všechny články autora
-
Jako co se opít?
Blíží se konec roku a s ním silvestr. To je důvod k popíjení. Po jazykové stránce to je také vděčné téma pro jazykovou odbornici Jaroslavu Hlavsovou, která mu věnuje…
-
Stromeček, jmelí a jesličky
V seriálu o češtině se dnes s lingvistkou a spisovatelkou Jaroslavou Hlavsovou dnes zamyslíme nad slovy stromeček, jmelí či jesličky.
-
Mezi staré vánoční pochoutky patřily cvipochy nebo prézel
Před sto lety lidé podobně jako dnes kupovali na vánočních trzích různé pamlsky nebo pekli doma cukroví. To ale patřilo zejména na vánoční stromeček. Najdeme zde řetězy ze…
-
O rybách na vánočním stole
Blíží se Vánoce, v dalším díle našeho cyklu se proto budeme věnovat rybě na vánočním stole. Samozřejmě z lingvistického hlediska. Jak přišli ke svému jménu kapr, úhoř nebo…
-
Kdo koho odvolal a kdo byl odvolán?
Dnešní rozmlouvání o jazyce zaměříme na dvě chyby nedobrých formulací, syntaxe. Příkladem jsou zachycené výroky moderátorů.
-
Názvy jídel
V jednom z dopisů posluchačů je upozornění na Světový den kuchařů (20. října) žádost, aby i náš pořad k té příležitosti přispěl výkladem o názvech jídel. Dnes tedy…
-
Slovo "rozhlas" známe už od obrození
Radio Praha je historický název naší stanice už od roku 1936. Jsme ale od počátku součástí mnohem větší instituce - Českého rozhlasu. Slovo rozhlas se dnes už používá…
-
Hody, hody!
Hody nebo posvícení? Stejný svátek, se staletou tradicí, se v každé části naší země slaví pod jiným jménem. A právě tomu věnuje dnešní zamyšlení o češtině lingvistka…
-
Podobnosti a odlišnosti češtiny a slovenštiny
V pravidelném seriálu věnovaném českému jazyku budeme hovořit o podobnostech a odlišnostech češtiny a slovenštiny
-
Názvy místních jmen mohou být zrádné
V pravidelném seriálu o češtině lingvistka a spisovatelka Jaroslava Hlavsová vysvětlí, jak správně skloňovat názvy českých měst.