního ročníku bude podle umělecké ředitelky karlovarské přehlídky Evy Zaoralové film španělského režiséra Pedra Almodóvara Volver, který byl nedávno s velkým úspěchem uveden v Cannes. Jak ale Eva Zaoralová přiznala v rozhovoru s Milenou Štráfeldovou, má i jiné favority:

"Je to jednak francouzský film Dcera té druhé nebo argentinský film, který se jmenuje El Destino, a samozřejmě také film polský Pár osob, krátký čas. K němu přijede Krystyna Janda, což je pro Polsko dáma číslo jedna. Ona je ale i velmi známá evropská herečka, zejména ve Francii."

Vám se podařilo pro letošní ročník získat i velkou kolekci filmů z Cannes. Bylo to obtížné?

"Samozřejmě to není jednoduché, protože tentokrát Cannes bylo pozdě, později než jindy. My jsme samozřejmě už o některých filmech, jako třeba právě o Almodóvarovu Volver, věděli, že tam budou uvedeny, a chtěli jsme je. Pak tam ale byly i jiné filmy, které jsme viděli teprve na místě, a teprve tam jsme museli běhat po těch společnostech a nutit je, aby nám do konce festivalu řekly, jestli ano... Pak je musíte honit, aby vám opravdu poslali materiály, protože po Cannes všichni odpočívají. My po Cannes nemůžeme odpočívat, protože zrovna máme nejpernější dobu. Takže jednoduché to není, ale nakonec se to všechno podařilo, což je i díky vytrvalosti a mravenčí práci všech /mých kolegů/. Je to zkrátka řehole dělat festival, není to snadné."

Na které národní kinematografie byste chtěla hlavně upozornit?

"Chtěla bych upozornit na skandinávské kinematografie, protože tentokrát máme shodou okolností dokonce tři filmy ze Skandinávie, švédský, norský a finský. Máme také film bulharský, který opravdu dosahuje parametrů soutěžního filmu."

Čím se bude prezentovat česká kinematografie?

"Česká kinematografie se v hlavní soutěži bude prezentovat filmem Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. A potom bude zastoupena v dokumentární soutěži, a to celovečerním filmem Chačipe Miroslava Janka. Letos poprvé bude česká kinematografie zastoupena také v soutěžní sekci Na východ od západu, která letos bude mít už podruhé místo v udílení cen na hlavním pódiu."

Na karlovarský festival každoročně přijíždějí velké hvězdy. Kdo přijede letos?

"Naštěstí se nám podařilo konečně přesvědčit Andyho Garciu. Přijede se svým filmem Lost City. Pak jsou tam další, které ale ještě nehodláme ani uvádět, protože jsme s nimi v jednání."

Karlovarský festival potrvá až do 8. července. V jeho závěru budou uděleny i ceny za mimořádný přínos světovému filmu. Křišťálový globus převezmou režisér a scenárista Jan Němec, producent Pána prstenů Robert Shaye a herec a režisér Andy Garcia.