Jedním z medailových střeleckých želízek bude v Pekingu i skeetař Jan Sychra

r_2100x1400_radio_praha.png

Střelec Jan Sychra se chystá už na svou třetí olympiádu. Při premiéře v Atlantě skončil 15., v Athénách byl 9., takže pokud by se mu v Pekingu povedlo v tomto trendu opět zlepšení o šest míst, byla by z toho bronzová medaile. Devětatřicetiletý skeetař, který je dvojnásobným mistrem světa v družstvech, však tuší, že na cenný kov bude na olympiádě třeba zastřílet téměř bezchybně.

S jakými ambicemi odjíždíte do Pekingu?

"Určitě bych chtěl podat co nejlepší výkon. Základ je probojovat se do finále, protože mezi šesti lidmi už se vždy dá nějaká placka urvat."

Vy jste prožíval velké nervy při olympijské kvalifikaci, na druhé straně díky kvótám MOV pojedou na OH slabí závodníci, jenom proto, aby byly zastoupeny všechny světadíly. Jak se na tento systém díváte?

"Vůbec se mi to nelíbí a zásadně s tím nesouhlasím. Nejvíce je na to doplácí Evropa, kde je daleko širší špička. Mnoho z nich se tam nedostane a naopak tam budou střílet závodníci, jejichž výkonnost vůbec neodpovídá významu tohoto olympijského závodu."

Kolik nábojů vystřílíte denně a liší se to v závislosti na období v sezóně?

"Netrénuji každý den, ale ročně vystřílím zhruba 25 tisíc nábojů. Když se blíží nějaký vrchol, tak se tréninky fázují a trénuje se víc na objem."

Střelba je dlouhověký sport, jak dlouho u ní ještě chcete vydržet?

"Ještě bych se chtěl dostat na příští olympiádu do Londýna a potom bych rád svou kariéru uzavřel. Dělám ji dvacet let a ctím umění zavčas odejít."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio