"Jste pro nás vzorem statečnosti, vojenské cti a vlastenectví," prohlásil ministr obrany před účastníky druhého odboje

Pietní akt 6. května Na Prokopce u Krupky na Teplicku, foto: ČTK

Celý svět si v těchto dnech připomíná 59. výročí konce 2. světové války. Vzpomínkové akty se konají v České republice ve všech větších městech. Vypravili jsme se na ministerstvo obrany, kde se sešli zástupci Československé obce legionářské, Československého svazu bojovníků za svobodu, sdružení Obrany národa a Zpravodajské brigády. Ministr obrany před shromážděnými účastníky druhého odboje prohlásil, že jejich statečnost, čest a vlastenectví jsou vzorem pro současné profesionální vojáky.

Pietní akt 6. května Na Prokopce u Krupky na Teplicku,  foto: ČTK
"Již 3. září 1939 zaslal Dr. Beneš telegram předsedům vlád Velké Británie, Francie a Polska, v němž je informoval o tom, že českoslovenští občané soudí, že jejich země je ve válečném stavu s Německem, a proto se, cituji, bez váhání připojují k boji za svobodnou Evropu. V prosinci 1941 exilová vláda v Londýně vyhlásila, že Československá republika je ve válečném stavu se všemi zeměmi, které vedou válku s Velkou Británií, Sovětským svazem Spojenými státy americkými,"

připomněl ministr obrany Miroslav Kostelka. Oslavy padesátého devátého výročí konce 2. světové války se v České republice nesou ve znamení uctění památky československých veteránů, kteří se zapojili do bojů proti nacistickému Německu.

"Za války musíte mít aspoň kousíček štěstí. Byli kluci, kteří byli výborní ... Viděl jsem, že si jsou pro smrt. On tam nemusel jít, ten můj kamarád Venca Blahna, který byl se mnou v plzeňském aeroklubu. vyměnil si to, a při startu zachytili o stromy a všech devět lidí uhořelo!"

Vzpomíná na své kamarády u RAF plukovník ve výslužbě Jaroslav Hofrichter, rodák z Veselí nad Moravou. Na východní frontě se českoslovenští vojáci zapojili do jedné z nejkrvavějších vojenský bitev, do Karpatsko-Dukelské operace. Vzpomíná svobodnice ve výslužbě Marie Chudá.

Pietní akt 5.5.2004 před budovou ČRo.
"Němci byli opevnění na kopci. My byli pod kopcem. Samozřejmě jsme tam byli několik týdnů. Tam byla zem smíchaná s krví a mrtvolami. Tam jsme byli já a moje kamarádka při výkopu okopu. Najednou mezi nás praštil granát. Chlapec, který držel službu u telefonu, tak to dostal do zad, dvě díry, kam by se pěsti vešli. Než jsme s ním dojeli na ošetřovnu, tak umřel. kamarádka byla raněna do krku, myslela, že se zadusí, nemohla dýchat, no a já to dostala do zad."

Dosud žijící veteráni z 2. světové války mají pocit, že je v poslední době význam vlastenectví zpochybňován. Podle nich mizí z historického povědomí Čechů. Oslavy konce 2. světové války mají podle nich připomenout odkaz lidí, kteří v zahraničí s nasazením života hájili svobodu. Za to jim poděkoval při setkání na ministerstvu obrany náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka.

"Je pro nás výzvou, abychom nezapomněli, že svobodu a národní svébytnost je třeba bránit neustále spolu s demokratickými zeměmi okolo nás."