Jaroslava Moserová čte další ze svých povídek

Jaroslava Moserová

V dnešním vysílání nebude chybět ani pravidelná krajanská rubrika. Tentokrát Vám v ní Milena Štráfeldová nabídne další z krátkých povídek naší bývalé velvyslankyně v Austrálii a současné senátorky Jaroslavy Moserové.

Důvod, proč jsem pro dnešní krajanskou rubriku z archívu Českého rozhlasu vybrala jednu z povídek Jaroslavy Moserové, je celkem nasnadě. Jako diplomatka, senátorka a členka krajanské komise horní komory parlamentu se Jaroslava Moserová setkala s dlouhou řadou zahraničních Čechů. Svými zásadovými postoji si získala i jejich respekt: zasazuje se například o to, aby krajanům bylo vraceno české občanství, účastní se jejich akcí - nedávno například v americkém Cedar Rapids přednášela na konferenci české Společnosti pro vědy a umění, po léta usiluje o větší porozumění mezi Čechy žijícími v zahraničí a v Česku. A při své práci lékařky i političky stačila ještě napsat celou řadu povídek, fejetonů, filmových scénářů i rozhlasových her. Zajímalo mne, jaké byly vlastně začátky její literární práce?

"Já se k tomu dostala přes rozhlas, protože v době, kdy bylo velice obtížné dostat tištěné slovo kamkoliv, pakliže tam byl nějaký obsah, který nepotěšil tehdejší vládnoucí moc, tak se našel redaktor v literární redakci Českého rozhlasu, který moje fejetony byl ochoten odvysílat. Tvrdím, že je to vždy odvaha redaktora, a ne odvaha autora, jestliže něco pustí v totalitní situaci, a tehdy jsem vlastně začala psát fejetony."

Krátké texty Jaroslavy Moserové vyšly po listopadu i knižně, počátkem letošního léta byla znovu vydána i úspěšná kniha jejích Historek:

"Ty povídky, které jsem vydala jako Historky, jsem psala v průběhu let o lidech, se kterými jsem se v životě setkala. Někteří z nich jsou významní, někteří bezvýznamní, je tam kupříkladu Miloš Forman, vedle něj ale třeba i dcera tesaře z malé vesnice v jižních Čechách, jsou tam řezníci, řidiči... Je to taková směs, ale každá ta historka je pravdivá a vypovídá o době, ve které k tomu setkání došlo. Myslím si, že v celku to vypovídá o dlouhé etapě, kterou jsme tady v zemích Koruny české prožili."

A Vy máte teď možnost si poslechnout jednu z těchto povídek, kterou autorka nazvala Werner a sama ji také pro Český rozhlas přečetla: