Kalendárium

0:00
/
0:00

V kalendáriu uslyšíte třeba to, jak probíhaly návštěvy Milana Rastislava Štefánika v jeho rodišti.

Jméno Alfonse Muchy v minulých dnech plnilo stránky novin a ještě tomu tak zřejmě chvíli bude. Z Moravského Krumlova do Prahy se totiž po mnoha letech stěhuje jeho Slovanská epopej. Mezi vzrušenými debatami, protesty a nesouhlasnými projevy by se skoro ztratilo významné výročí autora díla - světoznámý malíř se narodil před 150 lety v Ivančicích.


Před 30 lety začaly v Moskvě XXII. letní olympijské hry, konaly se ale bez účasti mnoha států v čele s USA, které protestovaly proti sovětské invazi v Afghánistánu. Československá výprava se dostavila v rekordním počtu 211 osob a získala celkem 14 cenných kovů - zlaté medaile vybojovali fotbalisté a vzpěrač Ota Zaremba.


Franišek Moravec
V roce 1895 se narodil generál František Moravec. Za první světové války bojoval v legiích, po vzniku samostatného Československa zůstal v armádě a jeho zásluhou bylo vybudování zpravodajské služby. Stejné činnosti se věnoval také za druhé světové války v exilu, kdy působil u londýnské vlády. Jako mnoho dalších, i Moravec měl po návratu do vlasti brzy problémy s nastupujícím režimem. Krátce po únorovém puči uprchl do exilu a v roce 1966 zemřel v USA kde pracoval jako poradce ministerstva obrany.


Milan Rastislav Štefánik
V tomto týdnu si Češi a Slováci připomněli narození Milana Rastislava Štefánika astronoma a diplomata, který sehrál výraznou roli při vzniku samostatného Československa a tragicky zahynul při návratu do vlasti. Jeho bratr Ladislav Štefánik vzpomínal na dobu, kdy Milan Rastislav jezdil z Paříže domů do rodných Košarisek.

"Když přijel z Paříže, to byla velká událost. Náš soused, jinak kovář, byl naším stálým kočím. Kdysi nás vozil k vlaku až do Piešťan, později jen do Vrbového, když se dobudovala železnice. Když dorazil telegram od Milánka, že přijede, ta radost se nedá popsat. Soused nechal i tu nejdůležitější práci, kvůli jinému by to neudělal, ale šlo o Milana. Pravda ale je, že se mu to vyplatilo, Milan ho vždy kavalírsky odměnil. Těšily se na Milánka celé Košariska, které on tak miloval. S každým, s kým se potkal, si přátelsky potřásl rukou a pro každého měl dobré slovo. Lidé ho zbožňovali a byli na něj pyšní. A náš Milan, už tehdy na slovo vzatý vědátor hvězdář neznal nadutost a pýchu. I s tím nejednodušším člověkem byl v přátelském poměru. Neměl rád nafoukané a namyšlené polovzdělance. Náš lid měl ale velmi rád a láska byla za lásku."


Padla už zmínka o československé exilové vládě - Velká Británie ji uznala v červenci 1940, což bylo značným úspěchem úsilí Edvarda Beneše a jeho spolupracovníků. Předsedou této tzv. londýnské vlády byl Jan Šrámek a v kabinetu zasedla i další známá jména, ministrem zahraničí se stal Jan Masaryk a ministrem obrany Sergej Ingr.