Jiří Novák, muž s prvorepublikovou noblesou, je nejdéle sloužící parlamentní stenograf na světě

Jiří Novák, foto: Luboš Vedral, ČRo

Devadesátiletý Jiří Novák je nejdéle sloužící parlamentní stenograf na světě. Těsnopisem zaznamenává projevy politiků, ale i další dění v dolní komoře už 65 let. A neobává se, že by jeho povolání zaniklo.

Jiří Novák,  foto: Luboš Vedral,  ČRo
Ani technický pokrok těsnopis neohrozí. Zvukový ani obrazový záznam z jednání totiž často nepostihne všechno potřebné - třeba reakce z poslaneckých lavic nebo jiných míst ve sněmovně, říká Jiří Novák:

"Občas se vyskytne, že se například na galerii hostů objeví nějaký plakát, jako stanovisko návštěvníků k tomu, co se projednává a říká od řečnického pultu."

Jako stenograf Jiří Novák zaznamenává nejen projevy poslanců, ale i okolní dění v dolní komoře. K jeho životnímu jubileu mu na dubnové schůzi sněmovny popřál i její předseda Jan Hamáček z ČSSD.

O parlamentu slýchal Jiří Novák už jako malé dítě. Jeho dědeček František Staněk byl ve 30. letech minulého století předsedou Národního shromáždění Československé republiky. A Jiří Novák se tak k politice dostal oklikou přes těsnopis. Původním povoláním byl učitelem grafických předmětů na pražské obchodní škole.

Jiří Novák zaznamenal projevy prezidentů od Zápotockého po Zemana

Setkání s nejdéle sloužícím stenografem se zúčastnil i Miroslav Marek z agentury Dobrý den, která rekordy eviduje. Telefonicky jsme ho zastihli, když na setkání s Jiřím Novákem do Sněmovny mířil. A co o něm řekl?

"Je člověkem, který zaznamenal projevy všech našich prezidentů počínaje Antonínem Zápotockým až po Miloše Zemana. Tuhle práci dělá už od prosince roku 1952."

Setkal jste se s ním?

Poslanecká sněmovna,  foto: Filip Jandourek,  ČRo
"Setkání máme teď před sebou. Ale tak, jak máme jednotlivá čestná prohlášení, která jsou nutná pro oficiální zaevidování do České knihy rekordů, a jak jsme byli v kontaktu s jeho spolupracovníky nebo lidmi z Poslanecké sněmovny, tak o něm všichni říkají, že to je muž s prvorepublikovou noblesou."

Problém ve sněmovně? Poslancům je hůř rozumět

A jak se dívá rekordman na současný parlament? Jedna věc Jiřího Nováka trápí.

"Poslancům je trochu hůř rozumět. Já jsme totiž hlavním povoláním středoškolský kantor. A kvalita řečnění se značně zhoršuje. To je pro těsnopis špatné. Jakmile nerozumíte tomu, co řečník říká, tak je celý těsnopis na nic a bohužel i zvuková záznamová technika."