Jak se vede v horkém křesle ministru Kocábovi?

Foto: ČTK

Křeslo ministra pro lidská práva bylo sledovanou pozicí už v době, kdy v něm seděla Džamila Stehlíková. Její nástupce Michael Kocáb ale neměl takřka žádný čas se ve funkci nějak rozkoukávat.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček (vlevo) předal dekret s klíči od jednoho bytu na sídlišti Michaelu Kocábovi, foto: ČTK
Jsou to jen tři měsíce, co zákazu čelící Dělnická strana uspořádala pochod litvínovským sídlištěm Janov, kde ji čekaly otevřené sympatie místních obyvatel, nespokojených se soužitím s Romy. Hudebník Michael Kocáb, který se po polistopadovém angažmá vrátil do politiky téměř po 18 letech, pak už z křesla ministra sledoval další akci Dělnické strany v Postoloprtech na Lounsku. A téměř zároveň chomutovská radnice začala dluhy od neplatičů vymáhat exekucí sociálních dávek přímo na místě jejich vyplácení.

To se však nelíbí úřadu veřejného ochránce práv a ministr Kocáb v souladu s ním vyzval chomutovskou primátorku, aby upustila od nezákonného jednání a sama ctila literu zákona, po jehož dodržování volá: "Interpretace a výklad práva nebývá vždy jednoznačný, pravděpodobně má jiné posudky, ale naše expertíza se opírá o úřad pana ombudsmana Motejla, který je tedy svrchovanou autoritou a navíc má k dispozici velké právní oddělení, které je zaměřeno přesně na tuto oblast."

Ivana Řápková, foto: ČTK
Primátorka Chomutova Ivana Řápková ale řekla, že v boji proti problémovým občanům bude radnice pokračovat. Opírá se přitom o právní analýzy, které její postup považují za oprávněný, a navíc zdůrazňuje, že přijatá opatření mají jednoznačně pozitivní ohlasy: "Akce se setkala s velikými ohlasy právě u slušných občanů, kteří mají ten pocit, že až doteďka se jich nikdo nezastal, nikdo jim nepomohl, a oni se cítí být kráceni na svých právech, protože oni musí dodržovat všechny povinnosti a přesto jsou mnohdy obtěžováni těmi, kteří je zásadně nedodržují. Exekuce budou pokračovat v březnu, jinak probíhají neustálé kontroly bytů."

A kromě samotného vymáhání pohledávek jsou podle primátorky exekuce efektivní i v tom, že více než 200 dlužníků si po jejich zahájení už přišlo dohodnout na magistrát splátkový kalendář: "Tato akce je z našeho pohledu jednoznačně úspěšná a nejde pouze o to, vybrat finanční prostředky, ale jednoznačně se prokázal i ten výchovný efekt."

Vládní agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, podléhající ministru Kocábovi, zároveň ve čtvrtek představila analýzu problémů litvínovského sídliště Janov, které považuje za sociální past. Nepromyšlená privatizace bytů sem přitáhla chudé z různých koutů země, zpravidla nezaměstnané, zadlužené a bez zájmu o vzdělání. To už dva dny předtím viděl na vlastní oči i ministr Kocáb: "Je jasné, že tady je celá řada velkých problémů, kvůli tomu jsme nakonec přijeli. Z těch oblastí, které jsme navštívili, z těch domů v zoufalém stavu, žádný dobrý dojem mít nemohu. Ale všem jde o to, aby to tak nebylo. To je bez pochyby."

Jako akutní lék na janovské problémy analýza navrhuje posílení počtu sociálních pracovníků, protilichvářský program, prevenci násilí a nekompromisní postup vůči dealerům drog.