Jedovatý chlór unikl z neratovické Spolany

Chemická výroba může přinášet státu i jednotlivým firmám dobré ekonomické výsledky. Nese sebou ale také rizika havarií, které ohrožují lidské zdraví. Jedním z největších českých podniků s chemickou výrobou je Spolana Neratovice a právě tam došlo v pátek k úniku chlóru.

Příčinou byl prasklý svár na potrubí. Žlutomodrý oblak chlóru se dostal i za hranice továrny a proto byl vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň chemického poplachu. Do ovzduší se dostalo až 180 kilogramů nebezpečné látky a výstražnými sirénami byli varováni obyvatelé Neratovic i okolních obcí. Únik chlóru se podařilo zastavit až po devíti hodinách. Chlór je žlutý plyn, který leptá dýchací cesty. Při vysokých koncetracích je smrtelný a v první světové válce byl používán jako bojový plyn. Havárii v Neratovické Spolaně likvidovali podnikoví hasiči, kterým pomáhali kolegové z města i z nedalekého Mělníka. Chlórem bylo zasaženo 12 hasičů. 10 z nich muselo být hospitalizováno z dýchacími problémy nebo poleptanou kůží. Jejich zranění ale nebyla vážná a většina z nich je nyní v domácím ošetřování. V souvislosti s havárií nevyhledal ošetření nikdo z obyvatele Neratovic ani okolí. Jak v neděli uvedl tiskový mluvčí Spolany Neratovice Zdeněk Joska, únik chlóru mimo území továrny byl zastaven a z hermeticky uzavřené chlórové stanice jsou odsávány zvytky chlóru.

Spolanu Neratovice postihlo v posledních pěti letech celkem 15 havárií. Například v roce 1998 uniklo několik kilogramů plynné kyseliny chlorovodíkové. Podle tiskového odboru Spolany však mrak chlorovodíku nad městem nepředstavoval stejně jako havárie z tohoto pátku přímé ohrožení pro obyvatele.