"Je třeba etický kodex zákonodárců," míní Zaorálek

Poslanecká sněmovna, foto: ČTK

Díky úplatkářskému skandálu kolem poslance Zdeňka Kořistky, který tvrdí, že mu před třemi týdny muž pověřený ODS nabídl deset milionů korun, pravděpodobně vznikne etický kodex zákonodárce. Dohodli se na tom lídři všech parlamentních stran na úterní schůzce, kterou inicioval předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.

Poslanecká sněmovna,  foto: ČTK
Etický kodex zákonodárce má, podle šéfa Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka, stanovit určitá pravidla chování poslanců a senátorů. Kodex, který vypracuje právě Zaorálek, má posílit důvěryhodnost politických institucí. Členové parlamentu by ho měli dobrovolně stvrdit.

"Na druhou stranu vím, že v některých zemích podobné etické kodexy existují. Pokud se mám ujmout toho prvního návrhu kodexu, tak určitě budu hledat inspiraci a srovnání i v těch kodexech, které jsou k dispozici například v USA, Německu a pod."

Říká Lubomír Zaorálek. Kodex by stanovil například pravidla pro kontakt poslanců a senátorů s podnikatelským prostředí a měl by zabránit tomu, aby si strany navzájem přetahovaly své zákonodárce. Právě tento bod je reakcí na skandál, který otevřel poslanec Zdeněk Kořistka, když prohlásil, že mu vyslanec ODS nabídl deset milionů korun za to, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse během hlasování o důvěře. ODS jako odpověď na obvinění podala trestné oznámení na Kořistku pro pomluvu a požaduje po něm právě 10 milionů korun jako odškodnění za poškození svého jména. Podle Mirka Topolánka, předsedy ODS, jsou Kořistkova obvinění jen součástí politické hry.

"Zdeněk Kořistka lhal i ve velmi složité situaci. To, že se do toho zapletli předsedové různých stran, různé mediální agentury, je jen obraz naší politické scény."

Etický kodex zákonodárce by měl, podle slov Lubomíra Zaorálka, podobným skandálům alespoň částečně předejít. Řadoví poslanci ve smysl chystaného kodexu ovšem příliš nevěří. "Zdá se mi to problematické. Mám pochybnosti, zda se takový kodex vůbec podaří vypracovat," soudí například sociálně-demokratický poslanec Zdeněk Jičínský. "Nemá to žádný smysl a je to spíš směšné," soudí o chystané iniciativě politolog Rudolf Kučera. Zdůraznil, že poslanci sami dobře vědí, co je etické a co ne. Přesto se někteří z nich chovají neeticky, protože jim to v nynější podobě politického systému přináší výhody. Kučera poukázal na propojení ekonomických zájmů různých skupin s politikou, na lobbyistické agentury a na to, že korupční skandály v Česku většinou vyzní do ztracena. Lubomír Zaorálek, iniciátor schůzky, na které se lídři parlamentních stran dohodli o rámcové podobě kodexu, navíc neuvedl, kdy kodex vznikne a kdo a v jaké podobě ho přijme. O pracovní verzi dokumentu bude se šéfy stran v budoucnu znovu jednat.