Podzimní knižní veletrh ve znamení cest

V Havlíčkově Brodě se připravuje 19. ročník Podzimního knižního veletrhu. Loni vstoupil 18. ročníkem symbolicky do dospělosti a letos se vydá na "cesty". Takové je téma, které zahrnuje nejrůznější besedy, autorská čtení, koncerty, diskuse a odborná setkání. Jádrem akce ale zůstávají knížky a jejich stánkový prodej, zkrátka trh.

Navzdory globální ekonomické krizi je letos přihlášeno 140 nakladatelů a všichni se budou muset vejít do sálu a chodeb kulturního domu Ostrov v Havlíčkově Brodě. Od pátečního rána do sobotního odpoledne - a pořadatelé upozorňují, že veletrh trvá pouhých 17 hodin - poběží v přilehlých prostorech také kulturní program. Ten je podle ředitelky veletrhu Markéty Hejkalové z pořádajícího nakladatelství Hejkal z větší části dílem přihlášených podnikatelů.

"Program sestavují sami nakladatelé. Podzimní knižní veleterh je trh a jeho ideou je dávat příležitost nakladatelům k prodeji, propagaci a prezentaci a oni toho využívají po svém. samozřejmě jsou některé programové body, které iniciuji já."

Jedním z takových bodů je celkové zastřešující téma. Letos je to, jak už bylo uvedeno, téma cesty. Bude zde přítomno v přímém slova smyslu, důraz bude na cestovatelskou literaturu, jazykové příručky a mapy.

"Budou to i cesty v hlubším slova smyslu, cesty do jiných kultur, cesty do jiných zemí, cesty od člověka k člověku a také naopak ve zcela konkrétním smyslu třeba cesta knihy. Zda povede přes kamenná či internetová knihkupectví a jaká ta kniha vlastně za pár let bude, jestli klasická papírová nebo elektronická."

Kulturními akcemi letošního roku také prolíná vzpomínkové téma 20 let od pádu komunismu. Nevyhne se ani Havlíčkovu Brodu.

17. listopad 1989 na Václavském náměstí v Praze
"Přímo tomu devětaosmdesátému jsou věnovány tři pořady, jednak vernisáž výstavy Listopad 1989 na Havlíčkobrodsku a následně konference Listopad 1989 v české kultuře a společnosti. A s tímto tématem pak hodně úzce souvisí i křest knížky Petra Pitharta Devetaosmdesátý. To je také vlastně popis cesty, od roku 1989 do dneška..."

říká Markéta Hejkalová. Na každém veletrhu je diváky nejvíc vyhledávána možnost vidět a slyšet známé spisovatele, shlédnout jejich autorská čtení z nových nebo teprve připravovaných knih. Proběhne tu letos znovu úspěšný cyklus Pen klub čte... a také jednotlivá čtení z z nových knih.

"Například z oblasti non-fiction to bude kniha Václava Cílka Orfeus - Kniha podzemních řek, z oblasti beletrie bude představen nový generační román Jiřího Stránského Oblouk, to je vlastně cesta dvou českých rodin, jejich osudy za dvou totalit, a nové knihy uvedou i Michal Viewegh a Martin Reiner."

Součastí veletrhu je i oceňování knih na slavnostním večeru v městské radnici. Jména oceněných jsou zatím tajná. Už předem se ale ví, že zvláštní ocenění Litera Astronomica obdrží Antonín Vítek za popularizaci vědy o vesmíru.