Jubilejní 50. ročník karlovarského filmového festivalu představil v hlavní soutěži hned dva české filmy

Červený koberec před hotelem Thermal, foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha

Dnes končí jubilejní 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Jaký byl a jak se na něm představili čeští filmaři?

Během slavnostního zahájení festivalu převzal americký herec Richard Gere cenu za mimořádný přínos světové kinematografii,  foto: Filip Jandourek / Český rozhlas
Festival byl zahájen 3. července americkým filmem Time Out of Mind s Richardem Gerem v hlavní roli. A právě Richard Gere byl jednou z hlavních hvězd letošního ročníku karlovarského festivalu. Během úvodního večera převzal z rukou ředitele festivalu Jiřího Bartošky ocenění za mimořádný přínos světové kinamatografii a v průběhu následujících dnů pak ještě uvedl projekce dvou snímků, ve kterých ztvárnil hlavní role, a to Pretty Woman a Franny.

Dalšími zahraničními hvězdami, které na festival přijely, byli americký herec Harvey Keitel, který přivezl snímek Paola Sorrentina Mládí, nebo irský herec Jamie Dornan, který spolu s režisérem Seanem Ellisem představil připravovaný koprodukční snímek Anthropoid o osudech československých parašutistů, kteří před 73 lety provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha. Natáčení filmu začne v červenci v České republice.

Cena prezidenta festivalu byla udělena české herečce Ivě Janžurové,  foto: ČTK
Cenu prezidenta festivalu v letošním roce obdržela herečka Iva Janžurová. Před samotným udílením se svěřila, s jakými pocity bude tuto cenu přebírat:

„Právě tím, že tato cena není za konkrétní výkon... Pravda je, že jsem letos dostala takový druh ceny už jednou, když jsem vstoupila do televizní síně slávy. To je také asi taková bilanční cena. Mám teď takový bilanční půlrok. Samozřejmě, že mě to těší. A samozřejmě to nechci brát tak, že je to na konec mé tvorby. Tak se tak tiše a tajně modlím, aby to tak nebylo, abych si to doma nevystavila a neseděla po zbytek život před tou cenu a říkala si, co jsem to dokázala.“

Plakát k filmu Domácí péče,  foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha
Na festivalu měli výrazné zastoupení i čeští filmaři. V hlavní soutěži se představily hned dva české filmy. Snímek režiséra Jana Prušinovského a scenáristy Jaroslava Žváčka Kobry a užovky a film Domácí péče, který režíroval Slávek Horák. Ten je zároveň i scénáristou a jedním z producentů filmu. Jeho režijní debut měl na karlovarském festivalu světovou premiéru, která končila několikaminutovými ovacemi do posledního místa zaplněného velkého sálu hotelu Thermal. Hlavní roli ve filmu ztvárnila Alena Mihulová. Na tiskové konferenci, které se účastnil i její herecký partner Bolek Polívka, prozradila, že jejím obsazením do hlavní role si režisér Slávek Horák zprvu nebyl úplně jistý:

Alena Mihulová: „Snažila jsem se ho přesvědčit, protože jsem věděla, že je to role pro mě. Snažila jsem se, aby to viděl.“

Bolek Polívka: „Tys věděla, že je to role pro tebe, a on to zatím nevěděl.“

Alena Mihulová a Bolek Polívka na tiskové konferenci před premiérou filmu,  foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha
Alena Mihulová: „Chtěla jsem mu právě vysvětlit, že to tak je, a přesvědčit ho. Říkala jsem mu to: To je blbý, že já to tak bezpečně vím a vy ne."

Slávek Horák: „Já jsem si ale nakonec samozřejmě nechal poradit od zkušenějších. Říkal jsem si, že ona se všemi svými zkušenostmi u filmu bude vědět mnohem víc, kdo se do té role hodí. Ve výsledku jsem si tedy nechal poradit. A rád."

Režisér Slávek Horák má ve filmu i hereckou úlohu. Na tiskové konferenci se svěřil s tím, jaké to bylo hrát ve vlastním filmu:

„Doufal jsem, že na hereckou úlohu nedojde, ani ve vašich otázkách. Myslel jsem si, že to bude jen takový podpis, že si tam stoupnu. Pak jsem si ale stoupnul proti panu Polívkovi, on se mi hluboce podíval do očí a očekával, co teda jako zahraju, to byla jediná role, které jsem litoval, jak herecká, tak moje role.

Režisér filmu Domácí péče Slávek Horák a představitelka hlavní role Alena Mihulová,  foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha
Jinak to bylo poměrně jednoduché. Prací na scénáři mě provázel Jaroslav Sedláček společně s dramaturgem Janem Gogolou a spoluscénáristou Rudou Suchánkem. To byla tedy jedna fáze. A na tu teprve začala navazovat fáze režie. Vzali jsme to takovým tím tradičním, dnes již často opomíjeným způsobem, že se nejdříve napíše scénář, pak se točí, a pak se film dodělá. Takže se mi ty role nemíchaly.“

V rámci jubilejního 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary byl v premiéře uveden také dokument Filmová lázeň, který shrnuje historii padesáti ročníků festivalu. Dějiny festivalu zmapoval režisér Miroslav Janek ve spolupráci s Evou Zaoralovou, která byla dlouhá léta programovou ředitelkou festivalu a nyní je jeho uměleckou poradkyní.

Ve filmu zaznívají velmi zajímavé informace o minulosti i současnosti festivalu:

Jiří Bartoška:„Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás na 50. ročníku. Všichni čekáte, jaký bude. Bude dobrý - jako každý.“
Eva Zaoralová: „Dneska jsem našla, že karlovarský festival byl vlastně první. Benátky byly koncem září 1946, koncem srpna bylo Locarno. I Cannes bylo později.“

Eva Zaoralová během slavnostního křtu knihy Příběh festivalu,  foto: Kristýna Maková / Český rozhlas - Radio Praha
Eva Zaoralová na festivalu také křtila svou knihu nazvanou Příběh festivalu, ve které připomíná všech 50 uplynulých ročníků karlovarského festivalu.

Jubilejní 50. ročník festivalu zakončí hit letošního festivalu Sundance romantická komedie Milenci těch druhých.