Kalendárium

0:00
/
0:00

V kalendáriu tentokrát zavítáme na císařskou korunovaci Karla IV., připomeneme také výročí spjatá s Jakubem Janem Rybou nebo Josefem Čapkem.

Před 655 lety dosáhl český a římský král Karel nejvyšší světské hodnosti v tehdejším křesťanském světě - o Velikonocích byl ve svatopetrské bazilice v Římě korunován císařem Svaté říše římské. Společně s ním přijala korunu i jeho třetí manželka Anna Svídnická. Císařovnou byla o několik let později korunována i Karlova čtvrtá žena Eliška Pomořanská – tu ovšem korunoval sám papež Urban V..


Před 195 lety zemřel učitel a hudební skladatel Jakub Jan Ryba. Ryba bývá jako autor nejznámější české vánoční mše nejčastěji připomínán právě na Vánoce, věnovali jsme se mu také v loňském svátečním speciálu Radia Praha. Hovořil v něm především Jan Šimek z Pedagogického muzea Jana Amose Komenského v Praze, autor výstavy o Rybově učitelské kariéře.

Připomněl třeba jednu Rybovu výchovnou metodu, na niž se ve speciálu nedostalo.

"On byl zastáncem takové metody, že je třeba lidem nejdřív všechno vysvětlovat a snažit se s nimi domluvit. Takto přistupoval i k těm dětem. Když se některý ze žáků prohřešil proti školní kázni nebo...vlastně jenom proti školní kázni, protože za neznalosti Ryba netrestal, tak si předvolal toho provinilce a před celou školní třídou předestřel tu situaci, která nastala a ptal se, jestli to chování bylo vhodné, třída odpověděla, že to vhodné nebylo. Učitel pak dál kladl otázky, že když to vhodné nebylo, jestli provinilec zasluhuje trest, děti všechny souhlasily, že trest zasluhuje. Ryba pak navrhl, jaký trest by to měl být, třída opět souhlasila, ten žáček tam stál, plakal, byl zahanbený a jako poslední krok učitel nevyužil té své autority ani toho, k čemu v rozhovoru se třídou došli, ale velkomyslně mu to odpustil. Ten provinilec si tedy prožil horkou chvilku před nastoupenou třídou, bylo mu trapně, hloupě, ale k tomu samotnému trestání nedošlo, protože takhle dostal za vyučenou víc než dost."

Ryba někdy bývá uváděn jako Jan Jakub Ryba, to je ale podle Jana Šimka špatně:

"Ryba se jmenoval Jakub, to je to jeho jméno, které používal. Jeho dvě křestní jména zněla Jakub Šimon, to Jan dostal až při biřmování."


Nedávno proběhla na Pražském hradě výstava děl Josefa Čapka a zařadila se mezi ty nejúspěšnější. Dnes velmi ceněný autor byl po celou II. světovou válku vězněn a ani tehdy nepřestával tvořit. Osvobození se nedožil, zemřel na začátku dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen.