Kalendárium

Josef Rössler-Ořovský (uprostřed) s bratrem Karlem (vlevo od něj)
0:00
/
0:00

Jaká zajímavá výročí přinesl začátek roku? Začneme sportovní událostí - před 120 lety byly v českých zemích poprvé použity lyže. Před 80 lety se narodil rozhlasový zpravodaj a publicista Karel Kyncl. Před 65 lety zemřel skladatel, klavírista a dirigent Jaroslav Ježek. Rubriku připravila Martina Lustigová.

Před 120 lety byly v českých zemích poprvé použity lyže. Možná vás překvapí, že k tomu došlo v Praze. A kdo byl tím průkopníkem českého lyžování a podnikl první sjezd? To se dozvíme od bývalého předsedy Svazu lyžařů ČR Miroslava Jedličky:

"Podnikli ho Josef Rössler a jeho bratr, kteří bydleli v Jindřišské ulici, kde měl jejich otec, poměrně zámožný člověk, velký drogistický obchod. Josef Rössler, který byl už předtím zdatný bruslař, si ve Skandinávii objednal nějaké nové brusle a spolu s nimi mu také přišel katalog lyží, které byly označené jako ski. Rössler už předtím viděl v cizích časopisech lidi, kteří byli označeni jako skiáci. Takže si to objednal a lyže přišly v lednu 1887. A Rössler s bratrem je, pokud je známo, večer vyzkoušeli na Václavském náměstí, které tehdy vypadalo samozřejmě jinak než dnes. Nahoře byla rozestavěná budova Národního muzea. Jejich sjezd pravděpodobně viděli jenom náhodní chodci. Asi ani moc nestáli o to, aby to někdo viděl, protože neměli představu, jak se na tom budou pohybovat."

Lyže, na kterých stál Josef Rössler-Ořovský, se od těch dnešních asi hodně lišily. Jak?

"Především byly dřevěné, ne z umělé hmoty. Lyže, které sem asi o pět let později nechal ze Skandinávie dovézt hrabě Harrach, byly 3,5 metru dlouhé a používala se k nim jedna hůl. Harrach nechal lyže dovézt pro svůj lesní personál, pro hajné. Ti se ale na tak dlouhých lyžích v lesních terénech velmi špatně pohybovali. Asi za dva roky si Harrach objednal z Vídně rakouské lyže. Ty byly asi dvoumetrové a více se podobaly dnešním lyžím, pokud jde o délku a tvar."

A kdo vlastně byl Josef Rössler-Ořovský?

"Josef Rössler je považován za zakladatele českého sportu vůbec. Josef Rössler-Ořovský začínal s bruslením, pak přešel na lyže. Když se vrátil ze svého působení v západní Evropě, tak se věnoval tenisu. V prvních letech minulého století dovezl do tehdejšího českého království první kanoe, čili založil také tomu odpovídající spolek - Svaz kanoistů. Dále byl jachtař. Věnoval se i takovým hrám jako je fotbal nebo hokej, dokonce byl rozhodčím na prvním fotbalovém zápase Sparta-Slavia, kde tenkrát došlo k nějakému chybnému rozhodnutí a od té doby se říká, že trvá rivalita těchto klubů. Byl strůjcem myšlenky založit Český olympijský výbor, v letech 1909-1925 byl jeho generálním sekretářem. Josef Rössler-Ořovský byl skutečně člověk, který měl pro první údobí českého sportu obrovský význam."


Karel Kyncl  (Foto: Česká televize)
Před 80 lety se narodil Karel Kyncl, rozhlasový zpravodaj a publicista. V 60. letech působil jako rozhlasový zpravodaj ve Spojených státech. Posluchače například informoval o atentátu na prezidenta Kennedyho. Po srpnové okupaci Kyncla čekalo propuštění z rozhlasu, později byl komunistickou mocí uvězněn. V roce 1983 opustil Československo, ve Velké Británii začal pracovat v časopise Index on Censorship a později v české redakci BBC. Po roce 1989 se vrátil i do Československého rozhlasu a posluchačům zprostředkovával dění v Británii. Zemřel v roce 1997.


Josip Plečnik
Před 50 lety zemřel slovinský architekt působící v Čechách Josip Plečnik. Jeho jméno je neodmyslitelně spjato s architekturou Pražského hradu - realizoval například úpravu hlavního nádvoří nebo zahrady Na Valech. Upravoval i okolí dalšího prezidentova sídla, lánského zámku. Navrhl také kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech.


Před 65 lety zemřel skladatel, klavírista a dirigent Jaroslav Ježek. Od roku 1928 spolupracoval s Osvobozeným divadlem - psal písně do her Voskovce a Wericha a řídil divadelní orchestr. Opomenout nesmíme ani jeho klavírní a komorní tvorbu. Jaroslav Ježek zemřel 1. ledna 1942 v New Yorku.