Jiří Dienstbier ml. zastoupí v senátu svého otce

Jiří Dienstbier ml., foto: ČTK

Na Kladensku proběhly v závěru minulého týdne doplňovací volby do Senátu. Občané v tomto regionu hledali nástupce za zesnulého senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera na zbytek jeho funkčního období. Nejen že na místo usedne znovu sociání demokrat, ale dokonce to bude syn senátora, Jiří Dienstbier mladší. Doplňovací volby chápou někteří jako lakmusový papírek společenských nálad v době, kdy pravicová vládní koalice prosazuje rozsáhlé daňové a penzijní reformy.

Jiří Dienstbier ml.,  foto: ČTK
V prvním kole devět kandidátů, v druhém už jen dva: Sociální demokrat Jiří Dienstbier mladší a občanský demokrat Dan Jiránek, současný starosta Kladna. Už v prvním kole Dienstbier vedl rozdílem více než 4000 hlasů, v druhém kole se jeho náskok zvýšil na více než 5000 hlasů. Ti, kdo volili jiného kandidáta než dva zmíněné, se tedy v druhém kole klonili spíše k Dienstbierovi. Celkově v druhém kole získal Dienstbier přes 65 procent hlasů, kladenský primátor Dan Jiránek necelých 35 procent. Jiří Dienstbier na vítězství reagoval:

"Chtěl bych doopravdy lidem na Kladensku moc poděkovat, že mě takto podpořili. Je to zavazující. Budu se snažit senátorský mandát vykonávat co nejlépe, aby to prospělo nejen Kladensku, ale celé České republice."

Dienstbier si cení toho, že bude moct navázat na práci svého otce. Mandátu se ujme díky Martinu Pecinovi, který v pátek rezignoval ve Sněmovně. Z dolní komory chtěl Pecina původně odejít až v dubnu, ale v tom případě by nastal problém se senátním mandátem Jiřího Dienstbiera mladšího. Ten je totiž Pecinovým prvním náhradníkem do sněmovny na listině ČSSD a výsledky senátních voleb by tak byly neplatné. Jiří Dienstbier doplňovací volby do Senátu považuje za důležité.

"Získali jsme symbolický 41. mandát, zaručuje nám většinu v Senátu. Rádi bychom ji využili k tomu, abychom mohli efektivněji prosazovat naše představy a měnit zákonné předlohy, které občas v dost asociální podobě prosazuje současná vládní koalice. Modifikovat je, aby nebyly ohrožovány důstojné životy lidí v České republice."

Dan Jiránek
Podle poraženého Dana Jiránka z Občanské demokratické strany byla jednou z mnoha příčin jeho neúspěchu nízká volební účast:

"Prostě jsem nedokázal přitáhnout víc lidí k volbám. Účast byla nízká a mně se nepodačilo v prvním ani v druhém kole přitáhnout dost lidí, kteří by mi hodili svůj hlas. Nedokázal jsem je přesvědčit, že budu lepším a užitečnějším senátorem."

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka označil Dienstbierův volební úspěch za velmi jasný signál nesouhlasu a nespokojenosti veřejnosti s politikou vlády Petra Nečase. "Sociální demokracie získala nejen nového senátora, ale především obnovila svoji většinu v Senátu a může díky ní vyvažovat pravicovou Poslaneckou sněmovnu," uvedl Sobotka. Také sociálnědemokratický předseda Senátu Milan Štěch má za to, že výsledek voleb je reakcí na současnou vládní politiku:

"Pro nás je to na jedné straně posílení v Senátu, což je velmi dobré, a také je to domnívám se potvrzení toho, že veřejnost chce, aby senát byl protiváhou poslanecké sněmovně a považuji to i za určitou reakci na současnou politiku vládní koalice."

ČSSD bude mít nyní v horní komoře 41 senátorů, komunisté dva. Lidovecký klub je šestičlenný. ODS má 25 senátorů, v klubu TOP 09 a Starostové je pět členů. Zbývající dva senátoři byli loni zvoleni za hnutí Severočeši.cz. Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) se však na rozložení politických sil v horní komoře parlamentu ani po volbách v Kladně prakticky nic nemění, protože už před nimi ČSSD s hlasy komunistů, Severočechů a často i lidovců senátní rozhodování ovládala:

Bohuslav Sobotka
"Vzhledem ke spolupráci a stejnému hlasování se Severočechy a většinou i se šesti lidovci, jsme byli i předtím na čísle padesát, takže z hlediska hlasování a vládních reforem to nemá žádný význam. Výsledek bude očekávatelný - v Senátu to bude blokované."

Místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se navíc domnívá, že Dienstbier ve volbách zvítězil také díky hlasům voličů KSČM, o které požádal před druhým kolem. Pokračování spolupráce ČSSD s komunisty v horní parlamentní komoře podle něj nebude žádným překvapením.