Jednal ministr Kubinyi pod zahraničním tlakem?

Prezident Václav Klaus s ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim na schůzce svolané kvůli rozruchu kolem klecových postelí, foto: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo v úterý používat mřížová lůžka, a to okamžitě. Síťová lůžka by se měla zrušit do konce roku. Tato lůžka slouží v psychiatrických ústavech pro zvláště neklidné a agresivní pacienty. Důvodem k tomuto rozhodnutí byla zřejmě kritika těchto tzv. klecí některými zahraničními médii. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Prezident Václav Klaus s ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim na schůzce svolané kvůli rozruchu kolem klecových postelí,  foto: ČTK
Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že nová opatření přispějí ke zlepšení životní pozice těžce duševně postižených pacientů.

"Opatření by měla spočívat ve vyčlenění a vybavení místností pro krátkodobou izolaci agresivních nebo nebezpečných pacientů a rovněž v navýšení počtu pracovníků, což by vedlo ke zlepšení péče o osoby s vážnou duševní poruchou."

Říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Aneta Kupková. Opatření ale může vyvolat dojem, že šéf resortu Josef Kubinyi podlehl zahraničnímu mediálnímu tlaku. Proto prezident Václav Klaus pozval Kubinyiho na Hrad, aby vysvětlil, proč se rozhodl tak náhle a jakou roli v tom hraje mediální kampaň. V souvislosti s kampaní proti České republice se ozval také Svaz pacientů České republiky. V dopise adresovaném prezidentu republiky označil tuto kampaň za naprosto lživou a vyvolanou "dvěma pseudonovináři, dopisovateli britských Timesů". Jak řekl Radiu Praha předseda Svazu pacientů Luboš Olejár, ministr Kubinyi ani neví, že mřížové klece se už v Česku téměř nevyužívají.

"Vnímáme to spíše jako líbivou politiku vůči zahraničí. Možná, že se chce udržet v ministerském křesle. Je to takový krok, který nemá velký efekt. My jsme prováděli ve spolupráci s Radou vlády pro lidská práva jakési inspekce v psychiatrických léčebnách. Pravda je, že síťová lůžka se užívají, neboť jsou nezbytná, ale pokud jde o klecová lůžka, našly by se dnes v České republice jeden dva případy."

Svaz pacientů nevidí v takto využívaných lůžkách nějaký humánní problém. Rychlá reakce ministerstva poněkud překvapila i známého dětského psychologa profesora Zdeňka Matějíčka.

"Ano, trochu mě překvapila. Není z toho docela jasné, jaká budou opatření, která nahradí síťová lůžka."

Ani profesor Zdeněk Matějíček si nemyslí, že by síťová lůžka představovala nějaký problém.

"Nedívám se na to tak tragicky. Podívejte se, když se něčemu řekne klec, tak už z toho samotného slova zaznívá nějaké vězení a je to něco takového nepřiměřeného a nepřijatelného. Když ale máte lůžko, které je síťové, to už je něco docela jiného. Záleží na tom, jestli je tam ten člověk nějak vězněn nebo jestli to slouží k jeho ochraně. V případech některých osob, a netýká se to jenom dětí, ale i dospělých, jejíchž psychika je vážně narušena, je opravdu nutné udělat nějaké opatření k jejich ochraně, nikoliv k tomu, aby si personál usnadnil práci."

Ministerstvo zdravotnictví chce nahradit mřížová a síťová lůžka zvláštními místnostmi pro agresivní jedince a zvýšením počtu zdravotnického personálu. To bude samozřejmě vyžadovat peníze, které ovšem už nyní deficitnímu zdravotnictví zoufale chybí. Jsou ale takové speciální místnosti řešením?

"Viděl jsem takové místnosti, které jsou polstrované, kde se ten pacient pohybuje tak, že si ublížit nemůže. Když se na to ale podíváte zvenčí, neřeknete, že je to vězení? A zase to vyvolá kritiku."

V zemích Evropské unie se lůžka "klecovitého" typu nepoužívají. Tam se vše řeší podáváním mnohem větších dávek uklidňujících léků. Pacienti jsou tak v podstatě neustále "nadrogovaní". Podle profesora Zdeňka Matějíčka to není pro pacienta humánnější řešení.

"Když se na to podíváte z hlediska kvality života, tak to obluzení velkými medikačními dávkami není dobré. Když to někdy vidím, tak bych dal spíše přednost tomu fyzickému zabránění."

Stejně tak to vidí i Svazu pacientů České republiky. A jak říká Luboš Olejár, stanovisko k celé problematice také svaz zaslal Mezinárodní alianci pacientských organizací se sídlem v Londýně.

"Jsme pro to, aby se v případě potřeby vše řešilo raději síťovým lůžkem, než napícháním sedativ."