Javier Solana se sešel s naší politickou špičkou

Javier Solana

Od středy je na návštěvě v České republice vysoký komisař Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Ve středu večer se sešel s představiteli Senátu, ve čtvrtek pak jednal s premiérem Milošem Zemanem a inistrem zahraničí Janem Kavanem. Přijal ho také prezident Václav Havel, s nímž Solanu pojí osobní přátelsví. Dále již Vilém Faltýnek.

"Rád jsem se znovu setkal se svým dobrým přítelem, s mužem, který je jedním z nejhlouběji založených vedoucích představitelů Evropy,"řekl Solana. Stejně jako s ostatními českými politiky i s Havlem hovořil Solana především o rozšiřování Evropské unie a o budování evropského obranného systému.

"Žijeme ve chvíli, kdy se pročišťuje a vyjasňuje vztah mezi evropskou obranou a bezpečnostní politikou a Severeoatlantickou aliancí. Je to velice živé, otevřené téma, v němž jednu z uzlových rolí hraje právě pan Solana, a samozřejmě že tomuto tématu jsme věnovali větší část našeho rozhovoru."

Oba politici spolu rovněž hovořili o rozšiřování evropské patnáctky.

"My jsme vytvořili různým zemím mapu cesty, která by je měla přivést do blízkosti Evropské unie a později ke členství. Vaše země přitom postupuje velmi dobře," poznamenal po schůzce s Havlem Javier Solana.