Jiří Trnka o úspěchu svých filmů v zahraničí

Jiří Trnka

Z archivu zahraničního vysílání pro vás Martina Lustigová vybrala další část původně televizního rozhovoru A. J. Liehma s Janem Werichem a Jiřím Trnkou. Zpovídaným je tentokrát výtvarník Trnka, který se zamýšlí nad tím, proč jsou jeho filmy úspěšné v zahraničí.

J. Trnka:"S těmi našimi filmy to bylo tak, že většinou měly dřív a víc úspěchů v zahraničí, což si vysvětluju tím, že pravděpodobně to bylo tím, že v tom přílivu filmů dost jaksi drsných a toho, co na Západě se dělá, když se objevilo něco poetičtějšího a snad naivnějšího, tak to bylo víc přivítáno než u nás, kde to je celkem běžná věc. Nebo aspoň by měla být. Ty filmy měly většinou úspěch až později, na začátek skoro nikdy, ani tady, ani snad v cizině. Vždycky to bylo rok, dva, tři, než si to lidi uvědomili a pak najednou se to začalo velice líbit a začali to chápat."

A. J. Liehm:"Já bych se chtěl zeptat ještě na jednu věc. Vy jste mluvil o tom, že ten úspěch byl motivován rozdílem mezi tím, co je na Západě na trhu v dostatečném množství a tím, co tam schází. Ale já myslím, že tady hrála roli ještě jedna důležitá věc, to znamená, že se tady na plátně poprvé objevily loutky."

J. Trnka: "Jistě je to určitá zvláštnost a jistě je to taky k tomu úspěchu přispělo. U nás je to celkem dosti zvyklá věc a tradiční. Tak to u nás tak nepřekvapovalo, tam ano. Ovšem já jsem nikdy nevěřil, že by to bylo jenom těmi loutkami, ten úspěch. Velmi záleželo na to, co se říká. Nejenže to je atraktivní, že se to pohybuje."