Kalouska vynesla nahoru konzervativní vlna

Nově zvolený předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, foto: ČTK

KDU-ČSL má od soboty nového šéfa. Je jím 42letý Miroslav Kalousek, pod jehož vedením má být strana jasně konzervativní a nesocialistická. Výměně lidoveckých předsedů se věnuje v následujícím příspěvku Zdeněk Vališ.

Nově zvolený předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Pozorovatelé vesměs konstatují, že se lidovci vracejí takříkajíc z vandru, tedy ke svým kořenům. Ještě před víkendovým sjezdem strany ale na vítězství Miroslava Kalouska vsázel jen málokdo. Dosavadnímu šéfovi Cyrilu Svobodovi vyjadřovala podporu většina krajských organizací, je vicepremiérem a ministrem zahraničí. Stranu tedy relativně dost zviditelňuje. Z takové pozice se obvykle neprohrává. Výsledek sjezdového hlasování proto poněkud zaskočil i politologa Bohumila Doležala, který jinak mívá dobrý odhad vývoje na politické scéně.

"Pro mě to bylo překvapení. Já jsem nečekal vzhledem k politické situaci, že by došlo k takové zásadní změně. Nicméně k ní došlo a je třeba hledat důvody proč, a je třeba se zamýšlet nad tím, co to znamená pro českou politiku."

Takže, jaké důvody k tomu podle vašeho názoru vedly?

 Nově zvolený předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek  (vlevo) a jeho předchůdce Cyril Svoboda na sjezdu strany,  foto: ČTK
"Já si myslím, že to jsou především některé neúspěchy KDU-ČSL, pokud jde o voličskou přízeň. Hlavně šlo o volby do Senátu a potom také o pokles preferencí. Z toho možná střední stranické kádry usoudily, že jednoznačná vázanost na vládní koalici je pro KDU-ČSL určitou zátěží a že ta středová politika Cyrila Svoboda se straně nerentuje."

Může něco vypovídat o zvolení Miroslava Kalouska fakt, že on se po volbě prezidenta přiznal, že volil Václava Klause?

"Já si myslím, že ta změna v lidoveckém vedení bude rozhodně znamenat, že se KDU-ČSL víc pootevře Občanské demokratické straně a připraví se na situaci, aby mohla být u toho v případě, kdyby vládní koalice ztroskotala. Lidovci dostali takové milostní nabídky od vedení ODS, že by se v budoucnu mohla eventuelně vytvořit pravicová koalice ODS a KDU-ČSL. A lidovci, kteří mají tu ctižádost být vždy u toho, jsou na takové nabídky mimořádně citliví."

Jaké hlavní chyby udělal podle vašeho názoru během svého předsednictví Cyril Svoboda?

Ministr zahraničí a vicepremiér Cyril Svoboda neobhájil předsednické křeslo KDU-ČSL,  foto: ČTK
"To je hodně těžké posoudit. Já si hlavně myslím, že Svoboda je pražský člověk a zřejmě je v očích toho voličského kádru - jihomoravského, venkovského, katolického, tak trochu folklórního - moc velký liberál. Asi mu také uškodila proamerická politika, politika vstřícná americké akci v Iráku, protože svatý otec této akci jaksi nedal své požehnání."

Miroslav Kalousek je považován za pragmatika a schopného muže, který se ale v nedávné minulosti musel opakovaně bránit mediální kritice i útokům některých politiků kvůli svému dřívějšímu působení v roli ekonomického náměstka na ministerstvu obrany. A také kvůli kontaktům ať už na zbrojařskou firmu Omnipol či na finančníky ze zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Kalouskovi ale nikdy nebyla prokázána jakákoliv trestněprávní odpovědnost za nějaký přečin. Od loňského léta je šéfem rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a je také spoluautorem reformy veřejných financí v podobě, v jaké ji prosazuje vládní koalice. Jak po svém zvolení několikrát zopakoval, zůstanou lidovci její pevnou součástí. Pozorovatelé nicméně spekulují s tím, že lidovci budou mít nyní v koalici silnější pozici k prosazování svých představ.