Josef Čapek oslovuje humanismem svého díla

Foto: autor

Na pražském Hradě skončila s mimořádným úspěchem výstava díla Josefa Čapka. Tvůrci výstavy nabídli unikátní soubor exponátů sestavený z fondů veřejných galerií i ze soukromých sbírek. Největší zájem návštěvníků byl v posledních dnech. Kdo přijít nestihl, má ještě šanci vidět výstavu ještě do května v Pardubicích.

Foto: autor
V Jízdárně pražského Hradu vidělo výstavu Josef Čapek za tři měsíce více než 73.000 návštěvníků. Co do celkového počtu návštěvníků se na Hradě stala třetí nejnavštěvovanější výstavou od roku 2000. Po přepočtu na jednotlivé dny se dokonce Čapek ocitl na místě druhém. Na prvním místě zůstává Karel IV. se 100.000 návštěvníků. Podle Davida Šebka z tiskového odboru Správy Pražského hradu návštěvnost výrazně rostla o víkendech:

"My jsme v sobotu 16. ledna zaznamenali důležitý rekord, kdy do Jízdárny Pražského hradu přišlo přes 3.000 lidí."

V ten den jsem byl před Jízdárnou s rozhlasovým mikrofonem. Lidé ve frontě se mísili s odcházejícími návštěvníky.

Foto: autor
- "Teď jsme tu asi dvacet minut, ale ta hodina to určitě bude."

Jak jste čekali vy?

- "Dlouho, asi hodinu. Mě připadalo, že to je strašně dlouho."

A proč jste přišli až takhle před koncem výstavy?

- "Protože důchodkyně mají pořád málo času."

- "Přijeli jsme z Moravy, z Přerova. Chtěli jsme přijet už dlouho, a vlastně se nám to podařilo až na poslední chvíli a jsme rádi, že jsme to stihli.

Foto: autor
- "To my to máme kousek, ale zanedbali jsme to. Měli jsme přijít dřív. Jednak jsme tu teď zbytečně stáli frontu a možná taky kdybychom si to prohlédli dřív, tak bychom přišli ještě jednou."

Jak jste se o výstavě dozvěděli?

- "Slyšeli jsme kladné reference. Běž, je to hrozně pěkný! Říkala moje teta."

- "Líbila se nám moc. Nejvíc se nám líbily oleje z období kubismu."

- "Nás překvapilo, že spousta těchto věcí je ze soukromých sbírek."

- "No naše dojmy, hezké, líbilo se nám to, to víte že jo. Bylo toho až moc. Potom už to člověku jaksi splývá."

Foto: autor
A co vám se na výstavě líbilo?

- "Líbilo se mi celkem všechno, ale nelíbilo se mi, kdo tam dával ty popisky. To bychom si museli lehat na zem. Všichni nejsou mladí nebo nejsou dětmi. Děkuji, nashledanou..."

Co způsobilo tak mimořádný zájem o výstavu díla Josefa Čapka? Podle kunsthistorika Petra Spielmanna je důvodem modernost a humanismus tohoto díla:

"Je to lidství s úsměvem, s ironií a s pohlazením. A lidé zvyklí na svět, který toho úsměvu a pohlazení, toho kladného moc nenabízí, tam nacházeli to, co hledají."

Petr Spielmann se Čapkovým dílem dlouhodobě zabývá a sám je několikrát vystavoval:

Foto: autor
"Měl jsem i výhrady, ale líbila se mně z mnoha důvodů. Jednak že po moha letech bylo vystaveno to dílo v celé rozlehlosti času a tvorby, za druhé se mně moc líbilo, že tam byly věci, které nejsou tak obecně známé. Na druhé straně jsem si říkal, proč tam některé významné obrazy nejsou, třeba Černošský král. A potom jsem měl některé potíže s tou instalací."

Zejména kritizuje způsob osvětlení a příliš komplikovanou a nepřehlednou architekturu instalace.

Kdo nestihl výstavu vidět v Praze, bude mít ještě příležitost v Pardubicích, říká David Šebek ze Správy Pražského hradu:

"Výstava se přesouvá do pardubic a to z toho důvopdu, že ji pořádala Správa Pražského hradu ve spolupráci právě s Východočeskou galerií v Pardubicích. Zde bude celá unikátní kolekce reprízována, výstava tu začne už 3. března a potrvá do 30. května."

Bude z technických důvodů rozdělena do dvou výstavních prostorů - první polovinu návštěvníci uvidí v Domě u Jonáše a druhou v Zámku. Autor expozice pražskou koncepci přizpůsobí místním možnostem.