Jiří Šlitr tu chybí už půl století
Černá buřinka a trochu přihlouplý, kamenný výraz obličeje. Za tím se ale skrýval výjimečný skladatel, klavírista, herec a výtvarník Jiří Šlitr. Polovina legendární značky S+Š, která po celá 60. léta vyprodávala divadlo Semafor a nadlouho ovlivnila českou populární hudbu. Od jeho tragické smrti během vánočních svátků roku 1969 uteklo právě půl století.
Po něm následovala série dalších úspěšných her jako Zuzana je sama doma, Šest žen Jindřicha VIII. nebo Taková ztráta krve. Šlo hlavně o kabarety, ve kterých účinkovala celá plejáda populárních zpěváků. Šlitrovy a Suchého písničky tehdy zpívali Waldemar Matuška, Karel Gott, Karel Štědrý, Eva Pilarová, Hana Hegerová i Pavlína Filipovská. Zpočátku seděl Jiří Šlitr pouze za klavírem, v roce 1962, po odchodu velkých semaforských hvězd z divadla, však začal vystupovat i na jevišti vedle Jiřího Suchého. Uvedli slavné představení Jonáš a tingl tangl.
Následoval filmový muzikál Kdyby tisíc klarinetů, ke kterému Jiří Šlitr složil hudbu, a také jeho opera Dobře placená procházka, S tou chtěl dokonce prorazit na Broadway. A v roce 1966 přichází snad nejslavnější Šlitrovo představení - Ďábel z Vinohrad. Tentokrát je už Jiří Šlitr hlavní postavou večera. Z této hry je i legendární scénka Jak se zachovat v případě požáru nebo jeho snad nejznámější píseň Co jsem měl dnes k obědu.V roce 1969 ještě dvojice S+Š stihla uvést pokračování slavného Jonáše, tentokrát Jonáš a doktor Matrace. Když se ale 26. prosince roku 1969 rozletěla zpráva, že doktor Matrace zemřel ve svém ateliéru na otravu svítiplynem, nemohli jsme tomu zpočátku ani věřit. Pamatuji si na smutek, který tehdy na všechny padl. Skončila slavná éra Semaforu.