6) Náhrdelník Popelky, skleněné plastiky i poháry. V jabloneckém Muzeu skla a bižuterie se to třpytí
Muzeum, kde se to třpytí, tak se dá charakterizovat Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Je tu unikátní sklo, ale i třeba náhrdelník filmové Popelky.
Muzeum vzniklo z potřeby místních průmyslníků a řemeslníků, aby se uchovalo jejich kulturní dědictví.
Čarovná zahrada nabízí skleněnou fontánu, která vyhrála Grand Prix
Jak připomněla jeho ředitelka Milada Valečková, první sklárny v severních Čechách byly už ve 14. století a od té doby tady sklářství pořád funguje. Expozice skla dostala v muzeu název Čarovná zahrada.
"Funguje na principu francouzské zahrady. V té je vždy nějaká hlavní cesta, nějaký kostel, který je u nás symbolizovaný zvonem. Ten je z nejstaršího jabloneckého kostela a přispívali na něj i skláři. Dále bývá ve francouzské zahradě fontána. My tu máme nádhernou fontánu, která v roce 1925 vyhrála cenu Grand Prix v Paříži. V zahradě je spousta bočních uliček a zákoutí, ve kterých se můžete krásně ztrácet."
A samozřejmě, kochat exponáty. Muzeum sbírá sklo z celé republiky už 50 let. Sbírka je druhá největší v Česku. Prvenství patří Umělecko-průmyslovému muzeu v Praze. Návštěvníci se v jabloneckém muzeu dozvědí, i jak sklo vzniká, z jakého materiálu, při jaké teplotě a jakým způsobem se potom rafinuje, brousí, ryje, leptá a maluje.
Vkus se mění. Bohatě zdobené sklo nahradily čisté tvary
Stejně jako v módě se měnil vkus, i pokud jde o sklo.
"Vkus byl poplatný době, nejvíc je to vidět v oblasti secese. Tam jsou hodně zdobené kousky, inspirace orientem. Dnes je po skle zlaceném a malovaném minimální poptávka. Populární je hlavně sklo broušené, s velikými hranami, čisté tvary. Pro severní Čechy byl nejvýznamnější rod Riedlů, kterým se říkalo sklářští králové. Najdeme tu hodně zajímavých věcí i od jiných autorů, například tavenou plastiku od pana Libenského a paní Brychtové. Tou v 50. letech ohromili Ameriku. Je tu i jedna z mých nejoblíbenějších plastik Expo na druhou od pana René Roubíčka, který ji pro nás vyráběl ve věku 93 let."
Děti ocení vláček, oblečený do pláště z perliček. Nebo náhrdelník, který měla slavná filmová Popelka.
"Máme zde náhrdelník z filmu Tři oříšky pro Popelku. Ale Popelka ho měla ve filmu v modré barvě, my ho zde máme růžový."
Dokonce tu mají i nejdelší náhrdelník na světě.
"Je zapsán v Guinessově knize rekordů. Byl vytvořený v roce 1994, měří 220 metrů a spotřebovalo se na něj 9000 perel, které ale nejsou skleněné."
Skleněný náhrdelník by totiž žádná zeď kvůli jeho váze neudržela, a proto je z plastu a dřeva. Vznikl při happeningové akci, kdy s ním byla obtočená radnice.
Zboží vozil do zámoří parník Gablonz
Jablonecká bižuterie je fenoménem, který ho proslavil po celém světě. Jak připomněla ředitelka Milada Valečková, na konci 19. století a v první části 20. století se ujal termín tzv. jablonecké zboží.
"Jablonec byl významným výrobním a obchodním centrem. Významná bižuterní firma Fried Frères měla své pobočky v Paříži, Londýně a v Jablonci. Například náramkové kroužky, které se vozily do Indie, a množství zboží na Východ přivážel námořní parník, který se jmenoval Gablonz. Pro Jablonec byla výroba bižuterie důležitá. Vznikla tu zejména proto, že tady v podhorské a severní oblasti nebyla téměř jiná možnost obživy."
