Kalendárium

Miroslav Zikmund, Jiri Hanzelka und Tatra 87
0:00
/
0:00

V kalendáriu se sešlo hned několik polovin známých dvojic - cestovatel Miroslav Zikmund, vynálezce František Veverka nebo hudebník Jiří Šlitr.

Miroslav Zikmund, polovina legendární cestovatelské dvojice, v těchto dnech slaví 90 let. V roce 2006 vznikl v Českém rozhlase seriál, ve kterém Miroslav Zikmund vzpomínal na svého přítele Jiřího Hanzelku, životní osudy i rodinu.

"Víte já dokonce můžu tvrdit, že jsem byl počat za Habsburků. tatínek s maminkou se brali v květnu 1918 a já jsem byl zřejmě počat hned o svatební noci, což je velice pěkné. Já jsem se narodil do pátého měsíce Masarykovy republiky, takže já mám kromě mladšího brášky, který je o dva roky mladší než já i dalšího sourozence, a to byla Masarykova republika."

V seriálu nemohly samozřejmě chybět vzpomínky na slavné cesty. Na území dnešní Lybie ale mohla jejich první výprava předčasně skončit.

"O tom, že jsme tam málem skončili cestu, to bylo v květnu, čili měsíc od pražského startu, o tom jsme dost zevrubně psali v prvním díle Afriky. Povím to jenom v kostce. Dostali jsme tranzitní vízum na britském alžírském konzulátu, a když jsme se pak museli představit nejvyšší instanci v Tripolsku, to byl vojenský generální guvernér, tak ten řekl: ´Ne, pánové, tady v Tripoli naložíte ten svůj vůz a vylodíte se v Alexandrii.´ To jsme pochopitelně odmítli, protože jsme říkali, že v obou pasech máme oficiální víza. Trvali jsme na tom a jak to dopadlo, o tom jsme psali. Kdosi nám přeštípl lanko ruční brzdy a nařízl hadičku normálního brzdění, my jsme havarovali, vůz jsme rozbili a do Káhiry jsme se dostali o dva až tři měsíce později. A tam potom začala ta naše odysea."

O cestách i na cestách Hanzelky a Zikmunda vzniklo mnoho rozhlasových reportáží, televizních pořadů, filmů a samozřejmě knih. Ta zatím poslední Past na rovníku - Tajemná Indonésie I vyšla v loňském roce.


Před 120 lety měla v Národním divadle premiéru nová opera Antonína Dvořáka Jakobín. Libreto k ní napsali Marie Červinková - Riegerová a její otec František Ladislav Rieger.


Spisovatele Františka Nepila připomínáme v našem vysílání často, díky svému nezaměnitelnému hlasu i milému a vtipnému vyprávění je oblíbeným protagonistou zvláště rubriky Z rozhlasového archivu. Učil nás už přijímat dárky, stát se spisovatelem nebo se zamýšlel nad rokem 1948. František Nepil, literární otec polní žínky Evelínky, psa Baryka nebo Makového mužíčka by letos oslavil 80. narozeniny.


Bratranci Veverkovi - vynálezci ruchadla, naskočí okamžitě známé slovní spojení. Jeden z bratranců, František Veverka, rodák z Ribitví u Pardubic, zemřel právě před 160 lety. Co ale je ono ruchadlo? Příruční slovník naučný z roku 1966 např. uvádí, že ruchadlo je "zastaralý typ nářadí k obdělávání půdy, narozdíl od pluhu byla u ruchadla čepel a odhrnovačka vykována z jednoho kusu."

Bratrance Veverkovy a jejich vynález připomínají na Pardubicku i pomníky, zájemci si tak mohou prohlédnout i ono "tajemné" ruchadlo.


A na závěr ještě jedno tak trochu i hudební výročí a ještě jedna polovina populární dvojice. 15. února před 85 lety se narodil Jiří Šlitr.