Kalendárium

Divadlo Spejbla a Hurvínka

Ti, kteří víkendové relace sledují pravidelně, si jistě všimli, že i kalendárium je nyní jednou za čtrnáct dní. Tentokrát se ohlédneme za některými výročími uplynulých dvou týdnů: Připomeneme básníka Miroslava Floriana, komika Jiřího Mošnu, herečku Jiřinu Bohdalovou a loutky, které zná celý svět, Spejbla a Hurvínka. Rubriku pro vás připravila Eva Petržílková.

Protože je měsíc lásky a poezie, začnu vzpomínkou na českého básníka: "Jízda na luční kobylce", "Modré z nebe" či "Iniciály" - to jsou sbírky tzv. poezie všedního dne Miroslava Floriana, který se 10. května před 70 lety narodil a před pěti lety - také v květnu - zemřel. V rozhlasovém archívu se dochovalo jeho básnické vyznání z roku 1959:


Hurvínek byl jen o šest let mladší než jeho otec a nerozlučný loutkový partner Spejbl. Obě dětské figurky vytvořil a hlasem provázel profesor Josef Skupa. Po jeho smrti v roce 1956 propůjčil na dlouhá léta svůj hlas loutkám Miloš Kirschner, v současné době je to Milan Klásek.

Divadlo Spejbla a Hurvínka
A teď na veselejší téma: Před 75 lety - 2. května 1926 se v plzeňském loutkovém divadle Feriálních osad poprvé divákům představil Hurvínek...


Hlas herečky Jiřiny Bohdalové asi většina posluchačů poznala, stejně tak si jistě vzpomene na její postavy ve filmech Dáma na kolejích, Ucho, Světáci nebo Fany. Na mateřské scéně Vinohradského divadla excelovala jako Erži Orbánová v Kočičí hře Istvána Örkönyiho a dramatik Jiří Hubač pro ni napsal Kláru z Domu na nebesích. Za svůj umělecký život dostala Jiřina Bohdalová řadu prestižních ocenění. Je královnou české filmové komedie - jako třetí se totiž loni umístila v anketě Král filmového úsměvu století, a to hned za Vlastou Burianem a Vladimírem Menšíkem. Dvakrát získala Českého lva a osmkrát za sebou vyhrála televizní diváckou cenu TýTý. 3. května oslavila tato oblíbená česká umělkyně sedmdesátiny.


A na divadelních prknech ještě zůstaneme, vrátíme se ale o mnoho let nazpět: V roce 1837 se narodil Jindřich Mošna - jeden z nejoblíbenějších českých komiků, člen Prozatimního a také Národního divadla. Tento měsíc uplynulo 90 let od jeho úmrtí. Herecké nadání Jindřicha Mošny vyniklo především v rolích Harpagona v Moliérově Lakomci či v prvním principálovi ve Smetanově prodané nevěstě. Pro naše posluchače mám ale připravenou perličku - kuplet "Barbora Kacaperková" v podání kaberetiéra Bureše...

Autor: Eva Petržílková
spustit audio