Kalendárium

0:00
/
0:00

V kalendáriu bude tentokrát uslyšíte ukázku z pietního aktu u hrobu Bedřicha Smetany, připomeneme výročí katedrály svatého Víta i narozeniny Čtyřlístku.

V roce 1980 některé země v čele s USA na protest proti sovětské okupaci Afghánistánu bojkotovaly olympijské hry v Moskvě. Sovětský svaz pak o čtyři roky později na oplátku neposlal své sportovce na olympiádu do Los Angeles. Kromě Rumunska se připojily i země východního bloku. V květnu 1984 bylo oznámeno, že nepojede ani československá výprava, v níž se na největší sportovní událost chystala například běžkyně Jarmila Kratochvílová nebo koulařka Helena Fibingerová.


"Je májový den plný květů a slunce, vyšehradský hřbitov září barvami a svítí kameny. Shromáždili jsme se kolem jednoho z nich, je to nízký kamenný obelisk s černou deskou z mramoru, kde je vytesáno zlatým písmem jméno Bedřich Smetana. Na kamenném náhrobku jsou květiny - kosatec, pomněnky a šeřík. Jsou tu děvčata i chlapci v národních krojích a všude okolo po cestičkách mezi hroby i na schodech Slavína je mnoho těch, kteří přišli vzpomenout dnes, 12. května, že stejného dne roku 1884 zemřel jeden z největších géniů české hudby." Slyšeli jsme část rozhlasové reportáže z pietního aktu, který se konal u Smetanova hrobu krátce po osvobození v roce 1945. Nám dnes ukázka připomněla další významné výročí tohoto týdne, totiž že od smrti Bedřicha Smetany uplynulo 125 let.


Před 80 lety byla po dostavbě slavnostně vysvěcena katedrála svatého Víta na Pražském hradě. Katedrála je vnímána různě, nejen jako místo spojené s náboženstvím, ale například jako symbol české státnosti. V průběhu doby se pohled na katedrálu měnil. "Já se domnívám, že v době komunismu byla katedrála vnímána celou veřejností velmi pozitivně jako určitý snad i symbol vyjádření nespokojenosti s komunismem, zvláště v době působení pražského arcibiskupa a pozdějšího kardinála Františka Tomáška. Tam se třeba v sedmdesátých a hlavně v osmdesátých letech konaly velké mše, které nesloužily jenom jako výraz těch náboženských obřadů, ale jak jsem již řekl byly i určitým výrazem nespokojenosti,"říká historik Jaroslav Šebek, který bude hostem některé z příštích historických rubrik.


Snad každý zná kreslený seriál Čtyřlístek, s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se setkávají děti i dospělí už 40 let.


Šedesáté páté narozeniny oslavil český hudební skladatel a zpěvák Petr Hapka. Hapka složil hudbu k několika filmům i seriálům, k nejznámějším patří třeba Páni kluci, jeho jméno bývá nejčastěji spojováno s textařem Michalem Horáčkem, jejich společným dílem jsou třeba alba v Penzionu svět nebo Citová investice.