Jarka Burian: český background a láska k divadlu

0:00
/
0:00

Život některých krajanů zůstává trvale ovlivněn českými kořeny. Tak tomu bylo i v případě Jarky Buriana, nejvýznamnějšího amerického teatrologa, který se zaměřoval na české divadlo. Burianův život se uzavřel na konci srpna. Jeho význam pro českou kulturu přiblíží Vilém Faltýnek, který se s Burianem setkal při jeho poslední návštěvě v České republice v červnu letošního roku.

Významný divadelní historik a teoretik, pedagog a režisér Jarka Burian zemřel v Americe 25. srpna ve věku 78 let. Byl nejvýznamnějším současným americkým teatrologem - bohemistou. Podle Mirky Potůčkové z pražského Divadelního ústavu v něm české divadlo ztratilo vynikajícího odborníka a v mnoha ohledech vlivného propagátora:

"Jak směrem k veřejnosti, tak po stránce odborné. Zejména to byla jeho činnost přednášková. Jako hostující profesor vyučoval na mnoha amerických univerzitách a z praktické zkušenosti mohu doložit, že mnoho mladších amerických teatrologů, kteří sem přijíždějí studovat české divadlo, jsou ovlivněni jeho prací."

O české divadlo se Burian Zajímal soustavně od roku 1966 a vydal řadu odborných prací, v nichž se specializoval především na oblast moderní české režie:

"Zpočátku byl jeho zájem orientován zejména na českou scénografii. Posléze se věnoval divadlu vůbec, ať již publikací o moderním českém divadle nebo tou poslední, která zahraniční veřejnosti představila v portrétech nějvětší osobnosti českého divadla 20. století. V angličtině Leading Creators of Twentieth-Century Czech Theatre, obsahoval portréty režisérů Hilara, Buriana, Radoka, Grossmana, až po Macháčka, Schorma, Smočka, Krejči, Voskovce a Wericha. Posledně zmíněným se věnoval i při své poslední návštěvě v červnu, kidy sbíral materiál pro zřejmě dost zajímavou studii o Voskovci a Werichovi v roce 1939 v Americe."

Jiří Voskovec a Jan Werich
Jarka Burian při své poslední návštěvě České republiky Radiu Praha řekl:

"Jméno je úplně správně česky Jaroslav Burian. Působil jsem na univerzitě v Albany, New York, na divadelní katedře. Přednášel jsem divadelní dějiny, kritiku a teorii a taky jsem režíroval, možná třicet čtyřicet let. A teď jsem v důchodu. Tedy já jsem se narodil v Americe českým rodičům. Protože jsem znal jazyk a zajímal jsem se o divadlo, tak jsem to dal dohromady - můj český background s láskou k divadlu."

Odkud pocházeli vaši rodiče?

"Matka byla z Vinohrad a otec z Brna. Tady se neznali, potkali se v Americe. A já jsem byl jejich jediné dítě."

Říkáte, že česky jste Jaroslav. Ale...

"Tedy, u nás jsem to krátil. I když je to u nás trochu divné, Jarka. Musel jsem lidi naučit, aby říkali Jarka, ne Džarka. Ano, používal jsem Jarka."