Ispat Nová huť: rekordní odchodné pro zaměstnance
V souvislosti s ekonomikou se nejčastěji mluví o nejrůznějších skandálech, tunelování a podobně. Dnes přibylo nové téma, rekordní odchodné pro zaměstnance Ispatu Nová huť v Ostravě, které nemá dosud v česku obdoby. Více v rubrice O čem se mluví.
"Takovou akci nikdo v ČR ještě neudělal. My jsme první, kdo zaměstnancům umožnil rozhodnout se, zda chtějí nebo nechtějí odejít. Na druhé straně všichni vědí, že do konce roku 2005 musíme snížit počet zaměstnanců o 2000. Možná tuto možnost využili teď a příští rok už to nebude tolik drastické."
Říká mluvčí Ispat Nová Huť Ivo Čelechovský. Proč se k tomuto v Česku velmi nestandardnímu kroku vedení společnosti rozhodlo? Když byla v roce 2002 společnost privatizována, její většinoví majitelé nizozemská ocelářská společnost LNM Holding, se zavázali zvýšit produktivitu práce a provést důkladnou restrukturalizaci. Svým způsobem tedy Nová huť plní jen své závazky vůči státu. Výše odstupného, které zvolila pro zaměstnance je však zcela výjimečná a jde nad rámec stanovený zákonem.
"Pokud je zrušeno pracovní místo z organizačních důvodů, zaměstnanec má nárok na dva měsíční platy plus odstupné až do výšky šesti platů, podle délky zaměstnání. Pokud bychom postupovali podle zákonů, je to maximálně osmi násobek měsíčního platu jako odstupné. My začínáme na šestnáctinásobku, za každých pět let odpracovaných dostanou zaměstnanci ještě jeden plat navíc. Tak se mohou dostat až na pětadvacetinásobek měsíčního platu. Nadto jsme ještě zvýhodnili tzv. úředníky My navíc jim navíc dáváme dva platy, protože v našem regionu pro ně bude obtížné získat práci."
Nová huť vyčlenila na odstupné 1,4 miliardy korun, každý zaměstnanec dostal v průměru 600.000 korun. S nabídkou odchodného přišlo vedení Nové huti v říjnu a do 12. listopadu, kdy časově omezená nabídka končila, přišlo 1759 žádostí o dobrovolný odchod z podniku. Kdo si mohl o odstupné požádat? Odpovídá mluvčí Ispatu Nová huť Ivo Čelechovský.
"Požádat o odstupné může každý, ale vedení společnosti si vyhrazuje právo rozhodnout, že někomu třeba nevyhovíme. Musíme zachovat životaschopnost firmy. Zaměstnanec nemusí říci, proč chce odejít. Může odejít do jiné společnosti, začít podnikat, investovat do majetku, rodiny...je to na něm."
Co říkají na nabídku sami zaměstnanci?
"Této možnosti každopádně využiji. Za peníze se pokusím postavit na vlastní nohy."
"Já ne, já zde chci získat do důchodu
. "je to velkorysá nabídka, já ji příjmu. Mám tři roky do důchodu a budu se teď moci věnovat vnoučatům."
Polovinu žádostí si podali zaměstnanci starší 55 let. Na statisícový sociální příspěvek mohli dosáhnout zaměstnanci, kteří v huti odpracovali nejméně pět let.
"Největší skupinu lidí, kteří si podali žádost tvoří lidé předdůchodového věku a je zde i velká část mladých lidí a lidí středníhio věku, kteří chtějí použít peníze na rozjezd podnikání. Jsou zde i velmi mladí lidé, kteří se neobávají, že zůstanou bez zaměstnání a využijí této nabídky. I těm vyhovíme."
Ispat Nová huť je největší tuzemská ocelářská firma, zaměstnává zhruba 10.800 lidí. Do konce roku 2005 chce mít jen zhruba 8800 zaměstnanců. Hromadný odchod z huti otřese trhem práce na Ostravsku, kde se do konce roku zvýší míra zaměstnanosti nejméně o jedno procento na 17 procent. Ispat Novou huť vlastní z větší části nizozemský LNM Holding, mensí podíl má Fond národního majetku a Česká konsolidační agentura.