Jaká je současná česká bižuterie?

Foto: ČTK

Skleněné korálky na našem území prý vyráběli už Keltové. Současná tradice (už nejen skleněných korálků) má kořeny až v 18. století. Popularita české bižuterie ale není jen otázkou historie. Přesvědčit se o tom můžete na výstavě, kterou připravila Česká centra. Pozveme vás na ni v rubrice Zaujalo nás.

Petr Nový  (Foto: Archiv von Petr Nový)
Česká centra se propagaci českého designu věnují dlouhodobě. Tentokrát se zaměřila na českou bižuterii. Právě ona je totiž spolu se sklem velmi úspěšným vývozním artiklem a Česko patří mezi světové producenty skleněných perliček, kamínků nebo korálků. Ale nejde jen o polotovary, připomíná Petr Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou:

"Někdy se to zobecní na to: jasně, bižuterie, to je, že se vyváží pytle něčeho, co si někdo někam na něco navlékne. A není potřeba ji vzorovat a není potřeba zamýšlet se nad designem. Takhle to ale nefunguje. Pro mě jako historika a navíc kurátora z Muzea skla a bižuterie, které má největší sbírku bižuterie na světě, je to hodně smutné. Bižuterie, speciálně jablonecká, je záležitost, která je stejně dobře známá, jako české sklo."

Foto: ČTK
Právě Jablonecko je tradičně regionem, který je s bižuterií úzce spojený. A bižuterie z tohoto kraje byla už před mnoha desítkami let vyvážena do zahraničí.

"Česká bižuterie nikdy nebyla lacinou náhražkou šperků. Česká bižuterie byla vždy varianta pro člověka, co má vkus a je ochoten za to relativně dobře zaplatit. Pro vaši informaci: benátská bižuterie byla, bavíme se o 2.plovině 19. století a o století 20., levnější. A česká bižuterie konkurovala tím, že při slušné ceně nabízela nadprůměrný výtvarný standard."

Výstava míří do zahraničí

A o tom, že na design svých šperků nerezignovaly ani současné firmy, které na Jablonecku a dalších částech Česka působí, je možné se na výstavě přesvědčit. Náhrdelníky, prsteny nebo náušnice představují různé styly. Najdeme mezi nimi současné designové kousky i klasiku.

Foto: ČTK
"My jsme se rozhodli vystavit bižuterii trošku jinak, než bývá prezentována a vystavit ji jako solitér. Prezentovat buď soupravu, nebo konkrétní výrobek sám o sobě, protože jsem přesvědčený, že má svoji vlastní designovou, výtvarnou a užitnou hodnotu. Zároveň je to ověřený systém, protože stejným způsobem se přistupovalo k prezentaci bižuterie na velkých prezentačních akcích, státních i firemních, už od 19. století. Nikdy nikdo neudělal to, že by tam dal velký stojan a na něj pověsil tisíce náhrdelníků. A když už jednou jedna jablonecká firma udělala něco podobného, tak to bylo padesát tisíc knoflíků, vypadaly jako páv a bylo to k jejich padesátiletému výročí."

Foto: ČTK
Výstava Hand made dreams/Současná česká módní bižuterie bude v galerii Českých center v pražské Rytířské ulici k vidění do konce června. Potom se přesune do Černínského paláce a odtud do Budapešti, Soluně nebo Sofie. Jedná se také o jejím uvedení v Německu, Itálii nebo Japonsku.