Ivan Hlinka - příběh legendy

0:00
/
0:00

Výstavu na počest hokejového trenéra Ivana Hlinky, který před rokem zahynul při dopravní nehodě, uspořádalo Národní muzeum v Praze. Po středečním zahájení se veřejnost může až do 30. října seznámit prostřednictvím různých exponátů s Hlinkovým životem nejen sportovním, ale i s jeho zálibami, k nimž patřilo třeba malování. Na vernisáži byl i Josef Kubeczka.

Bývalí hokejisté František Černík  (vlevo) a Jan Havel na výstavě v Národním muzeu,  foto: ČTK
Důvody, proč má výstava název Ivan Hlinka - příběh legendy a proč ji pořádá právě Národní muzeum, osvětlil na vernisáži jeho generální ředitel Michal Lukeš.

"Ivan Hlinka je první sportovní osobností, které Národní muzeum věnovalo velkou biografickou výstavu. A myslím si, že k tomu mělo pádný důvod. Ivan Hlinka byl bezpochyby osobností výjimečnou a jedinečnou. Nebyl pouze vynikajícím hokejovým trenérem a sportovcem, ale člověkem se širokým zájmem a rozhledy. Mimo sport se věnoval umění, kultuře, byl všeobecně respektovanou autoritou. Dovedl český hokej dá se říci k dokonalosti a světové slávě, a odvedl tak pro naši vlast neocenitelné služby. Myslím, že se dá říct, že již za života se stal legendou."

Komisařem výstavy je Vojtěch Scheinost, kterého jsem požádal o krátké přiblížení obsahu výstavy.

"Ta výstava sestává ze dvou částí. První je věnována hokeji jako sportu, se kterým Ivan Hlinka spojil celý svůj život. Druhá je věnována přímo osobnosti Ivana Hlinky a podle podtitulu výstavy ho představuje jako sportovce, trenéra a především člověka."

Vernisáže se zúčastnila také řada bývalých i současných vynikajících hokejových reprezentantů. Za ně na slavnostním zahájení výstavy promluvil Jiří Šlégr, pro něhož, jak sám řekl, byl Ivan Hlinka takovým "hokejovým tátou".

"Byl soutěživý, nerad prohrával, rád se bavil a všem nám pomáhal. Dnes, když už není mezi námi, všem zůstaly vzpomínky a také jeho typická fráze: 'Abychom se z toho nezbláznili'."

Předměty z pozůstalosti zapůjčila organizátorům výstavy vdova po slavném hokejistovi a kouči Liběna Hlinková. Zeptal jsem se ji, zda pro ní má některých z exponátů zvláště mimořádnou hodnotu?

"Víte, pro mne asi mají výjimečnou a mimořádnou hodnotu všechny ty věci, všechny ty fotografie, protože pokud ten člověk je a máte ty fotky, tak to zakládáte, ale když není, tak to je vlastně jediná vzpomínka, která mi zbyla. Tak že si myslím, že jak ty fotografie, tak vlastně všechno má pro mně velikou cenu."

Vy jste svého manžela znala zřejmě nejlépe ze všech lidí. Jak by podle Vás komentoval tuto výstavu?

"On opravdu nebyl příznivcem takovýchto věcí, ale myslím si, že ta výstava v Národním muzeu je velká pocta. Těžko říct, on tady není, ale pro mně a myslím si, že i pro jméno Ivan Hlinka je to veliká pocta."

Výstava Ivan Hlinka - příběh legendy bude v Hollareu Národního muzea v Praze otevřena do konce října.