Jiří Pehe ke kauze Roman: provázanost politiky a byznysu v Česku ohrožuje demokracii

Martin Roman, foto: ČTK

Hospodářské noviny i další české deníky v posledních dnech přinášejí materiály o tom, že bývalý generální ředitel polostátní elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman byl zřejmě majetkově propojen s plzeňskou Škodovkou v době, kdy jí ČEZ zadával výhodné zakázky. Dostal se tak do střetu zájmů. Roman toto propojení nejprve popíral, nyní je ale připouští. Ukázalo se také, že mu v době, kdy vedl ČEZ, chyběla bezpečnostní prověrka. Co tyto závažné nedostatky říkají o podnikatelském i politickém prostředí v Česku v posledních letech? Na dotaz Radia odpověděl politolog Jiří Pehe:

Martin Roman,  foto: ČTK
"Já myslím, že tento případ je vlastně jedním z řady, které vypovídají o tom, že provázanost politiky a byznysu je v České republice na takové úrovni, že svým způsobem ohrožuje některé demokratické principy. Zároveň to myslím také ukazuje, že nejrůznější řeči, které slyšíme o neviditelné ruce trhu, férové tržní soutěži atd., jsou samotné tržní subjekty, které se touto ideologií často zaštiťují, ochotny porušovat, když jim jde o zisk. Pokud se skutečně prokáže, že ČEZ a Škoda Plzeň byly navzájem majetkově a podnikatelsky prorostlé, tak to zásadním způsobem pokřivuje férovou soutěž, protože to vytváří ze strany polostátního nebo státního podniku velké výhody pro soukromý subjekt."

Kdy vlastně podle vás k tomuto prorůstání politiky, byznysu a top managementu začalo docházet?

"Já myslím, že ten problém má poměrně staré kořeny. Vlastně už z 90. let, kdy v České republice vrcholila privatizace. Tam docházelo k celé řadě podobných scénářů. Zaprvé nebylo vždy úplně jasné, kdo jsou ti noví podnikatelé. Zadruhé mnozí z těch lidí neměli v podstatě žádný kapitál a začínali v podnikání s pomocí státu a politiky. Dostávali například velké úvěry od státních bank pomocí svých nejrůznějších konexí v politické sféře. A to byl vlastně začátek celé té věci. Myslím, že některé vztahy provázanosti se dodnes nerozpletly. To je jedna část tohoto problému. A později docházelo k tomu, že politické strany, které byly svým způsobem zavázány byznysu, tak pokud byly u moci ve vládě, umožňovaly nejrůznějším subjektům, aby získaly neoprávněné výhody v podnikání s pomocí státu. Takže ten problém myslím vůbec není nový a je to bohužel velká slabina české ekonomiky a české politiky."

Nečasova vláda od počátku deklaruje, že jedním z jejích hlavních záměrů a cílů je toto prostředí vyčistit, odstranit korupci atd. Má vůbec tento kabinet sílu na to, aby v tomto směru nějak pokročil?

"Já se obávám, že Nečasův kabinet, stejně jako některé předešlé, v tomto směru dělá jen gesta. Když se podíváme na praktické kroky, tak ty jsou poměrně žalostné. Zaprvé rok a půl po volbách zatím nebylo přijato žádné skutečně zásadní opatření, které by rozpletlo ten korupční spletenec a provázanost politiky s ekonomikou. Zadruhé opatření, která se připravují, jsou problematizována nejrůznějšími pozměňovacími návrhy a neobvykle velkou tvořivostí různých politiků, kteří zdá se nechtějí za žádnou cenu připustit, aby v Česku panovalo skutečně průhledné ekonomické prostředí. Obávám se, že tento problém je za současné situace jenom těžko řešitelný. Především proto, že pokud by se skutečně pomocí zákonů a opatření, o kterých všichni víme, například zrušení anonymních akcií a průhlednost státních zakázek, oddělila politická a ekonomická sféra, tak by se mohlo například v případě anonymních akcií najednou ukázat, že celá řada politiků nebo lidí na ně navázaných jsou spolumajiteli společností nebo firem, které nějakým způsobem parazitují na státu. Čili velmi obdobný problém, jaký vidíme v případě ČEZu a Škody. Takže já se velmi obávám, že politická vůle k tomu nebude, protože celá řada politiků i podnikatelů by mohla skončit podobně jako pan Roman."