Místní skláři začali přemýšlet, co se sklem, které tu vyráběli a vrhli se na tvorbu bižuterních polotovarů, tyčinek, trubiček a dalších, s nimiž se dál obchodovalo.
Knoflíky sbíral i průmyslník Jindřich Waldes
Expozice bižuterie se jmenuje Nekonečný příběh, a je vytvořená po vzoru dřívějších exportních domů, tedy podle toho, jak se s bižuterií obchodovalo. Návštěvník muzea se tak může seznámit i s mnoha polotovary, ze kterých se vyrábí zvířátka, vinuté perle, drobné perličky nebo knoflíky, které byly velmi lukrativním zbožím.
"V muzeu máme vzorkovny většiny bývalých výrobců, máme asi 5 milionů unikátních knoflíků, každý jiný a v expozici vystavujeme jen jejich malinkou část. Knoflíky byl posedlý i pražský průmyslník Jindřich Waldes, který v roce 1917 založil Muzeum knoflíků a spínadel."
Na své sbírce Waldes dokumentoval vývoj lidstva tím, jak si zapínali oděvy a jaké měli přezky a knoflíky.
Muzeum se rozšířilo o přístavbu ve tvaru krystalu
Muzeum Skla a bižuterie získalo zajímavou přístavbu, která má tvar broušeného kamene.
"Muzeum dnes sídlí v secesní budově z roku 1904. V roce 2020 jsme postavili super moderní skleněnou třípatrovou přístavbu ve tvaru skleněného broušeného kamene, někdo říká, že je to krystal. Jsme přesvědčení, že se propojení historie se současností a s možností využití skla v architektuře, povedlo. Přes počáteční nedůvěru jabloneckých občanů, když viděli přístavbu hotovou a nedechli se uvnitř těch nádherných prostor, tak ty zlé hlasy skoro utichly."
Novou přístavbu i expozici chválili návštěvníci muzea Jindřich Novotný s manželkou Zdenou z Nového Města pod Smrkem.
"My jsme přišli úplně náhodně, bižuterii jsme příliš neprohlíželi, ale dívali jsme se na mačkané sklo. Tam jsme poznali mnohé z našeho dětství. Přijeli jsme z Nového Města pod Smrkem." Jeho ženu Zdenu nadchla přístavba: "Mně se líbilo v Krystalu, to je zvláštní skleněný pavilon, kam právě zasvítilo sluníčko a je to úžasný výtvor našich sklářů a má to můj obdiv." A nejsou tu naposled, dodal pan Jindřich: "Určitě se sem vrátíme, neměli jsme možnost prohlédnout celé muzeum, takže se na to těšíme."
Česko chce nominovat ruční výrobu skla na seznam UNESCO
Jak dodala ředitelka Milada Valečková, muzeum ve spolupráci s Ministerstvem kultury pracuje na nominaci ruční výroby skla v Čechách na seznam UNESCO. Tvoří ji šest zemí.
"Iniciátorem je Francie. Měly by se zapisovat i skláři z Německa, Maďarska, Španělska, Finska. My jsme unikátní v tom, že jsou u nás zastoupeny všechny ruční sklářské techniky, které existují. Máme velikou radost, že se podařilo prosadit, aby se zapisovaly, jak horké techniky - práce na huti, foukání, s kahanem, tak studené, tedy rytí, broušení, malování, včetně výroby bižuterie."
V roce 2020 se Česku podařilo úspěšně nominovat výrobu perličkových vánočních ozdob, která se dodnes v Poniklé, jako jediné firmě na světě, vyrábí.
A nesmíme zapomenout na mince a medaile. Díky této tradici byla v Jablonci po rozdělení Československa zřízena mincovna, která razí všechny naše mince a celou řadu medailí.