Jiří Klepač: Překvapí mě, když 140kilový člověk chce zbroj se štíhlým pasem

Foto: Česká televize

Toužíte vlastnit historické brnění, jako měli rytíři ve středověku? Tohle přání vám může splnit Jiří Klepač, platnéř, jehož repliky ani odborníci nerozeznají od originálu. Výroba kompletního odění pro jednoho člověka zabere až osm měsíců. Pokud se jedná o plnou zbroj, zkompletuje Jiří Klepač zhruba dvě brnění za rok. Pro vzory si chodí do muzeí a specializuje se na období od 14. do 17. století. Repliky vyrábí už dvacet let.

Jiří Klepač,  foto: Česká televize
"Věnuji se tomu od patnácti, kdy jsem začal výrobou věcí pro své vlastní používání."

Byl jste šermíř v nějakých skupinách?

"Ano, tomu jsem se taky věnoval od mládí. Asi deset nebo patnáct let. Za tu dobu jsme potřebovali vyrobit spoustu věcí, které nejsou nejlevnější, tak jsme většinu věcí vyráběli sami."

Co jste vyrobil jako první?

Příprava šablony pro výrobu přilby,  foto: Česká televize
"Byla to rukavice, to si pamatuji dodnes."

Řemeslo platnéře evokuje středověk, rytířské turnaje. Víte, kolik je v Česku platnéřů?

"Podle mého odhadu asi 40, plně profesionálních asi polovina."

Kolik musíte znát řemesel?

"Co člověk, to technologie. Když se vyrábí historicky věrnými technologiemi, tak potřebujete asi šest nebo sedm řemesel, včetně broušení, leštění, leptání, kování, práce s kůží, s látkou."

Přilbice,  foto: Česká televize
Kolik času zabere třeba historická přilbice?

"Záleží na typu, ale už jsem vyráběl i přilbu, která mě stála dva měsíce času. Nejzajímavější pro mě jsou co nejvěrnější repliky k tomu původnímu vzoru a období 16. století."

Když k vám přijde zákazník a chce zbroj, tak si ho změříte a uděláte zbroj přesně pro něj?

"Ano, dělá se to přesně na míru. Ale je to trošku složitější, než pouhé měření. Vyrábí se modely celého těla, aby nejenom obvody, ale i různá zakřivení toho těla odpovídala zakřivení na zbroji."

Foto: Česká televize
Je taková zbroj pohodlná?

"Pohodlná úplně není, splňuje jen to, co splňovat má. To, co člověk potřebuje pro boj, umožňuje výborně."

Kolik váží?

"Plnoplátová zbroj někde mezi 20 až 35 kilogramy. Dnešní člověk je o 15 procent vyšší a mohutnější, než byli lidé v 15. a 16. století. O tolik je pak ta zbroj větší a těžší."

Nářadí platnéře,  foto: Česká televize
Kde máte odběratele?

"Po celém světě. Nejdále jsem dodával do Austrálie, ale nejčastěji do Spojených států a do Itálie."

Překvapil vás některý zákazník svými požadavky?

"Hodně. Vždycky mě překvapí, když vás kontaktuje někdo, kdo má 140 kilogramů a chce, aby ta zbroj měla štíhlý pas. To mě překvapuje znovu a znovu."

Viděl jste svoji zbroj na zákaznících?

Foto: Česká televize
"Viděl, a poměrně často. Mám štěstí, že většina mých zákazníků se vyfotí, takže v 99 procentech mám do týdne odezvu po doručení."

Máte doma svoji zbroj?

"Nemám. Já už jsem všechny svoje věci prodal, když jsem si pořizoval dům. Novou asi nebudu mít čas vyrobit, protože zakázek je hodně."

Vyrábíte i pro film?

Platnéřská rohatina,  foto: Česká televize
"Film není úplně můj šálek kávy, tam se příliš nedbá na věrohodnost technologií. Dodací doby pro film jsou většinou v řádu dní a moje čekací doba je v řádu deseti či patnácti měsíců," uvedl pro Radio Praha platnéř Jiří Klepač, který pronikl i do oblasti šperku. Jak uvedl časopis Koktejl, s nedávno zesnulým designérem Bořkem Šípkem spolupracoval při tvorbě šperků na téma zbroj.