Jak bylo v Havlíčkově Brodě?

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě, foto: autor
0:00
/
0:00

Před týdnem se v Havlíčkově Brodě na Vysočině konal Podzimní knižní veletrh. My vám teď nabídneme obrázek toho, jaký letošní osmnáctý ročník byl. Průvodcem bude kolega Vilém Faltýnek, který v Brodě pestrý knižní ruch sledoval.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě,  foto: autor
Do Kulturního domu Ostrov, příkladu havlíčkobrodské reálsocialistické architektury, se každým rokem vmáčknou desítky vystavovatelů a tisíce návštěvníků.

"Mezi čísly, která vím, je počet vystavovatelů 162, a očekáváme tak kolem 12.000 návštěvníků,"řekla v úvodu veletrhu ředitelka Markéta Hejkalová.

Jiří Reidinger,  foto: autor
Páteční příchozí strhl hlasitý klaunský projev Jiřího Reidingra, který jako klaun s trumpetou představoval knihu vzpomínek na své divadelní produkce z 80. a 90. let minulého století. Jaké další novinky přinesl letošní podzim? Ptám se na stánku nakladatelství Academia:

"Novinkou je souhrnné vydání korespondence Pražského lingvistického kroužku, a protože je letos rok osmičkových výročí, tak tu máme spoustu knih, které se tomu věnují. Třeba Soumrak a úsvit československé diplomacie od pana Němečka k roku 1938 a Hitlerovu odloženou válku od pana Kurela."

"My máme úplně nejčerstvější soubor esejů Ludvíka Vaculíka z Lidových novin Dřevěná mysl a další vydání Erbenovy Kytice z naší úspěšné řady poezie," to bylo nakladatelství Dokořán. A tady třeba Protis: "Úplnou novinkou je Petr Čermáček, nadějný český básník a redaktor Wellesu a pak máme antologii lužickosrbské poezie jazyk jímž porozumíš větru."

Jiří Josek je známý překladatel Williama Shakespeara. Své překlady vydává dvojjazyčně ve vlastním nakladatelství Romeo.

"Mám dvě novinky. Jednak portrét pana W.H od Oscara Wildea. Když jsem překládal Sonety a hledal jsem k nim literaturu, narazil jsem i na knihu, která přináší teorii Oscara Wildea, kdo byl vlastně adresátem těch sonetů. A druhou novinkou je Večer tříkrálový od Shakespeara."

Ze Sonetů Josek na veletrhu osobně četl. Číst přijel do Havlíčkova Brodu také básník a překladatel Václav Daněk.

Jiří Dědeček,  foto: autor
"Budu číst ze své poslední knížky, která mi vyšla před třemi měsíci, Balady a svízelky. Ale budu číst jenom těch pár věcí, které jsou tam o lásce. Protože hlavní téma letošního čtení PEN klubu je láska."

A překladatel do třetice - to byl letos sám předseda PEN Klubu Jiří Dědeček.

V doprovodném programu, který sestává především z autorských čtení a autogramiád, se kromě toho objevily i osobnosti české prózy. Tereza Boučková, Irena Obermannová, Eda Kriseová, Ivan Klíma, Jaroslav Rudiš... a z již zmíněné knihy Dřevěná mysl četl Ludvík Vaculík.

Foto: autor
Pojďme teď trochu na vzduch. Před kulturním domem se zeptáme návštěvníků, co je sem přivádí.

"Zajímá nás křesťanská literatura, tak se chceme podívat, co je nového."

"Nutně sháníme pro vnuka učebnici, ale nesehnali jsme ji tu."

"Já jsem tu ze zvědavosti, co je nového. Já si půjčuju knížky v knihovně, protože na kupování už nemám peníze... Vyhlédl jsem si zajímavé cestopisné knížky."

"Já jsem si koupil Brodský kaleidoskop, protože jsem broďák a zajímá mě to."

"My jsme nekoupili nic. Sháněli jsme kalendáře, ale nesehnali jsme. Knížky krásné, my máme rádi detektivky, cestopisy, ale nekoupili jsme nic. Ale je to tu krásné. Trošku chaotické, je toho hodně, nevíte, kam se dřív podívat, když se chcete podívat, tak vás lidi odtlačí. Chce to mít trošku času."

Podzimní knižní veletrh uděluje vždy 4 ceny za nejkrásnější knihy.

Cenu za nejkrásnější beletristickou knihu získalo vydavatelství Karolinum Univerzity Karlovy s publikací Eduarda Basse Klapzubova jedenáctka. Mezi další oceněné tituly patří knížka pro děti Petra Síse Zeď z produkce Labyrintu, publikace Františka Emmerta Druhá světová válka: Češi a Slováci z Computer Pressu v kategorii politické literatury. Do čtvrtice byla oceněna i kniha Aleše Palána Být dlužen na duši. Pojednává o rodu legendárního staroříšského nakladatele Josefa Floriana a na jejím vzniku se podílel i jeho syn Gabriel Florian.

"Můj otec to nazval Dobré dílo. A vyšlo v tom nakladatelství asi 400 titulů. Trvalo 40 let. Můj otec zemřel 1941."

Gabriel Florian se nakládáním sám nikdy nezabýval. Jeho zájmem je v posledních letech hledání meteoritů.

"Byl jsem v místnosti a najednou jako by přeletělo letadlo v blízkosti domu. zahučelo to a najednou troubili hasiči. Na veliké rozloze hořel ječmen. Tak to jsem viděl, že spadly meteority. Tak jsme to všechno prolezli, na místech kolem toho spadu jsme nacházeli množství zbytků."

Od literatury a knížek tak najednou v Havlíčkově Brodě nebylo daleko k astronomii. Na Podzimním knižním veletrhu se každoročně uděluje ještě cena Littera Astronomika. Přednáška letošního laureáta Zdeňka Mikuláška neměla naopak daleko k poezii:

Zdeněk Mikulášek,  foto: autor
"Jak voní hvězdy? Nikdo to nezkoušel, už z toho důvodu, že ta hvězda je takto žhavá...." zaznělo na přednášce."

"Já se popularizací astronomie zabývám celý život, jenže poslední knihu, kterou jsem teď napsal, ta byla v roce 2003. Od té doby jsem žádnou další nenapsal. takže se cítím trošku provinile. Ale zase je to i připomínka, že bych měl znovu začít psát."

Na koho je na veletrhu příliš těsno, hlučno nebo rušno, měl šanci zklidnit se před kulturním domem pozorováním slunce. Česká astronomická společnost tu tradičně staví dalekohledy a podává laickým zájemcům výklad. Bohužel v pátek to dopadlo špatně. Slunce kryla celý den špinavě šedá obloha. Až krátce po poledni se slunce konečně ukázalo.

18. Podzimní knižní veletrh navštívilo asi 12.000 lidí. Do dospělého 19. ročníku vstoupí za rok v říjnu s tématem cesty.